שתף קטע נבחר

יעלון קורץ למפרץ: נהיה פרטנרים גם עם מדינות שאין לנו יחסים עמן

בביקור בקפריסין הזהיר יעלון כי איראן שואפת לערער את המזרח התיכון, והוסיף: "כל גורם במזרח התיכון שיהיה מוכן לסייע בייצוב המצב, ימצא בנו פרטנר, כולל מדינות שאין לנו יחסים עמן"

שר הביטחון משה יעלון, שמבקר בקפריסין, התריע הערב (יום ד') כי איראן בונה מערך טרור בינלאומי הכולל "תאים רדומים", ואנשיהם מצטיידים בנשק ובמודיעין כדי להיות מוכנים ליום פקודה ולהכות בהינתן האות באירופה ובארצות הברית. הוא הוסיף ברמיזה למדינות המפרץ כי "כל גורם במזרח התיכון שיהיה מוכן לסייע בייצוב המצב, ימצא בנו פרטנר, כולל מדינות שאין לנו יחסים עמן".

 

יעלון אמר כי איראן שואפת לערער את המזרח התיכון כמו גם חלקים אחרים של העולם, ובעזרת אימון, מימון וחימוש "שליחים" - לחולל את המהפכה שהיא שואפת אליה. לדבריו, טהרן היא העוגן של "ציר מסוכן" הכולל את בגדד, דמשק, ביירות, צנעה וערים אחרות באזור.

 

 

יעלון ומקבילו הקפריסאי, פוטיס פוטיו (צילום: AP) (צילום: AP)
יעלון ומקבילו הקפריסאי, פוטיס פוטיו(צילום: AP)

לאחר שיחות עם מקבילו הקפריסאי, יעלון התייחס גם למלחמה בסוריה, ואמר כי היא הביאה לחדירה נרחבת של ארגוני טרור רצחניים וחסרי רחמים לשטחה.

 

"סוריה הפכה להיות מגרש בו משחקות מעצמות, בו משחקים ארגוני טרור ומדינות המפעילות אותם. המצב הזה הוא כאוטי, לא רק בסוריה אלא גם במדינות אחרות במזרח התיכון, והוא משפיע לא רק על האזור אלא גם על אירופה. אנו נמצאים בעיצומה של מלחמה בין תרבויות. במובנים מסוימים זו מלחמת עולם שלישית באופן שונה ממה שהכרנו".

 

"במצב הנוכחי, ובזכות הפשרת הסנקציות", התריע יעלון, "המשטר בטהרן ירכוש יותר נשק. לא רק מערכות הגנה אלא גם מטוסי קרב, טילים שונים ואמצעי לחימה שיסכנו את כל האזור כולל את ישראל. האיראנים מנסים ללא הפסק לחמש את חיזבאללה, כולל ניסיונות שהתקיימו לאחרונה. המשטר האיראני, באמצעות משמרות המהפכה, מקים תשתיות טרור מגוונות ותאי טרור רדומים האוגרים אמצעי לחימה, ידע ופעילים, המתכוננים לפעול ביום פקודה, בין היתר באירופה ובאמריקה. רק בשנה שעברה הצליחו כוחות הביטחון של קפריסין, אשר פעלו במקצועיות רבה, לסכל הקמתה של תשתית טרור של חיזבאללה ואיראן במדינה. תשתית שמטרתה הייתה לשלוח זרועות של טרור לרחבי אירופה. זו ההוכחה לכך שהמערב יכול להכות במבקשי רעתו".

 

שלשום הזהיר שר הביטחון כי חמאס חופר מנהרות התקפיות: "איננו משלים את עצמנו. אנחנו נערכים לאפשרות שמתישהו תיפתח חזית מדרום ונצטרך להתמודד עם זה. איננו שוקטים על השמרים ופועלים הן באמצעים ההגנתיים והן באמצעים ההתקפיים". הוא דיבר בסיור עם שגריר ארצות הברית בישראל דן שפירו על סיפון ה-USS Carney, משחתת אמריקנית שמשתתפת בתרגיל המשותף לצבאות ארה"ב וישראל (ג'ניפר קוברה 2016) ושעגנה כעת בחיפה. 

 

השר נשאל לגבי החיפושים אחר מנהרות חמאס ואמר כי מאז מבצע צוק איתן "אנחנו נהנים משקט חסר תקדים, חמאס לא ירה כדור אחד. הוא מתעצם, לא חשבנו אחרת, מנסה להתחמש ברקטות - אבל יש לו קושי לייבא כמו קודם והוא נאלץ לייצר, ומשום כך כל הניסויים של ירי לים. יש מחסור גם בחומרים לייצור רקטות והם מנסים לאלתר - וכמובן חופרים מנהרות הגנה וגם מנהרות התקפיות". 

 

באותו נושא אמר גורם ביטחוני כי "כשנמצא מנהרה חוצת גדר, כולם ידעו, גם הפלסטינים. הפלסטינים רואים הרבה פעילות מסיבית שלנו. התחלנו לפעול באופן רובוטי יותר עם כוחות הנדסה בשטח. רמת המוכנות של המנהרות שלהם לא דומה למה שהיה לפני צוק איתן. הם לא מצליחים להבריח, והציר האיראני - שהיה המקור העיקרי להברחות - התייבש. מאז klos c, לא הייתה הברחה מאיראן".

 

בהכנת הכתבה השתתפו איתמר אייכנר ויואב זיתון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
יעלון. איראן מאיימת
צילום: ג'ורג' גינסברג
מומלצים