שתף קטע נבחר

ניצחונות לקלינטון וטראמפ, ג'ב בוש פרש מהמרוץ

שני מוקדים לדרמה הפוליטית הלילה בארה"ב. דונלד טראמפ ניצח בפריימריז של הרפובליקנים בדרום קרוליינה - ג'ב בוש שהגיע למקום הרביעי הודיע על פרישתו מהמרוץ לנשיאות. במפלגה הדמוקרטית הילרי קלינטון ניצחה את ברני סנדרס בנבדה עם 52.7% מהקולות

 

הילרי קלינטון זכתה הלילה (יום א') בפריימריז הדמוקרטיים במדינת נבדה. קלינטון זכתה ב-52.7 אחוזים מהקולות לעומת 47.2 אחוז שבחרו בברני סנדרס. לפי ספירת כ-99 אחוז מהקולות בדרום קרוליינה דונלד טראמפ זכה בבחירות המקדימות במדינה עם 32 אחוז. לאחר קרב צמוד, מרקו רוביו ניצב במקום השני בהפרש של שתי עשיריות האחוז בלבד מטד קרוז שסיים במקום השלישי. ג'ב בוש שהגיע למקום הרביעי הודיע על פרישה מהמרוץ לנשיאות.

הפרשנים "ממש גאונים". טראמפ (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הפרשנים "ממש גאונים". טראמפ(צילום: AFP)

"מה שאנחנו יכולים לעשות ביחד". קלינטון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"מה שאנחנו יכולים לעשות ביחד". קלינטון(צילום: רויטרס)

 

בוש פרש בגרון חנוק, ועקץ את טראמפ

אחרי שורה של תוצאות מאכזבות, ג'ב בוש, שנחשב עד לפני כמה חודשים המועמד בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להתמודד מטעם המפלגה הרפובליקנית בבחירות לנשיאות, הודיע על פרישה מהמרוץ. "אני מברך את המתמודדים האחרים שעוד נותרו על האי", אמר בוש, דמעות בעיניו וגרונו חנוק. בוש קרא לרפובליקנים לתמוך בנשיא בעל מנהיגות, מדיניות שמרנית וענווה. "עם הנהגה שמרנית חזקה הרפובליקנים יכולים לזכות שוב בבית הלבן", אמר.

 

דונלד טראמפ מצדו לא התייחס לבוש בנאום הניצחון שלו, ורק תקף את הפרשנים הפוליטיים בארצות הברית. "הם ממש גאונים", סנט איל הנדל"ן, "הם אומרים שמועמדים יפרשו והקולות יתאחדו נגדי. אבל הם לא מבינים שחלק מהקולות גם יעברו אליי". בדבריו של טראמפ ישנו לפחות גרעין של אמת. פרשנים רבים מנו הלילה שני מחנות: מחנה טראמפ שזכה בכשליש מהקולות בדרום קרוליינה, ומחנה "לא טראמפ" שזכה בכשני שליש.

 

אך הניצחון של טראמפ בדרום קרוליינה אינו רק עוד "וי" שהוא יכול לסמן על מפת ארצות הברית. המיליארדר זכה בלפחות 44 מ-50 הנציגים של דרום קרוליינה, ובכך הוא מתחיל לפתוח פער של ממש מיריביו.

"מאחל הצלחה למתמודדים האחרים על האי". בוש (צילום: AP) (צילום: AP)
"מאחל הצלחה למתמודדים האחרים על האי". בוש(צילום: AP)

 

קלינטון: לא פקפקנו בעצמנו לרגע

"חלק הטילו בנו ספק, אבל אנחנו לא פקפקנו בעצמנו לרגע", אמרה קלינטון בנאום הניצחון שלה בנבדה. "הבחירות האלה אינן סביב מה שאני יכולה לעשות בשבילכם, אלא סביב מה שאנחנו יכולים לעשות ביחד. הדור שמצביע בבחירות האלה הוא הסובלני ביותר בתולדותנו, ואני אפעל כדי שיותר אמריקנים יקבלו הזדמנות שווה ויוכלו למצות את הפוטנציאל שלהם". קלינטון הוסיפה, אולי בעקיצה לעבר סנדרס: "אנחנו איננו אומה של נושא אחד".

 

חלק מהתוצאות גם עוררו במטה קלינטון חשש. סנדרס הוביל עליה במעט בקרב האוכלוסייה ההיספנית, שנחשבת לחלק מהבסיס הפוליטי שעליו מסתמכת מזכירת המדינה לשעבר. מנגד, קלינטון זכתה בתמיכתה הגורפת של הקהילה השחורה.

 

סנדרס בנבדה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סנדרס בנבדה(צילום: רויטרס)

מצביעים היום בנבדה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
מצביעים היום בנבדה(צילום: EPA)

תומכי סנדרס בנבדה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
תומכי סנדרס בנבדה(צילום: רויטרס)
 

 

סנדרס נאם אחרי שצלצל לקלינטון לברך אותה על ניצחונה. "לפני חמישה שבועות פיגרנו ב-25 אחוזים בסקרים", הזכיר סנדרס לתומכיו, "הרוח בגבנו - יש לנו את המומנטום!"

 

לפי המדגמים בנבדה, סנדרס ממשיך להוביל בקרב הצעירים, 75% מהמצביעים בני 45 ומטה הצביעו לו. קלינטון חזקה במיוחד אצל המבוגרים, 70% מבני 65 ומעלה הצביעו עבורה. נתונים אלה מתיישבים עם העובדה שלפי שאלונים שחולקו למצביעים בנבדה, אלה שציינו את "ניסיון" כגורם המשמעותי שעמד בפניהם בבחירת המועמד נטו לתמוך קלינטון, ואילו אלה שציינו "אמינות ויושר" בחרו בסנאטור מוורמונט.

 

הפרישה של בוש - מתנה לרוביו

על המקום השני בפריימריז הרפובליקניים בדרום קרוליינה מתמודדים כעת הסנאטורים טד קרוז ומרקו רוביו. רוביו מוביל בפחות מאלף קולות. המטרה של שניהם דומה: להוכיח שהם המועמדים שהממסד הרפובליקני צריך להתייצב מאחוריהם כדי להביס את טראמפ, שהגיע מבחוץ, בקרב על המועמדות לנשיאות.

 

לפי עזרא קליין, המייסד של אתר החדשות Vox, פרישתו של ג'ב בוש. היא חדשות טובות יותר לרוביו מאשר אילו היה הסנאטור זוכה במקום הראשון בדרום קרוליינה. בוש נחשב למורה הרוחני של רוביו ולפטרון פוליטי שלו - שניהם ממדינת פלורידה. אך עם התדרדרותו של בוש בסקרים רוביו החל לחזר אחרי תורמיו ותומכיו של המושל לשעבר, והוא מצפה שהכסף והקולות של בוש יעברו עכשיו אליו. 


פורסם לראשונה 20/02/2016 22:40

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניצחה בפער של כ-4%. קלינטון
צילום: רויטרס
צילום: AP
התחיל את המרוץ בראש הסקרים. בוש
צילום: AP
צילום: AP
טראמפ בנאום הניצחון
צילום: AP
מומלצים