שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הפיץ סרטון של נערה בעירום - והתיק נסגר
  משרד המשפטים מוביל קמפיין ומזהיר שהפצת תמונות מיניות תוביל למאסר - אבל ל-ynet נודע כי תלמיד שצילם נערה מתקלחת והפיץ את הסרטון בין חבריו לא נענש. פרקליטת התלמידה: "איזה מסר זה מעביר למתלוננות?"

  בעוד משרד המשפטים מוביל קמפיין נגד הפצת תמונות מיניות ברשת ובטלפונים הניידים ומזהיר מפני מאסר בפועל, ל-ynet נודע כי פרקליטות מחוז דרום הודיעה על סגירת תיק חמור נגד נער בן 15 מהדרום שצילם נערה מתקלחת והפיץ את הסרטון בין חבריו. הסיבה: "מדובר באירוע אשר ההליך הפלילי אינו מהווה מסגרת מתאימה לבירורו".

   

  קמפיין משרד המשפטים נגד הפצת תמונות

  קמפיין משרד המשפטים נגד הפצת תמונות

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  הפרשה הסעירה את אחד מבתי הספר באזור הדרום ונחשפה לראשונה ב-ynet בחודש יוני האחרון. נער בן 15 מהדרום התגנב למקלחות של הבנות, צילם בעירום נערה בת גילו והפיץ את הסרטון בין חבריו באמצעות קבוצת וואטסאפ. התלמידה כלל לא ידעה שהיא תועדה, עד שהסרטון הגיע לתלמיד שדיווח על כך.

   

  בית הספר גילה תוך זמן קצר מי הנער שעמד מאחורי המזימה והוא סולק מבית הספר, אך הוחזר לאחר ששכר עורכי דין שהתייצבו עמו בדיון בוועדה הפדגוגית. בעקבות חזרתו התלמידה נעדרה מבית הספר לתקופה ארוכה. "היא מפחדת ממנו, בתי הפכה שוב לקורבן", האשימה בעבר אמה בשיחה עם ynet.

   

  מתוך קמפיין משרד המשפטים ()
  מתוך קמפיין משרד המשפטים

  הורי התלמידה פנו להנהלת בית הספר, וזו פתחה בבירור משמעתי. בשלב הראשון הוחלט להשעות את הנער מבית הספר. להנהלה הייתה כוונה לסלקו לצמיתות מהמוסד ולבשר לו על כך בוועדה הפדגוגית. עם זאת, התלמיד הגיע לדיון מלווה בשני עורכי דין ולבסוף הוחלט שבמקום שיסולק, הוא יישאר תחת תנאים מחמירים, בהם איסור להתקרב לנערה שצילם. לימים הנער סולק מבית הספר לצמיתות וכיום הוא לומד בבית ספר אחר.

   

  ההורים של הנערה הגישו בזמנו תלונה בתחנת המשטרה בקריית מלאכי. חוקרי התחנה זימנו את הנער לחקירה והוא הודה שצילם את הסרטונים. החוקרים ביקשו מהנער למחוק את הסרטונים והוא שוחרר לביתו. במשטרה לא הצליחו למצוא הוכחות שהסרטונים הופצו, למרות שלתלמידה ולהוריה ברור מעל לכל ספק כי בניגוד לעמדת המשטרה, הם הופצו ותלמידים אף הודו כי צפו בהם.

   

  לפני כמה ימים, כך נודע ל-ynet, הוחלט שלא להעמיד לדין את הנער. זה קרה בדיוק כאשר בימים אלה פתח משרד המשפטים בקמפיין הקורא להורים ולבני נוער להימנע מעבירות באמצעות הרשתות החברתיות ותוכנות הסלולר. "אנו ממשיכים לפנות אליכם, הורים ובני נוער: הפצת תמונות מיניות ללא ידיעת המצולם/ת נחשבת לעבירה פלילית שדינה עד חמש שנות מאסר. שמרו על האצבע שלכם!", נכתב בקמפיין של משרד המשפטים.

  עו"ד לימור רוט-חזן. "יוגש ערר על ההחלטה" ()
  עו"ד לימור רוט-חזן. "יוגש ערר על ההחלטה"
    

  הקמפיין לא מנע כאמור מפרקליטות מחוז דרום לסגור את התיק. "נתקבלה החלטה שבנסיבות העניין בכללותן אינן מצדיקות פתיחת חקירה, שכן מדובר באירוע אשר ההליך הפלילי אינו מהווה מסגרת מתאימה לבירורו", נכתב בהודעה על סגירת התיק.

   

  התלמידה סירבה להגיב. פרקליטתה, עו"ד לימור רוט-חזן, מסרה בתגובה: "צילום תמונות והפצתן, כפי שנעשה במקרה זה, מהווים עבירה פלילית מסוג פשע, שהעונש בגינה עד חמש שנות מאסר. במקום לפעול באופן נחרץ, נחוש ומיידי ולהעמיד לדין פלילי את התלמיד שביצע את העבירות החמורות, כדי למצות עמו את הדין ולהרתיע אחרים, הפרקליטות קבעה בהחלטה תמוהה הלוקה בחוסר סבירות קיצוני, שנסיבות העניין אינן מצדיקות פתיחה בחקירה. אם כך, למי אמורה קטינה במצב כזה לפנות? איזה מן מסר זה כלפי מתלוננות אחרות, ובפרט קטינות? החלטת הפרקליטות שמה ללעג ולקלס את כל הפרסומים האחרונים

  שמטרתם העברת מסר מרתיע נגד צילום והפצה. נשאלת השאלה, מה טעם בקמפיין הפרסום אם בפועל גורמי האכיפה אינם עומדים מאחורי פרסומיהם ואינם מיישמים דבר מהאמור בהם? באשר למקרה הספציפי הזה, יוגש ערר על ההחלטה ואין לי ספק שהפרקליטות תכיר בטעותה, תפתח את תיק החקירה נגד הנער הפוגע ותעמידו לדין פלילי".

   

  מהפרקליטות נמסר בתגובה: "משרד המשפטים יצא בשנה אחרונה בפעילות הסברתית נרחבת כדי למנוע אירועים של הפצת תכנים מיניים ברשת, עבירה חמורה שדינה עד חמש שנות מאסר. זאת מתוך תפיסה כי חינוך ומניעה עדיפים על אכיפה פלילית בדיעבד. פעילות הסברתית זו אינה סותרת את העובדה כי בכל תיק - ובמיוחד נגד קטינים - הפרקליטות שוקלת שיקולים ענייניים רבים בטרם ההחלטה להעמיד לדין, לרבות התייחסות של שירות המבחן בעניינם של הקטינים והתועלת בהעמדה לדין פלילי של קטין. אנו שבים ומדגישים כי הפצת תמונות פוגעניות ברשת גורמת לנזק נפשי אדיר לקורבן העבירה. רק פעולות חינוך והסברה עשויות למנוע את הפגיעות הבאות והתרחשויות של מקרים דומים. משרד המשפטים מגוייס כולו למען הנושא, ורק בשבוע האחרון יצאו כ-400 מעובדי המשרד להעביר מערכי שיעור בחטיבות הביניים בכל רחבי הארץ".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים