שתף קטע נבחר

הפרקליטות התעכבה - נערים מכים לא יורשעו

לפני כשנתיים תקפו 5 תלמידי תיכון נער צעיר מהם וגרמו לו לחבלות. אלא שכתב האישום הוגש רק שנה לאחר מכן. השופטת מתחה ביקורת על העיכוב

בית המשפט לנוער בנצרת החליט לאחרונה לא להרשיע חמישה צעירים, שלפני כשנתיים - בהיותם תלמידי תיכון - תקפו נער צעיר מהם וגרמו לו חבלות. השופטת טל ויסמן בן שחר קיבלה את כנות ניסיונות השיקום שלהם, וביקרה את התנהלות הפרקליטות, שהתעכבה שנה שלמה בטרם הגישה כתב אישום.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

במסגרת האירוע תקפו חמישה תלמידי תיכון מצפון הארץ נער אחר הצעיר מהם בשנה. הם הפילו אותו ארצה, הכו אותו ובעטו בו בכל חלקי גופו. כתוצאה ממעשיהם נגרמו לנער חבלות שונות. כעבור שנה הגישה המדינה כתב אישום נגד החמישה, שהודו במסגרת הסדר טיעון בעבירות תקיפה בנסיבות מחמירות. בינתיים הופנו הנאשמים לקבלת תסקיר משירות המבחן, שהתרשם מתהליך השיקום שעברו, והמליץ לבית המשפט להימנע מהרשעתם.

 

מנגד דרשה המדינה להרשיע את הנאשמים, שבגרו בינתיים, ולגזור עליהם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות. היא ביקשה לייחס משקל רב יותר לפגיעה הקשה שעבר המתלונן מאשר להליך השיקום שעברו הנאשמים מאז.

 

הנאשמים הביעו את צערם על מעשיהם ולקחו עליהם אחריות מלאה, אך המתלונן סירב בכל תוקף לערוך איתם "סולחה" . לדבריהם, מאז האירוע הם לא חזרו על מעשיהם וכיום הם מנהלים חיים נורמטיביים, חלקם משרתים בצבא ואילו אחרים החלו ללמוד ולעבוד. כמו כן הם הדגישו את העובדה שהם נעדרי עבר פלילי, וביקשו לאמץ את המלצת שירות המבחן.

 

השופטת טל ויסמן בן שחר אמנם קבעה בפסק הדין כי "עבירות אלימות הפכו רעה חולה בקרב בני הנוער וחובה על בתי המשפט להוציא מסר חד וברור בגנותן", אך קיבלה את החרטה שהביעו הנאשמים על המקרה.

 

היא החליטה להעניק להם "הזדמנות שנייה" שתאפשר להם להמשיך בחייהם כאזרחים שומרי חוק והתייחסה לתסקירים החיוביים שהוגשו בעניינם ולשיתוף הפעולה שלהם עם המדינה.

 

השופטת גם הזכירה כי המדינה השתהתה ארוכות עם הגשת כתב האישום, עד כדי כך שבמשך תקופה ארוכה הנאשמים כלל לא ידעו מה עלה בגורל התיק שנפתח נגדם. "טוב הייתה עושה המאשימה, לו הביאה בכלל שיקוליה את מחדלה האמור. התעלמות מכך והיענות לעמדתה, בשלב זה, עלולה לקטוע באחת הליך שיקום מרשים שעשו הנערים", כתבה השופטת ויסמן בן שחר.

 

לפיכך, הוחלט לאמץ את המלצת שירות המבחן שלא "להכתים" את הנערים בכתם ההרשעה עם הקלון הדבק בה.

 

בהתאם לדרכי הטיפול הקבועות בחוק הנוער חייבה השופטת את הנאשמים לפצות את המתלונן ב-1,000 שקל כל אחד, במקביל להתחייבותם להימנע מביצוע עבירות אלימות. שלושה מתוכם קיבלו עונש נוסף מאחר שניסו לייחס אחריות גם למתלונן, וירצו בין 50 ל-100 שעות שירות למען הציבור.

 

  • לקריאת גזר הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ הצדדים מצוינים בפסק הדין
  • עו"ד ניר ליסטר עוסק בפלילים
  • הכותב לא ייצג בתיק

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים