שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
    זירת הקניות
    חשד: עשרות קצינים מיחידות טכנולוגיות מובחרות קיבלו הטבות כלכליות במרמה
    בית הדין הצבאי קיבל את בקשת "ידיעות אחרונות" וחשף טפח מפרשה מביכה שבה מעורבים עשרות קצינים ונגדים משתי יחידות מובחרות שקידמו את ענייניהם האישיים במסגרת תפקידם. היחידה המיוחדת של מצ"ח קיבלה היתר מיוחד לבדוק את המחשבים שבהם חומר מסווג ביותר

    חשיפה: עשרות קצינים ונגדים משתי יחידות טכנולוגיות מובחרות בצה"ל חשודים בהונאה ובקבלת הטבות כלכליות תוך ניצול תפקידם. כך נודע ל"ידיעות אחרונות". הפרשה המביכה שנחקרת על-ידי המשטרה הצבאית הותרה לפרסום לבקשת "ידיעות אחרונות" באמצעות עורכת הדין טלי ליבליך ממשרד ליבליך מוזר.

     

    החקירה נפתחה לפני כמה שבועות, ובשל רגישות העניין והסיווג הביטחוני של אותן יחידות הוחלט להטיל צו איסור פרסום גורף והוא ניתן עד ל-10 במרס. בדיון שהתקיים הבוקר בדלתיים סגורות והסתיים בצהריים קיבל בית הדין הצבאי את בקשת "ידיעות אחרונות" באמצעות עו"ד ליבליך להסרת הצו - וכעת ניתן לפרסם רק חלקים מצומצמים בלבד מהחשדות.

    קצינים קיבלו הטבות כלכליות במרמה. אילוסטרציה (צילום: חיים הורנשטיין)
    קצינים קיבלו הטבות כלכליות במרמה. אילוסטרציה(צילום: חיים הורנשטיין)
     

    לא מדובר בסוגיה ביטחונית אלא בחשד לעבירות פליליות בתוך המערכת הצבאית לטובתם האישית של אותם קצינים. ניתן להעריך כי אותם קצינים ונגדים ניצלו את יכולותיהם המקצועיות שרכשו לביצוע עבירת המרמה על חשבון קצינים אחרים. בשל אופי החקירה והיקפהּ ובעיקר לנוכח העובדה שמדובר בקצינים איכותיים העוסקים בליבת העשייה המסווגת, נערכו במשטרה הצבאית מבעוד מועד וגייסו לטובת המשימה הרגישה חוקרים אנשי מילואים בעלי רקע טכנולוגי מתקדם ביותר שיודעים להתמודד עם האתגר שהציבו מולם.

     

    על-פי עדויות גורמים ביחידה, המחזה היה בלתי נתפש. לאחד מהמקומות הרגישים ביותר של צה"ל הגיעו מכוניות מוסוות של היחידה המיוחדת של מצ"ח רק אחרי שקיבלו אישור ממפקד הבסיס, שעודכן בפרטים, ורק לאחר שקיבלו אישור ביטחון שדה מיוחד להיכנס למתחם. הם החלו לבדוק את המחשבים תוך פיקוח הדוק של גורמים ביחידה, שכן מדובר בחומר ברמת הסיווג הגבוהה ביותר הקיימת בצה"ל אבל בהם בוצעה לכאורה העבירה.

     

    לאחר מכן זומנו הקצינים והנגדים לחקירות באזהרה במשרדי היחידה המיוחדת של המשטרה הצבאית, והם הצטיידו בעורכי דין שגם כן נדרשו לרמת סיווג מתאימה ולשמירה על סודיות. בהמשך הסתעפה החקירה למקומות אחרים, וכעת מנסים להעריך בצבא כמה אנשי קבע מעורבים בפרשה. ההערכה היא שרק קצינים בעלי רקע טכנולוגי מתקדם יכלו לבצע את העבירה. לטענת הסנגורים המייצגים את החשודים, לא היה מקום לחקור את הלקוחות שלהם בגין החשדות, ומדובר במעשה שאינו פלילי והחקירה פוגעת באחת היחידות החשובות בצה"ל.

     

    בכירים בצה"ל סבורים כי החקירה עלולה לגרום לנטישה המונית של הקצינים המעורבים בפרשה. הקצינים אינם רואים במעשיהם עבירה פלילית ולכל היותר עבירת משמעת. ייתכן שהפגיעה באותן יחידות תהיה קשה בהרבה, בעידן שבו המוחות הטובים בורחים מצה"ל לטובת השוק הפרטי.

     

    תגובה עו"ד עידן פסח ממשרד קוזניץ, פסח ושות': "אנשי הקבע שאנו מייצגים לא עברו כל עבירה פלילית ולבטח לא כזו המצדיקה חקירת מצ"ח. אנו נמשיך ונילחם על סגירת התיקים כנגדם ונוכיח כי פעלו כשורה".

     

    הסיפור המלא - מחר ב"ידיעות אחרונות"

     

    לפנייה לכתב/ת
     תגובה חדשה
    הצג:
    כל התגובות לכתבה "חשד: עשרות קצינים מיחידות טכנולוגיות מובחרות קיבלו הטבות כלכליות במרמה"
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
    מוצר השנה
    מומלצים