שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  40 שעות עם מלריה במיון: "נגמרו המיטות"

  עומס אדיר בבתי החולים בחיפה, והמאושפזים סובלים. טל לקה במלריה ברואנדה אבל לא עבר למחלקה ב"בני ציון" בגלל העומס. אביו: "נתניהו, חייבים עוד בית חולים". חולה אחר סובל מקוצר נשימה: "24 שעות עברו, ולא קיבלתי טיפול"

   

  עומס כבד בבתי החולים בחיפה    (צילום : עדו בקר)

  עומס כבד בבתי החולים בחיפה    (צילום : עדו בקר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  המערכת החורפית הנוכחית לקראת סיום, אבל המצב בבתי החולים בחיפה חמור במיוחד: חולים דיווחו הבוקר (יום ב') כי חדר המיון של בית החולים "בני ציון" מלא עד אפס מקום, וכך גם מחלקות האשפוז. בבית החולים "כרמל" נסגר חדר המיון לשעתיים וברמב"ם התפוסה בחדר המיון עומדת על 120 אחוזים.

   

  בבני ציון העומס חריג במיוחד. בהנהלת בית החולים אישרו כי תפוסת המיון עומדת הבוקר על יותר מ-200 אחוז, בין השאר מכיוון שמחלקות האשפוז מלאות אף הן לחלוטין. במיון מאושפזים כעת 52 חולים אף שבמקום 25 מיטות. חולים נוספים ממתינים בעמדת הקבלה, לעיתים במשך שעות. צוותי אמבולנסים שמגיעים למקום נאלצים לעתים להמתין בתור לפני שהם יכולים להכניס את החולים למיון.

   

  חולים ממתינים בבית החולים בני ציון (צילום: עידו בקר) (צילום: עידו בקר)
  חולים ממתינים בבית החולים בני ציון(צילום: עידו בקר)

  ב"כרמל" נסגר חדר המיון עד השעה 12:00 בגלל עומס של יותר מ-200 אחוז. חולים מתבקשים לא להגיע למקום ואמבולנסים של מד"א יפנו לבתי חולים אחרים. ברמב"ם, בית החולים הגדול בעיר, רגילים להתמודד עם כמות חולים ומאושפזים רבה - ותפוסה של 120% בחדר המיון אינה נחשבת חריגה.

   

  בחדר המיון בבני ציון מאושפז כבר 40 שעות טל בן יעקב, צעיר שעובד ברואנדה ולקה במלריה. בתחילה חששו שהוא נדבק בנגיף "זיקה". אביו, אבא בן יעקב, סיפר: "הגענו במוצאי שבת עם חום גבוה מאוד, אחרי שרופא בקופת חולים החליט שאנחנו חייבים להגיע למיון. מאז אנחנו פה למרות שהוא חייב להיות במחלקה. הצוות עושה מה שהוא יכול. ניסו למצוא לו מקום באף אוזן גרון. אימא שלו ואני פה, עוזרים לו במה שאפשר, אבל מה עושה מישהו שאין לו מלווה ותומך? אין לי טענות וכעס אבל אני רוצה לשמוע מביבי שבשנה הבאה יהיה פה עוד בית חולים באזור".

   

  בית החולים בני ציון. עומס כבד (צילום: אבישג שאר- ישוב ) (צילום: אבישג שאר- ישוב )
  בית החולים בני ציון. עומס כבד(צילום: אבישג שאר- ישוב )

   

  חולה אחר, שסובל מקוצר נשימה והגיע לפני 24 שעות, התייצב בעמדת האחיות והודיע שהוא הולך הביתה.

  "אני כבר 24 שעות ולא קיבלתי שום טיפול. אותו דבר אם אני נמצא בבית", אמר בזעם.

   

  מנהל המיון בבני ציון, ד"ר מיכאל קפקא: "המצב לא נפסק. אלה גם לא חולים שאפשר לסווג למחלות מסוימות. מדובר לרוב בחולים מבוגרים, מורכבים, ואנחנו הופכים למחלקה במקום למיון. יש לנו כאן יחידת טראומה וכשיש החייאה כל הצוות עסוק בזה. צוואר הבקבוק הוא המיטות. אין מיטות במחלקות ובוודאי שאין מיטות כאן. לצערי יש מחקרים שמוכיחים שהמצב הזה גורם גם לעלייה בתמותה".

   

  מנהל המיון בבית החולים כרמל, ד"ר סלים חלבי: "הגל הנוכחי החל כבר בסוף השבוע, וכבר כמה ימים שאנחנו בתפוסות של יותר מ-200 אחוז. אנחנו עובדים כבר שלושה-ארבעה ימים בצוותים מתוגברים. הגיע מצב שאין להעביר את החולים כי אין מקום במחלקות. אין לי מיטות בשביל חולים שחייבים לשכב, אחרי התקפי לב למשל".


  פורסם לראשונה 08/02/2016 10:11

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים