שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  פרויקט הכשרה תעסוקתית לנוער עם אוטיזם
  בשש השנים האחרונות, חברת "שורש" פותחת את שעריה לתלמידים על הספקטרום האוטיסטי ממרכז החינוך ליאו באק בחיפה ומשלבת אותם בעבודה עם עובדים שמשמשים עבורם חונכים לחיים. "הדבר הכי חשוב בשבילי הוא שבעזרת התכנית אני לומד להתמיד", מספר א'. מתכוננים ליום מעשים טובים

  מכשירים לחיים נערים על הספקטרים האוטיסטי. בשש השנים האחרונות, חברת "שורש" המייצרת ציוד לתחום הטיולים, מחנאות ותרמילאות פותחת את שעריה לתלמידי כיתות י"ב של המערך התקשורתי במרכז חינוך ליאו באק בחיפה לעבודה ושילוב עם הקהילה. מי שמקבל את התלמידים הם חלק מעובדי החברה שחונכים ומלווים את התלמידים לאורך השנה.

   

  עוד בנושא

  מרגישה טובה יותר כשאני עושה משהו טוב

  בני נוער? קבלו 5 הצעות להתנדבות

   

  מטרת הפרויקט היא חשיפת התלמידים למקומות עבודה שונים והתנסות בהתמודדות בעולם העבודה המעשי, על מנת שיפתחו מיומנויות התואמות את הדרישות של השוק החופשי, וכן בכדי שילמדו על עצמם אילו סוגים של עבודות מתאימים להם, לצורך שילוב חלק יותר בעולם העבודה לאחר סיום בית הספר.

   

  מהו הספקטרום האוטיסטי (ASD)?

  הפרעה על הספקטרום האוטיסטי (ASD) היא פגיעה נרחבת שביטויה משתנה בין אדם לאדם, אך מאופיינת בקושי משמעותי בתקשורת חברתית ובאינטראקציה הדדית לצד דפוסי התנהגות מוגבלים וחזרתיים, פעילויות ותחומי עניין מצומצמים. כאשר מדברים על ASD, מתייחסים לקשת רחבה של תפקוד. בקצה אחד נמצאים אנשים בתפקוד נמוך אשר זקוקים לתמיכה בכל תחומי החיים ובקצה השני נמצאים אנשים בתפקוד גבוה אשר זקוקים לתמיכה מועטה בלבד, אנשים עם אינטליגנציה תקינה ואף גבוהה מהממוצע, אך בעלי התנהגות חברתית שונה. תלמידי הכיתות של המערך התקשורתי ב'ליאו באק', נערים ונערות בגילאי 16-21, נמצאים בחלק הבינוני עד גבוה של הקשת האוטיסטית.

  חונכת מחברת שורש ונער מבית הספר ליאו בק (צילום: שורש יח"צ)
  חונכת מחברת שורש ונער מבית הספר ליאו בק (צילום: שורש יח"צ)

  במסגרת תכנית ההכנה לחיים עצמאיים בבית הספר, התלמידים לוקחים חלק פעיל בפעילות בדירת הכשרה, שיעורי ניידות בקהילה, שיעורים בנושא צרכנות נבונה, סנגור עצמי, היכרות עם מוסדות בקהילה ובנוסף הם משתתפים בתכנית הכנה לחיי עבודה במסגרתה מבצעים התלמידים פעילות התנדבותית מעשית בת שלוש שעות שבועיות, בליווי מרפאה בעיסוק.

   

  "אני מכיר אנשים חדשים ולומד איך להסתדר איתם"

  החיבור בין בית הספר לחברת "שורש", תורמת לדבריהם לשני הצדדים, מעבר למטרות התכנית הרשמיות. "בקו המיגון הבליסטי אני מתנסה בלמידה וביצוע של מטלות חדשות, מכיר אנשים ויוצר איתם קשר", מספר א', בן 19. "הדבר הכי חשוב בשבילי הוא שבעזרת התכנית אני לומד להתמיד בהגעה לבית הספר ולעבודה, כי אני מאוד אוהב להגיע ולעבוד". גם חברו, ז' בן ה-20 מוסיף, שבזמן העבודה במחלקת הגזירה הוא זוכה לקבל כלים כדי ליישמם בחיים בחוץ. "למשל איך לשמור על ריכוז בזמן העבודה, ללמוד משימות חדשות והכי חשוב שאני מכיר אנשים חדשים ולומד איך להסתדר איתם".

   (צילום: שורש יח"צ)
  (צילום: שורש יח"צ)

  חברת "שורש" הממוקמת בטירת הכרמל ומעסיקה כ-200 עובדים, נחשבת לאחת מהחברות המובילות את תחום הטיולים, מחנאות ותרמילאות בארץ. היא ועוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מוצרים מתקדמים בטכנולוגיה כחול-לבן. לדברי מנהלי החברה, היא חברה בעלת אג'נדה חברתית וסביבתית. וככזו, היא מעניקה ליווי של חונכים צמודים לכל נער או נערה המשתלבים בעמדות מפתח בייצור. השנה נקלטו הנערות והנערים מליאו בק, במחלקת הגזירה - המחלקה שבה מתחילה שרשרת הייצור

   

  "במהלך העבודה בחנות המפעל ובמחלקת מיון המימיות אני לומד על עצמי לאיזה סוג של עבודה אני מתחבר, איזה עבודות מתאימות לי ומה עוזר לי לעבוד בצורה יעילה יותר", מוסיף ר'.

   

  גם החונכים עצמם שמקדישים לתלמידים לא מעט מציינים את החיבור כמעצים ומרגש. אלכס שמלווה השנה את ר' מבהיר כי, "משמרת עם ר' עושה לי הרגשה טובה בלב, אני מרגיש שאני תורם מרצוני החופשי למען האחר. אני אוהב לעזור לזולת ושמח לעזור לתלמידים, ובכלל לאנשים. בשנים הבאות אני מקווה להמשיך לחנוך תלמידים בפרויקט. זה חשוב לתרום לקהילה כי יש אנשים שצריכים אותנו ואני אשמח בכיף להיות שם בשבילם".

   

 1. ב-15/3 יתקיים יום מעשים טובים העשירי, במסגרתו אנשים פרטיים, קבוצות, ארגונים, תנועות נוער, חיילים, תלמידים, סטודנטים וחברות עסקיות יקיימו פעילויות מגוונות למען הקהילה והסביבה. בין הפעילויות הבולטות: ניקוי יערות, צביעת מועדוניות ומוסדות רווחה, ניקוי חופים, קיום ימי כיף לאוכלוסיות מיוחדות, טיפוח גינות קהילתיות, יזום פעילות עם ניצולי שואה ועם בעלי צרכים מיוחדים.  בנוסף, יתקיימו מגוון אירועים ברחבי הארץ, אירועי ברים ותערוכות, שדרת יועצים ברוטשילד ועוד.

   

 2. רוצים לעשות טוב ולהצטרף ליום מעשים טובים? היכנסו לאתר או חייגו כוכבית 9093.

   


 3.  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "פרויקט הכשרה תעסוקתית לנוער עם אוטיזם"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: שורש יח"צ
  חונך מחברת שורש ונער מבית הספר ליאו בק
  צילום: שורש יח"צ
  רוח טובה
  יד שרה
  כיתבו לנו
  מומלצים