שתף קטע נבחר

מהומה במליאה: נתניהו אמר לח"כים הערבים "יש גבול", הם השיבו "שקרן, מסית"

ראש הממשלה עלה להשיב להצעות האי-אמון ותקף את חברי הכנסת הערבים שנפגשו עם משפחות מחבלים: "אני מנסה לדמיין מה היה קורה בפרלמנט הבריטי אם חברי פרלמנט היו עומדים דום לזכרו של ג'ון הג'יהאדיסט". ח"כ ג'מאל זחאלקה הוצא מהאולם

 

 

 

מהומה התחוללה הערב (יום ב') במליאת הכנסת לפני ההצבעות על הצעות האי-אמון. ראש הממשלה בנימין נתניהו עלה לדוכן ותקף במילים חריפות את חברי הכנסת הערבים שנפגשו עם משפחות המחבלים: "איננו מוכנים לקבל מצב שבו חברי כנסת יתמכו במשפחות של רוצחי אזרחים ישראלים ויעמדו דום לזכרם של אלה שרצחו את ילדינו, יש גבול, יש דבר כזה שנקרא כבוד לאומי". הח"כים הערבים השיבו: "שקרן, פאשיסט ומסית. משקר פעם אחר פעם".

 

נתניהו תהה: "אני מנסה לדמיין מה היה קורה בפרלמנט הבריטי אם חברי פרלמנט בריטים היו עומדים דום לזכרו של ג'ון הג'יהאדיסט או אם חברי הקונגרס האמריקני היו עומדים דום לזכרם של הרוצחים בקליפורניה, יש גבול, הם לא היו מוכנים לקבל את זה ואנחנו לא נהיה מוכנים לקבל את זה ואנחנו נפעל נגד זה". ח"כ ג'מאל זחאלקה הוצא מהאולם.

תוקף את הח"כים הערבים במליאה (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
תוקף את הח"כים הערבים במליאה(צילום: אלכס קולומויסקי)

עם ח"כ זאב אלקין (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
עם ח"כ זאב אלקין(צילום: אלכס קולומויסקי)

עם השרה מירי רגב  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עם השרה מירי רגב (צילום: רויטרס)
 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג עלה לדוכן לאחר ראש הממשלה ותקף אף הוא את חברי הכנסת הערבים: "ח"כ זחאלקה האשים לא מזמן את מפלגתי בהקמת מדינת ישראל, ח"כ זחאלקה גם הגן על עמידת דום לזכרם של אותם מחבלים נתעבים וחברי הכנסת זחאלקה וחבריו הצדיקו לא מעט מהמעשים וחצו קווים אדומים".

 

עם זאת, הרצוג תקף גם את הכוונה לשנות חוקי יסוד, ואמר כי זה "מדרון חלקלק. יום אחד בשל מה שמוגדר התנהגות לא ראויה יעיפו מפה ח"כים מימין ומשמאל. אני חושב שחובה עלינו ככנסת לשמור בצורה הבסיסית ביותר את כללי המשחק ההוגנים ולשמור על המעטפת, כיוון שכבר כיום יש לכנסת ולמערכת המשפטית די והותר כלים לטפל בתופעה ובהתנהגות הזאת".

 

חברי בל"ד ברשימה המשותפת ציינו לאחר דברי נתניהו כי "יש גבול להחזקת גופות קפואות ואי הבאתן לקבורה. בניגוד לדברי נתניהו, מדינה שמחזיקה במשך ארבעה חודשים בגופות כדי לענות משפחות נפשית, אין לה 'כבוד לאומי'. אין עוד מדינה בעולם שיש לה בית כלא לגופות. אנו קוראים לנתניהו: שחרר את הגופות כי יש גבול".

 

 

הח"כים הערבים לא מתנצלים, גם אל מול קידום הצעת החוק החדשה שעשויה להוביל להשעייתם. בישיבת סיעת הרשימה המשותפת אמר היום ח"כ ג'מאל זחאלקה, שנכח במפגש בירושלים ביחד עם נציגי בל"ד האחרים בסאל גטאס וחנין זועבי, כי הוא בטוח שלא עשו שום דבר לא לגיטימי. הוא הציג טבלה שאותה העבירה לדבריו זועבי לשר לביטחון פנים, ובה רשימת דרישות המשטרה שלחלקן הסכימו משפחות המחבלים.

 

"לא עשינו שום דבר לא לגיטימי", טען זחאלקה. "בפגישה הזו שנערכה במועדון תרבות בירושלים המזרחית קיבלנו מידע מהמשפחות על נכונותן לתנאים אלו או אחרים של המשטרה. חנין זועבי הגישה את הטבלה הזו. המטרה הייתה להעביר את האינפורמציה למשטרה, לא להסתיר שום דבר. המטרה היחיד הייתה החזרת הגופות, כל השאר זה שקרים. לשאר הדברים האחרים אין אחיזה במציאות. אנחנו קוראים להחזרת הגופות מיד".

 

זחאלקה הציג את הטבלה שלדבריו העבירה זועבי לשר לביטחון פנים גלעד ארדן, והוסיף: "זה שמחזיקים ארבעה חודשים גופות במקרר זה דבר נוראי. לא רק חברי כנסת ערבים - כל אדם עם שאריות של מצפון צריך להתעורר נגד זה".

 

זמן קצר לאחר מכן, בישיבת הסיעה של הליכוד, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "עודכנתי שהנהלת הקואליציה אימצה פה אחד את הצעת החוק להשעיית חברי כנסת ברוב של 90 ח"כים. אני מברך על כך משום שחייבים לשמור על כללי התנהגות בסיסיים".

המפגש של חברי בל"ד עם משפחות המחבלים (צילום" צילום מסך מתוך התקשורת הערבית) (צילום
המפגש של חברי בל"ד עם משפחות המחבלים(צילום" צילום מסך מתוך התקשורת הערבית)

השר נפתלי בנט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
השר נפתלי בנט(צילום: מוטי קמחי)

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט אמר שחברי הכנסת מבל"ד "הפכו את עצמם לממשיכיו של חאג' אמין אל-חוסייני. הגישה הזאת של חבירה לגרועים שבאויבינו היא זו שהמיתה אסון על ערביי ישראל לפני 67 שנים. עוד לא מאוחר להתעורר. עליהם להקיא מתוכם את המסיתים ומעשיהם לרצח נשים, גברים וילדים יהודיים. אם הם לא יעשו את זה, הדמוקרטיה הישראלית תיאלץ להגן על עצמה".

 

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג אמר: "הציבור לא מוכן לראות חברות וחברי כנסת שעומדים דקה דומייה לזכר רוצחים שפלים. נחכה לתוצאות בדיקת היועץ המשפטי לממשלה. הח"כים של בל"ד עושים פרובוקציות כל הזמן נגד מדינת ישראל ובעד הטרור. הם משרתים את הקיצוניים שרוצים לגרור את השיח הישראלי לתהום של שנאה. הציבור מרגיש שאי-אפשר להמשיך ככה".

 

במקביל, בתום בתום דיון של ראשי סיעות הקואליציה הוסכם על קידום הצעת החוק להשעיית חברי כנסת ברוב של 90 חברי כנסת. עוד הוחלט כי ההצעה הזו תקודם בהליך חקיקה מזורז. את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן זה לא מספק, והוא עקץ שוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

"תגובת נתניהו לפגישת הח"כים הערביים היא צביעות", אמר ליברמן. "ממתי ראש הממשלה פונה לוועדת האתיקה? הוא ראש הממשלה. הוא צריך לעשות. הוא מבקש להעלות הצעת חוק חדשה לפעול נגד חברי הכנסת, אבל באותו יום נותן הוראה להחזיר גופות מחבלים. אין אפילו בושה לקחת פסק זמן מאותו זיג זג".


פורסם לראשונה 08/02/2016 15:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו במליאה
צילום: רויטרס
צילום" צילום מסך מתוך התקשורת הערבית
הח"כים מבל"ד עם הורי המחבלים
צילום" צילום מסך מתוך התקשורת הערבית
מומלצים