שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אורלי קסטל-בלום היא הזוכה בפרס ספיר לספרות

  אורלי קסטל-בלום זכתה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס על ספרה "הרומאן המצרי" וגברה על עילי ראונר, סמי ברדוגו, ענת עינהר ויותם ראובני. בפרס הביכורים זכה איתמר אורלב על ספרו "בנדיט"

  אורלי קסטל-בלום היא הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2015. הערב (ד') הוענק לו הפרס על על הרומן "הרומאן המצרי", שראה אור בהוצאת הספריה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד / ספרי סימן קריאה, קסטל- בלום גברה על ארבעת המתמודדים הנוספים ברשימה הקצרה: עילי ראונר על ספרו "עריק" בהוצאת ידיעות ספרים, ענת עינהר על "תמונות עירום" בהוצאת עם עובד, יותם ראובני על "הביוגרפיה של ז'אן ריבן" בהוצאת אפיק, וסמי ברדוגו על "סיפור הווה על פני הארץ" בהוצאת הספרייה החדשה, הוצאת הקיבוץ המאוחד / ספרי סימן קריאה. 

   

  אורלי קסטל בלום ועוזי דיין יו"ר מפעל הפיס (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  אורלי קסטל בלום ועוזי דיין יו"ר מפעל הפיס(צילום: עידו ארז)

  לאחר זכייתה הודתה קסטל-בלום לאמה וקרובי משפחתה החיים והמתים שעזרו לה בכתיבתה והודתה כי הופתעה מהזכיה. ל-ynet אמרה קסטל בלום: "אני חושבת שמה שמייחד את הכתיבה שלי היא היכולת להשתנות מספר לספר ולהתגלגל יחד עם השינויים"

   

  לפני ההכרזה נחשף חבר השופטים בראשותה של היו"ר עדנה קפלן-הגלר, שכלל השנה את פרופסור אברהם בלבן, פרופסור דן לאור, הסופרת תמר גלבץ, העתונאים עומר לחמנוביץ ומיה סלע. וחוקרת הספרות ד"ר זהבה כספי.

  הספר שבזכותו זכתה קסטל בלום בפרס ספיר ()
  הספר שבזכותו זכתה קסטל בלום בפרס ספיר

  הספר הזוכה של קסטל-בלום מספר את סיפורה של משפחת קאשְׂתיל, ל"בת הגדולה", גיבורת הרומן , יש שורשים מצריים מדורי-דורות. את בני המשפחה העלה ממצריים בשנות החמישים השומר הצעיר. הם היו מאנשי הגרעין המצרי, שנקלט בקיבוץ עין שמר ועד מהרה גורש משם בעוון סטליניזם.

   

  בתערובת של עובדות היסטוריות וביוגרפיות פורשת קסטל-בלום בגוף שלישי את הסאגה המשפחתית של משפחת קאשְׂתיל. כמו בסיפורי משפחה אחרים, גם בסיפור של משפחת קאשְׂתיל נמצא ארוחות ומפגשים משפחתיים, מיתות ולוויות, אירועים ופרטים החוזרים באופן מפתיע בדורות שונים של המשפחה, אִמרות וסיפורים משפחתיים, וגם דברים שלא מדברים עליהם, כי הם חרפה למשפחה, או עלבונות ואי-פרגונים, שאף הם דבק משפחתי מאחה. זהו ספר על כיליון ועל שיברונם של אידיאלים ושל חלומות גדולים; על אי הרלבנטיות של התום לישראל של ימינו.

  בעבר נכללו ספריה של קסטל-בלום ברשימה הקצרה לפרס ספיר: ב-2003 על "חלקים אנושיים" וב-2011 על "חיי חורף".

   

  קסטל-בלום (צילום: Leonardo Cendamo) (צילום: Leonardo Cendamo)
  קסטל-בלום(צילום: Leonardo Cendamo)

  הזוכה בפרס הביכורים הוא איתמר אורלב על ספרו "בנדיט". מנימוקי השופטים על הזכייה: "ספר בשל, מורכב, עשיר בפרטים ושלם בקומפוזיציה, כאילו היה הרומן פרי עטו של סופר בוגר ועתיר ניסיון. בתנופה גדולה מוליך אותנו איתמר אורלב מן הארץ לפולין, שם עורך גיבור הרומן מסע רב תהפוכות כדי לגלות מחדש את אביו המוקע, שמפניו נמלטו האם וילדיה. הזיכרונות הקשים והטראומטיים של ימי הילדות נמהלים אל תוך רשמי המפגש המסעיר עם האב האלים והאכזר שהיה לאדם זקן וחסר אונים, על רקע מראות הכפר הפולני, תוך הדהוד חוזר ונשנה של זיכרונות מלחמת העולם השנייה והשואה. הניתוח המעמיק והחכם של יחסי אב ובן, האבחנה הדקה והרגישה מאין כמוה של מהות הזיקנה והשאיפה הנואשת וחסרת התוחלת לעשות תיקון הם כמה מן הכוחות המניעים את הספר ועושים את הקריאה בו לחוויה מסעירה ומטלטלת, שכל קורא, ימצא בו אמת חיים".

   

  איתמר אורלב מקבל את פרס הביכורים (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  איתמר אורלב מקבל את פרס הביכורים(צילום: עידו ארז)

  במהלך הטקס שאותו הנחה דרור קרן הופיעו אסף אמדורסקי שביצע את שירו "מגדלים", רננה רז בקטע מחול, ציפורלה בקטע קומי ואמנית הקול ויקטוריה חנה. כמו כן נערכה פרידה מהסופר אמיר גוטפרוינד שהלך השנה לעולמו.

   

  כל אחד מהמועמדים לפרס ברשימה הקצרה והזוכה בספר הביכורים יקבל פרס בסך 40 אלף שקלים.

  הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יקבל פרס כספי בסך 150 אלף שקלים, וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת על פי בחירת הזוכה. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 עותקים של כל אחד מחמשת המועמדים וכן מספר הביכורים, ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

   

  פרס ספיר לספרות נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה. בשנה שעברה זכה בפרס ספיר ראובן נמדר על ספרו "הבית אשר נחרב" (הוצאת כנרת זמורה-ביתן).

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Leonardo Cendamo
  אורלי קסטל-בלום
  צילום: Leonardo Cendamo
  לאתר ההטבות
  מומלצים