שתף קטע נבחר

הח"כים בכו אחרי קידום חוק ילדי האומנה

אחרי עשרות דיונים ושתי קדנציות אושרה לקריאה שנייה ושלישית הצעת החוק שתסדיר את הנושא הפרוץ והרגיש. היוזמת, ח"כ קארין אלהרר: "סוף סוף יינתן מענה ראוי לילדים, להורי האומנה ולמשפחות הביולוגיות"

 

 

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (ב') לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד), המבקשת להסדיר את נושא משפחות האומנה בישראל המשמשות מסגרת חלופית וזמנית לילדים שהוצאו מבתיהם. במסגרת הצעת החוק מוסדרות זכויות הילד, זכויות וחובות המשפחה האומנת והמשפחה הביולוגית ואחריות המדינה.

 

עוד בחדשות:

 

הצעת החוק קובעת כי אדם המבקש לשמש אומן יגיש בקשה למשרד הרווחה לקבל רישיון. הרישיון יינתן רק לאחר שעבר הכנה והכשרה לתפקיד, ואחרי שתינתן חוות דעת של אנשי מקצוע בדבר הערכת כשירותו. כמו כן, כל פעולה או החלטה בנוגע להשמה של ילד באומנה ייעשו אחרי שיישמעו דבריו של הילד.

 

הצעת החוק קובעת עוד כי זכותו של הילד לדעת מיהם הוריו הביולוגיים ולהכיר אותם, וכי יימסר להם מידע על אודות משפחת האומנה ועל מצבו של הילד. אולם, אם קיים חשש ממשי שמסירת מידע על הילד להוריו תגרום לו פגיעה כלשהי – לא יועבר המידע.

 

עוד מוצע כי שר הרווחה ימנה מפקח ארצי על האומנה, אשר יבקר בבית משפחת אומנה במצבים שבהם קיים חשד לפגיעה בשלומו של הילד, וידרוש את תיקון המצב. השר יקים מנגנון לקבלת תלונות מילדים תוך שמירה על פרטיותם, וידווח לוועדת העבודה והרווחה של הכנסת על תוצאות הבירור לגביהן.

 

ח"כ קארין אלהרר (צילום: שאול גולן) (צילום: שאול גולן)
ח"כ קארין אלהרר(צילום: שאול גולן)

בתום ההצבעה, שהגיעה לאחר עשרות דיונים עוד מהכנסת הקודמת, אמרה ח"כ אלהרר בדמעות: "זהו יום מרגש מאוד עבורי. סוף סוף יינתן מענה ראוי לילדי האומנה, להורי האומנה ולמשפחות הביולוגיות. המדינה התייחסה עד היום להורי האומנה כאנשים שקופים, ללא זכויות, סמכויות או מעמד משפטי. הצעת החוק מעגנת את ההערכה שרוחשים כולנו לאלה המספקים בית חם לילדים בשעתם הקשה, ומספקת הגנה ואוזן קשבת לילדים".

 

ממלא מקום יו"ר הוועדה, ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), דמע אף הוא וביקש להודות לנציגי ההורים האומנים וההורים הביולוגיים שנטלו חלק בדיונים האינטנסיביים וסייעו להשלמת החקיקה. מנכ"ל המועצה הלאומית לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, הוסיף: "שהחיינו והגיענו לזמן הזה. זהו יום חג לילדי האומנה. כבר 17 שנה שמנסים להעביר את החוק הזה".

 

לדרישת יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, הוסר הסעיף המגביל בני 50 ומעלה מלשמש הורי אומנה: "כל אדם זכאי להיות הורה. גם אני נפגעתי מהגבלות גילאיות שלא בצדק. עשינו היסטוריה של ממש וסדר בתחום החשוב כל כך הזה".

 

שירותי האומנה בישראל מופרטים ומופעלים על ידי כמה עמותות המשמשות זכייניות של משרד הרווחה,

והחקיקה החדשה לא צפויה לשנות את אופן הפעלתן.

 

על פי נתוני משרד הרווחה, בישראל חיים כיום כעשרת אלפים ילדים שהוצאו מבתיהם, מתוכם כ-2,500 שוהים אצל משפחות אומנה וכ-7,500 בפנימיות. בשנים האחרונות מדווחות עמותות המספקות שירותי אומנה על מחסור במשפחות המוכנות לקלוט ילדים ובני נוער.

 

מנהלת שירות האומנה של מכון סאמיט, אורית עמיאל, טוענת שאף שמחקרים קובעים כי טובת הילדים היא לגדול במסגרת משפחתית, המצב בישראל הפוך - בניגוד למשל לארצות הברית ולמדינות מערב אירופה. לדבריה, "למרבה הצער, קיים בישראל מחסור חמור של משפחות אומנה. הפניות להשמת ילדים מתרבות ואין מספיק משפחות. חוק האומנה עשוי להוביל להסדרת תהליך האומנה באופן ברור ומוגדר ולעודד משפחות להצטרף לאומנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים