שתף קטע נבחר

נתניהו מקדם חוק להשעיית ח"כ מכהן

על פי ההצעה, שבאה על רקע פגישת חברי הכנסת של בל"ד עם משפחות המחבלים, יידרש רוב של 90 חברי כנסת כדי להדיח חבר כנסת. ח"כ אלי כהן מכולנו מקדם הצעה דומה במקרה של שלילת מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית. היועץה שמפטי ביקש מאגף החקירות במשטרה לבדוק את הנושא

פגישת חברי הכנסת של בל"ד עם משפחות הרוצחים הפלסטינים הולידה שתי הצעות חוק שיאפשרו להשעות ועד להפסיק כהונה של חבר כנסת מכהן. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שפנה ליועץ המשפטי בעניין, אף הגיש יחד עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין תלונה נגד השלושה בוועדת האתיקה.  

 

בעקבות מספר פניות בעניין, ביקש היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מהאגף החקירות והמודיעין במשטרה לאסוף את המידע העובדתי הקיים עד כה בעניין, על מנת שיוכל להידרש לדברים. בשלב זה לא יבוצעו פעולות נוספות בטרם יועברו הדברים לעיון היועץ.

 

 

הצעת החוק הראשונה שמקודמת היא זו של נתניהו. בתום ישיבת ראשי המפלגות הוא הסמיך את השר זאב אלקין לקדם חקיקה שתאפשר לכנסת ברוב מיוחד להשעות חבר כנסת מתפקידו אם התנהגותו חרגה מכללי ההתנהגות המצופים ממנו. נתניהו אף טען כי מי שנפגש עם משפחות מחבלים לא צריך להיות בכנסת.

 

השר אלקין. הוסמך על ידי ראש הממשלה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
השר אלקין. הוסמך על ידי ראש הממשלה(צילום: ירון ברנר)

ח"כ אלי כהן. גם במהלך כהונה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ אלי כהן. גם במהלך כהונה(צילום: דוברות הכנסת)
 

על פי הצעת נתניהו יהיה תיקון לחוק יסוד הכנסת, כך שיהיה ניתן להשעות חבר כנסת ברוב של 90 חברים. בהצעה, שעדיין מצויה בשלבי הניסוח, מתכוון אלקין לאפשר לכנסת להשעות ח״כ במקרים חמורים עד סוף הקדנציה וכניסת המועמד הבא אחריו ברשימה, שיכהן במקומו בפרק הזמן שיושעה. אלקין צפוי לקדם את ההצעה בהליך מזורז בשיתוף עם ועדת הכנסת ויביא אותה ישירות לקריאה ראשונה.

 

במקביל מקדם ח"כ אלי כהן (כולנו), חוק המאשר הסרת חסינות. כהן מבקש לקדם את התיקון ולפיו אפשר יהיה לפסול מועמדים

 ששוללים את קיומה של מדינת ישראל גם במהלך היותם חברי כנסת, ולא רק לפני היבחרם, כפי שנהוג כיום. "במצב המשפטי הקיים כיום אין סנקציה משפטית כלשהי נגד חבר כנסת, שיש במעשיו משום שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית או הסתה לאלימות ונגד מוסדות המדינה, כפי שעושים חלק מחברי הכנסת, בעיקר מסיעת בל"ד", אמר ח"כ כהן, שמבקש לקדם את התיקון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהר שחר
ח"כ זועבי. תודח?
צילום: זהר שחר
מומלצים