שתף קטע נבחר

סערה בפולין: "הנשיא המהפכן היה מודיע קומוניסטי"

מסמכים שנחשפו השבוע מראים כי לך ולנסה, הנשיא הדמוקרטי הראשון ומייסד תנועת "סולידריות", המהווה סמל לניצחון על המשטר הסובייטי, פעל כסוכן כפול. ולנסה: "המסמכים מזויפים ואוכיח זאת בבית המשפט"

מסמכים שנחשפו השבוע בפולין מצביעים על כך כי הנשיא לשעבר ומקים תנועת "סולידריות", לך ולנסה, פעל כמודיע בתשלום עבור שירותי הביטחון החשאיים הקומוניסטיים במדינה בשנים 1976-1970. כך טענו היום (ה') במכון הזיכרון הלאומי בפולין שאליו הגיעו המסמכים המדוברים.

 

עוד סיפורים מרתקים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

 

ולנסה, שהוא סמל למאבקה של פולין נגד המשטר הקומוניסטי וניצחונה, הודה בעבר כי אכן חתם על הסכם להיות מודיע עבור הסובייטים, אך התעקש כי הוא מעולם לא יישם את חלקו בהסכם. בשנת 2000 הוא זוכה בנושא בידי בית משפט מיוחד, שפסק כי לא נמצאו כל ראיות לכך שהנשיא לשעבר אכן שיתף פעולה עם המשטר.

מודיע של המשטר הקומוניסטי שבו נלחם? לך ולנסה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מודיע של המשטר הקומוניסטי שבו נלחם? לך ולנסה(צילום: EPA)
 

יו"ר מכון הזיכרון הלאומי בפולין, לוקאש קמינסקי, אמר כי המסמכים המפלילים הגיעו השבוע לידי המכון מביתו של שר הפנים הקומוניסטי, הגנרל צ'יסלאב קישצ'אק, כוללים התחייבות לספק מידע עם חתימתו של ולנסה בשם הקוד שלו "בולק". ישנם גם מסמכים שמעידים על קבלות וכספים שקיבל ולנסה.

 

ולנסה, 72, המבקר בימים אלה בוונצואלה, טען כי המסמכים מזויפים. "לא יכולים להיות מסמכים כאלה שהגיעו ממני", אמר, "ואני אוכיח זאת בבית המשפט".

 

קמינסקי אמר במסיבת עיתונאים בפולין כי המסמכים השונים, המסתכמים לכדי 279 עמודים, נראים מקוריים וייחשפו לציבור בזמן המתאים. הוא ציין כי חמש חבילות עם מסמכים נוספים עדיין לא נבדקו, וכי היסטוריונים עדיין צריכים לנתח את כל המידע שהתקבל.

 

המשטר הקומוניסטי של מוסקבה הוטל על פולין ומדינות נוספות באזור לאחר מלחמת העולם השנייה. רוב אזרחי המדינות התנגדו למשטר הנוקשה ובזו לו. שירותי הביטחון החשאיים היוו הכלי הקשוח של המשטר לשליטה רמה באזרחים, ופעמים רבות נעשה שימוש במידע אישי למטרות סחיטה וכדי להכפיש יריבים ומתנגדים.

 

שירותי הביטחון החשאיים נהגו לא פעם גם לפברק מידע על אנשים, ומסיבה זו עדיין נותר לאשר כי המסמכים שהגיעו לידי המכון הפולני אכן אותנטיים.

 

ולנסה הקים את תנועת "סולידריות", ארגון העובדים העצמאי הראשון בגוש הסובייטי, בתחילת שנות ה-80 בעיר הנמל גדנסק, וממנה הביא לסוף המשטר הקומוניסטי בארצו לפני 25 שנה. הוא כיהן כנשיאה הדמוקרטי הראשון של המדינה בשנים 1995-1990. בשנת 1983 זכה בפרס נובל לשלום.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים