שתף קטע נבחר

ייסורים באמונה: עולמה היהודי של ענת דולב

אף שהייתה חילונית בהכרה, ענת דולב האמינה באופן מוחלט בבורא עולם. אמונה זו התחזקה במרוצת השנים האחרונות, כשהיא חשה שהיא עוברת ייסורי איוב. ואז עלו השאלות הכואבות, והאמונה במובנה הרוחני - רק התחזקה. במותה איבדנו נפש טהורה עם נשמה יתירה

יותר ממאה פעמים השתתף-התראיין הרב יובל כהן אשרוב בתוכניתה היומית של ענת דולב, כאשר שוחח איתה על פרשת השבוע. בסיומה של אחת התוכניות, הוא הציע לה להיפגש עם ר' עמי פיקובסקי מירושלים. הפגישה שהתקיימה כעבור זמן קצר, הולידה פגישות נוספות שבאחת מהן נתנה ענת לר' עמי את הספר "להחיות את היום" – פרשת שבוע יומית עם הרבי מלובביץ'.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. תעשו לנו לייק  >>  

 

הייתה זו מחוות תודה על כך שקיבלה ממנו את שטר הדולר שהוא קיבל מהרבי. כאשר פתח ר' עמי את הספר, הוא מצא פתק ששכחה ענת בין דפיו. הפתק כיוון אל קטע מסומן בספר, שעניינו הפסוק "אם יקום והתהלך בחוץ על משענתו, ונקה המכה, רק שבתו ייתן ורפוא ירפא". על כך כותב שם הרבי מלובביץ' כי "כאשר אנו חולים, התורה מנחה אותנו לפנות לרופאים מוסמכים ולשמוע בקולם.. הנחייה זו הופכת לדרישה מחייבת כאשר אדם מוצא עצמו בסכנת חיים".

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

אך בכך לא די, והרבי ממשיך בקטע המסומן על ידי ענת "ישנן מחלות רבות העלולות להשפיע על מצבו הרוחני של האדם - ובהן גם מחלות מסכנות חיים... לאדם הנתון בסכנת חיים רוחנית אנו מחויבים להציע עזרה בכל האמצעים העומדים לרשותנו".

 

כאשר מספר לי על כך ר' עמי, אני מפנה את תשומת ליבו כי קטע זה הוא על פסוק בפרשת "משפטים", הפרשה שנקראה בתורה בשבת שבה נפטרה ענת דולב. מהעבר השני של קו הטלפון נשמעת התפרצות של בכי: "אני רועד", הוא אומר לי. "אני לא יכול לעצור את הדמעות".

 

המבשרת הגדולה של היהדות ברדיו

האם בספר שנתנה ענת כמתנה היא סימנה או רמזה על העתיד

להתרחש? האם ניבאה, ולא ידעה את שניבאה?

הכרתי את ענת דולב שנים ארוכות. השתתפתי כמה עשרות פעמים בתוכנית הרדיו המאוד-מאוד טובה ומיוחדת ששידרה מדי יום בשעה שלוש, ברשת ב' של קול ישראל.

 

נושאי שיחותינו היו תמיד בתחומי מחקריי ביהדות ובחגי ישראל. פעמים רבות נשאלתי, ויותר מכל בימים שלאחר פטירתה - האם ענת הייתה אישה מאמינה? האם שמרה מצוות? אם לא, מניין הבקיאות העצומה שהייתה לה בתחומי היהדות, עד שרבים ראו בה מבשרת גדולה של נושאי היהדות בשידורי "קול ישראל". אין ספק כי הציבור הדתי, על כל גווניו, אהד מאוד את תוכניתה, ועל כן שאלת ההשקפה האישית שלה עניינה רבים.

 

תשובה אפשרית אחת נקשרת בביוגרפיה האישית של ענת. סמדר טלמור שהפיקה את התוכנית כל השנים, מספרת על הקשרים המיוחדים שהיו בין ענת לסבתה, מצאצאי יהודי סלוניקי, שהייתה נטועה עמוק במסורת היהודית. אולי בשל אותם "שורשים יהודיים עמוקים" שניטעו בה בילדותה, פנתה ענת דולב ללמוד, ואחר כך ללמד בתיכון תנ"ך.

 

"בפגישה הראשונה שלי איתה", אומר הרב אשרוב, "מצאתי אישה חילונית גמורה, אך עם ידע מדהים, מקיף ומעמיק בתנ"ך". כמי שהייתה אמונה על התנ"ך, היא ביקשה כל הזמן למצוא את הקשר בין חז"ל, יוצרי תורה שבעל-פה - לבין התורה שבכתב. היא פקפקה בסמכותם לתת פרשנות משלהם לדרך קיום המצוות. פעמים רבות שאלה אותי, גם בשידור, מאיפה חז"ל מביאים פרשנות כזו או אחרת למצווה הכתובה בתורה.

 

חיפשה מזור בכל דרך אפשרית

עבורה התנ"ך היה הספר האחד והיחיד המנחה אותנו כיהודים. אף שהייתה חילונית בהכרה, היא האמינה באופן מוחלט בבורא עולם, אך בתנאי מפורש, רק זה המופיע בתורה. אמונה זו התחזקה, אך ללא פרשנות של עשייה, במרוצת שלוש השנים האחרונות שבהן החמיר מצבה הבריאותי.

 

ויש סיבה נוספת, והיא מחזירה אותנו לתנ"ך. ענת חשה בעיקר בשנים האחרונות, שהיא מקבלת עונש. שהיא עוברת ייסורי איוב. מהייסורים הקשים, אליהם נלווה מצב רפואי שרק הלך והחמיר, עלו השאלות הכואבות: למה אני סובלת? על מה אני נענשת? מה עשיתי רע? למי עשיתי רע?

 

היא חיפשה מזור בכל דרך אפשרית, וחיזוק האמונה במובן הרוחני, הייתה אחת הדרכים - אולי המרכזית שבהן. ענת דולב לא הייתה אישה דתית במובן המקובל בחברה הישראלית, אך אין לי ספק שתרומתה להגברת הדעת והידע בנושאי היהדות, על מכלול תכניהם, היא ייחודית, ולא מוכרת לי דוגמה נוספת דומה בתקשורת הישראלית. במותה של ענת איבדנו נפש טהורה עם נשמה יתירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איציק בירן
חילונית מאמינה. ענת דולב ז"ל
צילום: איציק בירן
מומלצים