שתף קטע נבחר

העבודה אישרה את תוכניתו של הרצוג: "אתם רוצים להחליף את נתניהו?"

ועידת מפלגת העבודה שהתקיימה בתל אביב אישרה את תוכנית ההיפרדות של היו"ר יצחק (בוז'י) הרצוג: "למדנו את לקחי ההתנתקות שעשה הליכוד בעזה. צה"ל יישאר בכל השטח ולא יזוז"
"תוכנית ההפרדה" של יו"ר העבודה יצחק (בוז'י) הרצוג אושרה הערב (יום א') בוועידת מפלגת העבודה שנערכה בגני התערוכה בתל אביב. "חברים, אתם רוצים להחליף את נתניהו?", שאל ונענה בתשואות, "אני לא שומע! אתם רוצים להחליף את נתניהו? אז יש לנו רק דרך אחת: להחזיר את מפלגת העבודה לדרך בן גוריון ורבין. לא לימין הקיצוני, לא לשמאל הקיצוני. אנחנו מפלגת שלטון מרכזית".

 

בכך הציגה לראשונה מפלגת העבודה מתווה מדיני שאינו כולל כניסה מיידית למשא ומתן. "אנחנו היחידים שמציעים פתרון מעשי - בלי שנתחיל להיפרד מהפלסטינים, ישראל תהפוך למדינה ערבית-יהודית וחזון שתי המדינות יטבע בים", אמר הרצוג בנאומו. בימים האחרונים סערו הרוחות במפלגה בעקבות התבטאויות שהשמיע הרצוג. ח"כ שלי יחימוביץ' תקפה אותו על ההתנערות ממשא ומתן כדרך לשלום.

תוכניתו של יו"ר האופוזיציה עברה בוועידה  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
תוכניתו של יו"ר האופוזיציה עברה בוועידה (צילום: מוטי קמחי)

עם יו"ר הסיעה ח"כ איתן כבל ()
עם יו"ר הסיעה ח"כ איתן כבל
 

"רק הפרדה בינינו לבינם תשמור על רוב יהודי במדינת ישראל. רק הפרדה בינינו לבינם תמנע חדירת מחבלים ותחזק את הביטחון. רק הפרדה ביננו לבינם תשלים את גדר הביטחון סביב גושי ההתיישבות. רק הפרדה ביננו לבינם תנתק את הכפרים הפלסטינים מירושלים ותשמור על ירושלים יהודית. רק הפרדה ביננו לבינם תשמור על הביטחון. למדנו את לקחי ההתנתקות שעשה הליכוד בעזה. צה"ל יישאר בכל השטח ולא יזוז", אמר הרצוג.  

 

עוד אמר כי "רק הפרדה בינינו לבינם תחזק את הרשות הפלסטינית, תאפשר לה להתפתח כלכלית ותחזק את שיתוף הפעולה הביטחוני נגד ארגוני הטרור. אנחנו נעביר לרשות הפלסטינית את הסמכויות האזרחיות. שיבנו ערים חדשות, שישפרו את כלכלתם, שישפרו את רמת חייהם, אבל כל עוד הסכסוך לא יסתיים, צה"ל יישאר בשטחים ולא יזוז".

  

הוא התייחס בעקיפין לביקורת הנשמעת מתוך מפלגתו על כך שהמסרים שהשמיע תואמים לכאורה את אלו של נתניהו: "יש לנו רק דרך אחת: להחזיר את מפלגת העבודה לדרך בן גוריון ורבין. לא לימין הקיצוני, לא לשמאל הקיצוני. אנחנו מפלגת שלטון מרכזית. שני שלישים מהציבור תומכים בתוכנית ההפרדה שלנו. שישים וחמישה אחוזים. מי מתנגד לה? - נכון. הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני. אנחנו ננצח כי אנחנו היחידים שמציגים פתרון מעשי ששני שלישים מהעם תומך בו". 

 

הרצוג ביקר בחריפות את נתניהו וממשלתו ואמר: "ביבי לא רוצה להיפרד מהפלסטינים. הוא פוחד מהמשיחיים בימין הקיצוני. המשיחיים שרוצים להטביע אותנו בים של מדינה ערבית יהודית. שמעתי הבוקר את אורי אריאל מדבר שוב על סיפוח של עשרות ומאות אלפי פלסטינים למדינת ישראל. אתה רוצה לספח עוד פלסטינים לישראל? השתגעת? שיהיו עוד פיגועים?".

 

הרצוג הוסיף ותקף את יו"ר הבית היהודי, "נביא המשיחיים בנט משתמש במילים מכובסות: הוא אומר 'רעיון שתי המדינות מת'. ואני משיב, בשמכם: תקשיב לי בנט טוב-טוב: רעיון שתי המדינות לא מת. אתה והמשיחיים שלך הייתם מתים שרעיון שתי המדינות ימות. רעיון שתי המדינות לא מת, כי בלעדיו המדינה היהודית תפסיק להיות מדינה יהודית. מדינה נפרדת לפלסטינים היא הסיכוי היחידי של ישראל להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית עם גבולות בני הגנה. זה אינטרס יהודי-ישראלי-קיומי שלנו. אבל כדי להגשים את החזון הזה, צריכים להיות ריאליים. צריכים קודם כל לפרק את מוקשי השנאה. צריכים למגר את הקיצונים בשני הצדדים כי שניהם מתנגדים לחזון שתי המדינות ועושים הכל כדי להרוג אותו".

 

נוסף על התוכנית, אישרה ועידת העבודה שהמועדים לקיום הליכי הבחירות הפנימיים במפלגה ייקבעו בחודש מאי. בין היתר ייקבע מתי ייערכו בחירות לראשות המפלגה ומתי ייבחר מזכ"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יצחק הרצוג בוועידת העבודה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים