שתף קטע נבחר

רוכשים במחיר למשתכן יהנו מ-90% משכנתא

משרד האוצר ובנק ישראל הכריזו על יוזמה משותפת, לפיה גובה המשכנתא לזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן ייקבע לפי שווי השוק של הדירה, הגבוה לרוב ב-25%-30% ממחיר המכרז, ולא לפי מחיר רכישתה בפועל

משכנתא במינוף גבוה, שיכול להגיע ל-90%, לרוכשי דירות במכרזי מחיר למשתכן: משרד האוצר ובנק ישראל הכריזו היום (א') על יוזמה משותפת לפיה גובה המשכנתא לזכאים בפרויקטים של מחיר למשתכן, ייקבע לפי שווי השוק של הדירה (באמצעות הערכת שמאי) ולא לפי מחיר רכישתה בפועל, קרי אחרי הנחה בשיעור של 25%-30%.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן בנושא מחיר למשתכן:

"הקבלנים במחיר למשתכן מסכנים את עצמם"

מחיר למשתכן במגדל העמק: 545 אלף לדירה

מכרז מחיר למשתכן בדימונה: הכי זול עד כה

 

האוצר ובנק ישראל מעוניינים להימנע ממצב של מתן משכנתא בשיעור של 100% משווי הנכס, העשוי להיווצר בעקבות ההחלטה האמורה, ולכן קבעו שההון העצמי של הרוכשים לא יפחת מ-100 אלף שקלים. כמו כן קבעו ששווי הדירה לא יעלה על 1.8 מיליון שקלים.

 

במקרה של דירת 120 מ"ר בראש העין לדוגמה, שמחירה במסגרת מכרז מחיר למשתכן יעמוד על 1.094 מיליון שקל, תשוקלל המשכנתא לפי שווי השוק המשוער של כ-1.4 מיליון שקל. אי לכך, הרוכש יוכל ליטול משכנתא בהיקף של כ-980 אלף שקל, המהווה 70% ממחיר השוק של הדירה. ביחס למחיר המכרז, העומד כאמור על 1.094 מיליון שקל, יהנה הרוכש ממימון של כ-90%. 

 

ממשרד האוצר נמסר כי יפעל להסרת חסמים הקשורים לדירות אלו ויאפשר לבנקים למכור את הדירות של הזכאים, במידה ואלו לא יעמדו בתשלומי המשכנתא, בשוק החופשי ללא מגבלות נוספות.

 

שר האוצר, משה כחלון: "מדובר בבשורה גדולה עבור הזוגות הצעירים שירכשו דירה בתכנית 'מחיר למשתכן'. ההחלטה תסייע לזוגות צעירים שאין ברשותם את ההון העצמי הנדרש היום, לעשות צעד משמעותי אל עבר חלום הדירה".

 

המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר: "הפרויקטים של מחיר למשתכן מהווים אבן פינה משמעותית במאמצי הממשלה לסייע לציבור רוכשי הדירות, ולכן ראינו לנכון להתאים את הרגולציה לתוכניות החדשות, באופן שעקבי עם התפיסה של הגבלת הסיכון ללקוחות ולבנקים".

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר, משה כחלון
צילום: גיל יוחנן
צילום: אבי מועלם
צילום: אבי מועלם
מומלצים