שתף קטע נבחר

נערכים לכליאת אולמרט: "בימים הראשונים יהיה תחת השגחה צמודה"

חדר כושר, ספרייה וגם תורנויות ניקיון. ראש הממשלה לשעבר ייכנס לאגף 10 בכלא מעשיהו ביום שני. כך ייראו חייו מאחורי הסורגים

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט אמור להתייצב ביום שני הקרוב עד לשעה 10:00 בבוקר בכלא מעשיהו ברמלה. לראשונה מאז קום המדינה ירצה ראש ממשלה לשעבר עונש מאסר. על אולמרט נגזר מאסר של שנה ושבעה חודשים בגין הרשעותיו בקבלת שוחד בפרשת הולילנד ובתיק שבו שיבש מהלכי חקירה בפרשות הולילנד וטלנסקי. "הוא מקדיש את זמנו להיפרד מהחברים ומבקש שנחכה לו שיחזור", אמר אחד ממקורביו של אולמרט רגע לפני שייכלא מאחורי סורג ובריח.

 

מקורביו של ראש הממשלה לשעבר העידו כי הוא כבר השלים עם העונש שהוטל עליו, אך הם סירבו לספר על תחושותיו לפני שיאבד את חירותו. מפקד כלא מעשיהו לשעבר, גונדר בדימוס יצחק ניר, הסביר בשיחה עם ynet כי רק אם אולמרט "יוותר על האגו", הוא יוכל להעביר את תקופת המאסר בצורה מיטבית. עוד ציין ניר כי בגלל הנחיות גורמי הביטחון והאטחה על ראש הממשלה לשעבר, יהפוך מאסרו למורכב עוד יותר משל אסירים מן המניין.

אולמרט. 19 חודשי מאסר (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
אולמרט. 19 חודשי מאסר(צילום: גיל יוחנן)

"בגלל הנחיות של שב"כ וכדי להגן עליו החליטו שהוא יישב באגף המיוחד והמבודד שנבנה בשבילו", הסביר ניר. "הוא יהיה הרבה יותר בודד. כל מי שיהיה איתו באגף יעבור בדיקה ביטחונית, גם האסירים - חלקם ממורשעי הולילנד - וגם הסוהרים שקיבלו קביעות באגף השמור. המשמעות היא שיהיו לו תנאים בסיסיים כמו חדר כושר קטן, אולי שביל הליכה של כמה מטרים וחדרון אוכל. בגלל שהוא יהיה מנותק משאר האסירים והצוות - בדידותו תהיה רבה יותר".

 

ניר, שכיום מעביר סדנאות הכנה לאסירי צווארון לבן, המליץ לאולמרט "שלא יתנשא על אסירים אחרים, שישמור על נוהלי שב"ס ושלא יבקש פריבילגיות מיוחדות. אני בטוח שראש הממשלה הוא אדם חכם שיקבל את הסוהרים בהערכה ובכבוד".

 

כלא מעשיהו ברמלה. היערכות מיוחדת לקראת כליאת אולמרט (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
כלא מעשיהו ברמלה. היערכות מיוחדת לקראת כליאת אולמרט(צילום: עידו ארז)

גורם בשירות בתי הסוהר אמר לקראת כניסת האסיר הבכיר כי "נערכנו לכל תרחיש, אנחנו מודעים לכך שלא מדובר באסיר רגיל אלא בראש ממשלה לשעבר שנכנס לכלא, וזה כאב ראש לא קטן. אנחנו צריכים לשמור על ביטחונו ועל בריאותו, לבדוק ולהסיר כל חשש מניסיון אובדני. אף אחד לא רוצה שבמשמרת שלו יקרה משהו לראש ממשלה לשעבר בזמן שאנחנו אחראים עליו ולכל צרכיו. אני חושב שביום שאולמרט ישתחרר בשב"ס ינשמו לרווחה".

 

תת-גונדר בדימוס רמי עובדיה, שאף הוא כיהן כמפקד כלא מעשיהו, אמר כי "בראיון הראשון ביום הראשון בכלא הייתי אומר לו 'היית ראש ממשלה, שר, ראש עיר. בכלא אתה צריך להתנהג אחרת. אל תחטא בחטא היוהרה ובחטא הגאווה, תסתכל לכולם בגובה העיניים, ואל תעשה מניפולציות'".

 

"פסיכופת יוכל לרצות לפגוע בו" 

אולמרט ישהה באגף 10, ששופץ במיוחד לקראת כליאתו. מדובר באגף מיוחד ששימש בעבר הוסטל, וכעת יהיו כלואים בו 18 אסירים בשישה תאים. עובדיה, שפיקד על הכלא בשנים 2008-2000, אמר כי הסוהרים ומפקדיהם "יתייחסו לאולמרט כמו לכל אסיר אחר, אך הייחוד שלו הוא בכך שזה לא כל אסיר. מדובר בראש ממשלה לשעבר, אישיות מאובטחת ומורכבת שמחזיקה בסודות המדינה. אני לא חושב שיש חשש שיפגעו בו באגף שבו הוא יהיה כלוא, אבל צריך לקחת הכול בחשבון, גם מפסיכופת שרוצה לפגוע בו רק כדי להתפרסם כמי שרצח ראש ממשלה לשעבר, וגם מגורמים עוינים".

 

עובדיה סיפר עוד כי "בכל אגף בכלא יש 120-100 אסירים, ופה רק 18. האגף יהיה ממודר ורק מורשי כניסה יכולים להגיע אליו. כל הפעילות של אולמרט תהיה באגף תוך השגחה, כולל ביקורי בני משפחה ועורכי דין. אולמרט חובב ספורט, בכלא יש חדר כושר ברמה גבוהה ואם הוא ירצה להתאמן יצטרכו לסגור את חדר הכושר בפני אסירים אחרים. יש גם ספרייה מכובדת אם הוא ירצה לקרוא, אך הכול יהיה בתוך האגף".

 

על התחושות שעמן צפוי האסיר אולמרט להתמודד עם כליאתו סיפר עובדיה כי "ללא ספק הימים הראשונים יהיו קשים. הרחק מהמשפחה, נעול בתא ומעבר בחדות מאיגרא רמא לבירא עמיקתא. אני מאמין שבימים הראשונים הוא יהיה בהשגחה רבה ושיחות רבות עם העובדת הסוציאלית ומפקד האגף על מנת לבדוק את מצבו. לאחר שפתרו את הבעיה של האבטחה שלו עקב מעמדו, בשב"ס יצטרכו לשמור על בריאותו הפיזית והנפשית. הימים הראשונים הם קריטיים כי כל אסיר חדש עובר את הלם המאסר הראשון ולא כולם מקבלים את זה טוב".

 

כמו בכל כלא בארץ, האסירים מופקדים על ניקיון התא שלהם ויש תורנות של ניקיון באגף. "אני מעריך שלאולמרט לא תהיה ברירה והוא יצטרך לנקות את תאו ולהשתתף בתורניות ניקוי השטחים הציבוריים של האגף", אמר עובדיה, שפיקד על הכלא בעת ששר הפנים אריה דרעי ריצה בו את עונשו.

 

אגף 10 שבו ישהה אולמרט כולל שישה תאים שבכל אחד מהם שלוש מיטות, מקלחת ושירותים, ארון לציוד, שולחן, כיסאות וטלוויזיה. כמו כן, יש באגף טלפונים ציבוריים במסדרון, כיתת לימוד, מועדון אגף, חדר ביקורים, שני חדרי מפגש עם עורך דין, חדר המשמש בית כנסת, ספרייה, ציוד ספורט, חדר אוכל, חצר אגף יומן אגף, משרד עובדת סוציאלית ומשרד מפקד האגף. כמו כל אסיר חדש, יוכל אולמרט להביא לכלא ארבעה זוגות לבנים, ארבעה זוגות גרביים, שתי מגבות, שתי אימוניות (טרנינג) ללא בטנה וללא כובע, ציפה לשמיכת יחיד, שמיכה (לא פוך), שני מכנסי ספורט ללא בטנה; שני סדינים, ציפית לכרית, תשמישי קדושה (תפילין, טלית, שטיחון תפילה, ספרי דת), אביזרי הגיינה - סבון, מברשת שיניים ומשחת שיניים בבקבוקים שקופים, תעודת זהות ועד 1,500 שקלים במזומן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
בדרך להיות האסיר אולמרט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים