שתף קטע נבחר

ראש ממשלה בעבר, אסיר בהווה: אולמרט עומד להיכנס לכלא

לראשונה בתולדות המדינה ראש ממשלה לשעבר ירצה עונש מאסר. מה הוביל אותו לשם, ומה מצפה לו באגף 10 בכלא מעשיהו?

 

אהוד אולמרט בשבוע שעבר בבית המשפט בירושלים (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אהוד אולמרט בשבוע שעבר בבית המשפט בירושלים(צילום: אוהד צויגנברג)

הבוקר (יום ב') ייפול דבר במדינת ישראל. לראשונה בתולדותיה, ראש ממשלה לשעבר ייכנס לכלא וירצה עונש מאסר. אהוד אולמרט אמור להתייצב עד השעה 10:00 בבוקר בכלא מעשיהו ברמלה, אחרי שנגזר עליו מאסר של שנה ושבעה חודשים בגין הרשעותיו בקבלת שוחד בפרשת הולילנד, ובתיק שבו שיבש מהלכי חקירה בפרשות הולילנד וטלנסקי. "הוא מקדיש את זמנו להיפרד מהחברים ומבקש שנחכה לו שיחזור", אמר אחד ממקורביו של אולמרט רגע לפני שייכלא מאחורי סורג ובריח.

 

מקורביו של ראש הממשלה לשעבר העידו כי הוא כבר השלים עם העונש שהוטל עליו, אך הם סירבו לספר על תחושותיו לפני שיאבד את חירותו. מפקד כלא מעשיהו לשעבר, גונדר בדימוס יצחק ניר, הסביר בשיחה עם ynet כי רק אם אולמרט "יוותר על האגו", הוא יוכל להעביר את תקופת המאסר בצורה מיטבית. עוד ציין ניר כי בגלל הנחיות גורמי הביטחון והאבטחה על ראש הממשלה לשעבר, יהפוך מאסרו למורכב עוד יותר משל אסירים מן המניין. בימים הראשונים למעצרו אולמרט יהיה תחת השגחה צמודה.

 

 

לקראת הגעתו של אולמרט נמסר משירות בתי הסוהר שכביש הגישה הפנימי לכלא והחניון הסמוך יהיו שטחים סטריליים משיקולי ביטחון. הכניסה תותר רק לעיתונאים שיורשו לכך. עוד נמסר משב"ס כי לא תותר הפעלת רחפנים ברדיוס של חצי קילומטר מבית הסוהר. אולמרט מוגדר אישיות מאובטחת. מרגע כניסתו למאסר תעבור האחריות על השמירה עליו משב"כ לשב"ס. בין כותלי הכלא השמירה תהיה בלעדית של שב"ס.

 

"בגלל הנחיות של שב"כ וכדי להגן עליו החליטו שהוא יישב באגף המיוחד והמבודד שנבנה בשבילו", הסביר ניר. "הוא יהיה הרבה יותר בודד. כל מי שיהיה איתו באגף יעבור בדיקה ביטחונית, גם האסירים - חלקם ממורשעי הולילנד - וגם הסוהרים שקיבלו קביעות באגף השמור. המשמעות היא שיהיו לו תנאים בסיסיים כמו חדר כושר קטן, אולי שביל הליכה של כמה מטרים וחדרון אוכל. בגלל שהוא יהיה מנותק משאר האסירים והצוות - בדידותו תהיה רבה יותר".

 (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

אולמרט בבית המשפט, בדיון האחרון לפני כניסתו לכלא (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
אולמרט בבית המשפט, בדיון האחרון לפני כניסתו לכלא(צילום: אוהד צויגנברג)
 

בשירות בתי הסוהר נערכו לקראת כניסת האסיר הבכיר. "אנחנו מודעים לכך שלא מדובר באסיר רגיל אלא בראש ממשלה לשעבר שנכנס לכלא, וזה כאב ראש לא קטן", אמר גורם בשב"ס. "אנחנו צריכים לשמור על ביטחונו ועל בריאותו, לבדוק ולהסיר כל חשש מניסיון אובדני. אף אחד לא רוצה שבמשמרת שלו יקרה משהו לראש ממשלה לשעבר, בזמן שאנחנו אחראים עליו ולכל צרכיו. אני חושב שביום שאולמרט ישתחרר - בשב"ס ינשמו לרווחה".

 

תת-גונדר בדימוס רמי עובדיה, שכיהן אף הוא כמפקד כלא מעשיהו, אמר כי "ביום הראשון בכלא הייתי אומר לו 'היית ראש ממשלה, שר, ראש עיר. בכלא אתה צריך להתנהג אחרת. אל תחטא בחטא היוהרה ובחטא הגאווה, תסתכל לכולם בגובה העיניים, ואל תעשה מניפולציות'".

 

אולמרט ישהה באגף 10, ששופץ במיוחד לקראת כליאתו. מדובר באגף מיוחד ששימש בעבר הוסטל. עובדיה, שפיקד על הכלא בשנים 2008-2000, אמר כי הסוהרים ומפקדיהם "יתייחסו לאולמרט כמו לכל אסיר אחר, אך הייחוד שלו הוא בכך שזה לא כל אסיר. מדובר בראש ממשלה לשעבר, אישיות מאובטחת ומורכבת שמחזיקה בסודות המדינה. אני לא חושב שיש חשש שיפגעו בו באגף שבו הוא יהיה כלוא, אבל צריך לקחת הכול בחשבון, גם מפסיכופת שרוצה לפגוע בו רק כדי להתפרסם כמי שרצח ראש ממשלה לשעבר, וגם מגורמים עוינים".  

בית סוהר מעשיהו ברמלה. בלי מניפולציות (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בית סוהר מעשיהו ברמלה. בלי מניפולציות(צילום: עידו ארז)
 

 

ארבעה זוגות לבנים, שתי מגבות

כמו בכל כלא בארץ, האסירים מופקדים על ניקיון התא שלהם ויש תורנות של ניקיון באגף. "אני מעריך שלאולמרט לא תהיה ברירה והוא יצטרך לנקות את תאו ולהשתתף בתורניות ניקוי השטחים הציבוריים של האגף", אמר עובדיה, שפיקד על הכלא בעת ששר הפנים אריה דרעי ריצה בו את עונשו.

 

אגף 10 שבו ישהה אולמרט כולל שישה תאים שבכל אחד מהם שלוש מיטות, מקלחת ושירותים, ארון לציוד, שולחן, כיסאות וטלוויזיה. כמו כן, יש באגף טלפונים ציבוריים במסדרון, כיתת לימוד, מועדון אגף, חדר ביקורים, שני חדרי מפגש עם עורך דין, חדר המשמש בית כנסת, ספרייה, ציוד ספורט, חדר אוכל, חצר אגף יומן אגף, משרד עובדת סוציאלית ומשרד מפקד האגף. כמו כל אסיר חדש, יוכל אולמרט להביא לכלא ארבעה זוגות לבנים, ארבעה זוגות גרביים, שתי מגבות, שתי אימוניות (טרנינג) ללא בטנה וללא כובע, ציפה לשמיכת יחיד, שמיכה (לא פוך), שני מכנסי ספורט ללא בטנה; שני סדינים, ציפית לכרית, תשמישי קדושה (תפילין, טלית, שטיחון תפילה, ספרי דת), אביזרי הגיינה - סבון, מברשת שיניים ומשחת שיניים בבקבוקים שקופים, תעודת זהות ועד 1,500 שקלים במזומן.

 

משפטי אולמרט, הדרך לכלא

המאבק המשפטי של אולמרט התחיל בשנת 2009. הפרקליטות הגישה כתב אישום חמור ויוצא דופן נגד אולמרט בשלוש פרשיות - מעטפות הכסף, ראשונטורס ומרכז ההשקעות. בפרשת מעטפות הכסף הואשם אולמרט בכך שקיבל מאות אלפי דולרים במזומן מאיש העסקים מוריס (משה) טלנסקי, ושמר אותם בקופה סודית במשרדו של מקורבו, עו"ד אורי מסר. בפרשת ראשונטורס הואשם אולמרט בכך שקיבל מימון כפול לנסיעות לחו"ל, ובפרשת מרכז ההשקעות הואשם בקידום ענייניהן של חברות שהיו קשורות למקורבו מסר. אולמרט הואשם בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ובמרמה והפרת אמונים.

 (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

מתחם הולילנד, ואולמרט עם השופט רוזן. 6 שנות מאסר (צילום: שאול גולן, אמיל סלמן) (צילום: שאול גולן, אמיל סלמן)
מתחם הולילנד, ואולמרט עם השופט רוזן. 6 שנות מאסר(צילום: שאול גולן, אמיל סלמן)
שלוש שנים לאחר מכן החליט הרכב שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים בראשות הנשיאה דאז, מוסיה ארד, לזכות את אולמרט מכל האישומים המרכזיים ולהרשיעו בפרשה השולית של מרכז ההשקעות. בית המשפט גזר עליו עונש מאסר וקנס, והפרקליטות הגישה ערעור על פסק הדין.

 

בתחילת שנת 2012 הוגש נגד אולמרט כתב אישום נוסף, חמור הרבה יותר, בפרשת הולילנד ופרשת הזרע. אולמרט הואשם בכך שבאמצעות אחיו, יוסי, נטל שוחד בסך חצי מיליון שקלים לצורך קידום פרויקט הולילנד בירושלים. בפרשת הזרע הואשם אולמרט בכך שקיבל 60 אלף שקלים מידי שולה זקן בזמן שהיה שר התמ"ת. כתב האישום בפרשת הולילנד הוגש בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

בזמן שהפרקליטות החליטה להגיש ערעור על פסק הדין בפרשות טלנסקי וראשונטורס, התנהל בבית המשפט בתל אביב משפט הולילנד, עם עד המדינה שמואל דכנר שנפטר במהלך המשפט. אחרי כמעט שנתיים של הליך משפטי נמרץ, רעידת אדמה זעזעה את עולמו של אולמרט בשנת 2014: ראש לשכתו הנאמנה והאישה הכי קרובה אליו במשך שנים ארוכות, שולה זקן, חתמה על הסכם עם הפרקליטות והעבירה לה הקלטות שלה עם אולמרט שבהן נשמעים השניים משוחחים על הכספים שהתקבלו מאיש העסקים טלנסקי.

שולה זקן. השותפה הנאמנה לשעבר טרפה את הקלפים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
שולה זקן. השותפה הנאמנה לשעבר טרפה את הקלפים(צילום: גיל יוחנן)

באותן קלטות נשמע אולמרט מנסה לשכנע את זקן לא להעיד, מה שמוגדר שיבוש הליכי משפט - ובהמשך הוביל לתיק הנוסף והאחרון נגדו. ימים ספורים לפני פסק הדין בפרשת הולילנד חתמה זקן על הסכם עדת מדינה ונשלחה ל-11 חודשי מאסר בפועל. לאחר מכן, השופט דוד רוזן מבית המשפט המחוזי בתל אביב גזר על אולמרט שש שנות מאסר בפועל בגין קבלת שוחד.

 

אולמרט ערער, וכך שני התיקים שלו התנהלו במקביל בבית המשפט העליון - הערעור של הפרקליטות על פרשות טלנסקי וראשונטורס, והערעור של אולמרט עצמו בפרשת הולילנד. אלא שבאותו זמן ממש ובעקבות אותן הקלטות של זקן, החליט בית המשפט העליון, בצעד יוצא דופן, להחזיר את הערעור של הפרקליטות בתיק טלנסקי לבית המשפט המחוזי, וזה החליט פה אחד לשנות את ההחלטה המקורית שלו ולהרשיע את אולמרט בקבלת דבר במרמה. המחוזי בירושלים גזר על אולמרט מאסר של שמונה חודשים שירוצו במצטבר למאסר שלו בפרשת בהולילנד.

 

בדצמבר 2015 החליט בית המשפט העליון בהרכב של חמישה שופטים לזכות את אולמרט מפרשת הולילנד, אולם השאיר את ההרשעה על כנה בפרשת הזרע. בסופו של דבר, גזר העליון על אולמרט שנה וחצי מאסר בפועל, בנוסף לשמונת החודשים של פרשת מעטפות הכסף.

 

עורכי דינו ביקשו מבית המשפט העליון לחפוף את העונשים, כך שהעונש יעמוד על שנה וחצי בסך הכול. השופט ניל הנדל לא נשמע נלהב כל כך מהאפשרות, אבל פרקליטיו של אולמרט הגיעו לעסקת טיעון בכל הנוגע לתיק שיבוש הליכי המשפט, כך שאולמרט יודה וירצה שישה חודשי מאסר בפועל שירוצו בחופף לאלה של הולילנד.

 

בשבוע שעבר החליט שופט בית המשפט השלום, חן אביטל, לא לקבל את הסדר הטיעון במלואו וגזר על אולמרט עוד חודש מאסר בפועל. הסאגה המשפטית הארוכה עוד לא הסתיימה. בחודשים הקרובים אמור בית המשפט העליון להכריע אם לזכות את אולמרט מפרשת מעטפות הכסף - אפשרות שנראית קלושה במיוחד - או לפחות לחפוף את עונשו מפרשת הזרע יחד עם פרשת מעטפות הכסף. דבר אחד בטוח: אחרי כמעט שבע שנים של מאבקים משפטיים שעברו דרך חמישה שופטים, שני בתי משפט מחוזיים וחמישה שופטי בית המשפט העליון - לאולמרט לא נותרו עוד שפנים בכובע.

 


פורסם לראשונה 14/02/2016 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
אהוד אולמרט
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים