שתף קטע נבחר

משרד המשפטים יקדם את "חוק הבליינדספוט"

בעקבות הצעת חוק שהגיש ח"כ דוד ביטן, הודיע משרד המשפטים כי הוא יקדם הצעת חוק ממשלתית שתחייב בעלי אפליקציות לשליחת מסרים אנונימיים לחשוף את השולח במקרים של פגיעה חמורה

החוק נגד אחיה של בר רפאלי: משרד המשפטים מקדם הצעת חוק ממשלתית שתחייב בעלי אפליקציות לשליחת מסרים אנונימיים לחשוף את השולח במקרים של פגיעה חמורה.

 

החלטת משרד המשפטים הגיעה בעקבות הצעה דומה שזכתה לכינוי "חוק הבליינדספוט" שהניח ח"כ דוד ביטן מהליכוד - והצעת החוק הממשלתית תאוחד עם הצעתו של ביטן. ביטן התבקש להצמיד את ההצעה לנוסח הממשלתי, שלטענת אנשי משרד המשפטים מאוזן יותר אך טרם אושר סופית על ידי שרת המשפטים, איילת שקד. מדובר בנוסח שמרחיב מעט יותר את הזכות לפרטיות מאשר בהצעה של ביטן.

 

האיומים על בתו של ח"כ ביטן ()
האיומים על בתו של ח"כ ביטן

 

ביטן הסכים להמתין 30 יום בטרם יעלה את ההצעה הפרטית לוועדת שרים, כדי לאפשר לשקד לגבש את עמדתה והחלטתה ביחס להצעה הממשלתית ובכך למעשה לקדם את ההצעה יחד.

 

על פי הצעת החוק, שהוגשה בחודש שעבר, אדם או גוף המפעילים פלטפורמה טכנולוגית המאפשרת שליחת מסרים בדרך של התחזות או מונעות את זיהוי השולח, מחויב המפעיל להעביר לגורמי האכיפה את פרטי השולח או לגורם הנפגע לא יאוחר מ-30 יום מרגע הדרישה.

 

ח"כ דוד ביטן (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
ח"כ דוד ביטן(צילום: דוברות הכנסת)

 

מפעיל שלא יעביר את פרטי הפוגעים בפרק הזמן שנקבע, יחשב על פי החוק החדש כאחראי לשליחת המסר בנוסף למתחזה. כמו כן, יוכלו הרשויות לחסום מיידית את את פעילותו של מפעיל האפליקציה ולהטיל עליו קנס של עד מיליון שקלים לכל הפרה וללא הוכחת נזק.

 

הצעת החוק של ח"כ ביטן גובשה לאחר שאפליקציית בליינדספוט, המאפשרת שליחת מסרים פוגעניים

 אנונימיים, חוללה סערה ציבורית לאחר שילדים ובני נוער סיפרו כי הם חשופים להשפלות חוזרות ונשנות על ידי חבריהם לבית הספר ובאופן אנונימי.

 

"הצעת החוק נועדה למנוע שימוש לרעה בפלטפורמות טכנולוגיות, כגון מחשבים, סמארטפונים, מערכות המבוססות על אינטרנט או כל תקשורת אלקטרונית אחרת, שיש בה אפשרות של העברת מסרים על דרך של התחזות לאדם או גורם אחר", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.

 

במקביל, תעלה ביום ראשון לוועדת שרים לחקיקה הצעתו של ביטן העוסקת במאבק בנשק הלא חוקי בישראל. ההצעה מבקשת להחיל עונשי מינימום על מחזיקי נשק ללא רישיון. בנוסף, תקבע ההצעה כי יוקצו 180 יום שבהם יוכלו אזרחים להשיב את הנשק מרצונם לרשות המוסמכת ואם יעשו כן, ימנעו מכתב אישום.

  

"בעיית הנשק הלא חוקי במדינת ישראל הפכה לתופעה המסכנת את שלומם של אזרחי המדינה", נכתב בהצעת החוק. "זמינות הנשק הלא חוקי, כפי שנחשף בוועדות הכנסת על ידי גורמי המקצוע, נאמד ברבבות לכל הפחות והיא חוצה מגזרים. ממשלת ישראל הכריזה על שורה של צעדים לטיפול בבעיה, אולם על בית המחוקקים להידרש לעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים