שתף קטע נבחר

מהומה סביב חוק ההשעיה: "עוכרת ישראל"

ניסן סלומינסקי ביקש להוביל בוועדת החוקה את ההצעה שתאפשר השעיה של ח"כים ש"תומכים בטרור". חברי האופוזציה התנגדו והתפתח עימות. ח"כ מיכל רוזין: "זאת פעולה לא רצינית". אורן חזן: "בגללכם מסמנים יהודים"

 

 

מהומה פרצה הבוקר (ד') בוועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שדנה בחוק ההשעיה שמוביל השר זאב אלקין (הליכוד), ביוזמת ראש הממשלה בנימין נתניהו. חברי האופוזיציה זעמו על הכוונה להוביל את ההצעה בשם הוועדה כולה, וביקשו תשובות מהיו"ר ניסן סלומינסקי (הבית היהודי).

 

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) תקפה את סלומינסקי ואמרה לו: "עלה לכם הדם לראש. ההצעה (החוק, מ"א) הובאה בעידנא דריתחא". ח"כ אורן חזן ענה לה: "את עוכרת ישראל". בתום דקות ארוכות של עימותים קולניים והוצאת חברי כנסת, ננעל הדיון ללא החלטות וללא שורה תחתונה.

 

הסערה החלה בשבוע שעבר אחרי פרסום מפגש הח"כים של בל"ד עם הורי מחבלים פלסטיניים שביקשו לקבל את גופותיהם. על פי הצעת נתניהו, ניתן יהיה להשעות חבר כנסת מתפקידו אם פעל או הסית לטרור. לשם כך דרוש שינוי לחוק יסוד הכנסת, כדי שניתן יהיה להשעות חבר כנסת ברוב של 90 חברים.

 

אל הדיון שיזם היו"ר סלומינסקי הגיע השר אלקין על מנת להציג את היוזמה, והוא נקלע למתקפה של חברי אופוזיציה על מטרות החוק. "החוק הזה חוצה את הקו האדום", אמרה יעל גרמן מיש עתיד, וחברתה למפלגה עליזה לביא הוסיפה: "זה קו שחור".

 

ח"כ רוזין התעמתה עם סלומינסקי כבר בהתחלה: "זאת פעולה חפוזה, לא רצינית. אתם מציעים כל מיני הצעות הזויות". כשנתבקשה לצאת אמרה: "אני לא אצא, זו ועדה שלי. בניגוד לכל מיני חברים שמגיעים פה לדקה, אני נמצאת פה שעות על גבי שעות ואתה תקשיב לי. תענה לי, מדוע ההצעה הזאת בשמי? מדוע היא מוגשת בשם ועדת החוקה?"

 

ח"כ חזן ענה לה: "את עוכרת ישראל. במקום להתייחס ברצינות לחוק, מריצים פה דחקות. מי שמבקש לסמן יהודים מיהודה ושומרון, בגללו מסמנים יהודים באירופה. מי שמגבה את 'בצלם' ואת 'שוברים שתיקה' הוא עוכר ישראל". בשלב הזה הוצא גם חזן מהדיון.

 

ח"כ ציפי לבני (התנועה) הוסיפה: "אין שום דבר מכובד בלהביא את החוק הזה לוועדת חוקה. זה חוק שלא הוכן ולא הוצג בכלל, שנועד לרמוס את הדמוקרטיה. אם יש בגין בחדר שיופיע מיד. איפה הימים שבהם בראש תנועת חרות והליכוד עמד דמוקרט אמיתי? הליכוד דורך על ז'בוטינסקי כדי להישאר בשלטון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים