שתף קטע נבחר

ארדן: "המדיניות הביטחונית לא מחמירה מספיק"

בראיון לאולפן ynet השר לביטחון פנים מתח ביקורת על חברו לממשלה, יממה לאחר הפיגוע בגוש עציון: "אין שם מספיק פעילות עקבית. צריך יותר בידוק ויותר מחסומים". על בכירי המשטרה שביטלו לעצמם דו"חות: "עצרתי קידום של קצינים"

 

 

השר לביטחון פנים עוקץ את שר הביטחון וקובע כי המדיניות הביטחונית לא מחמירה מספיק. יממה לאחר מותו מירי בשוגג של רס"ן אליאב גלמן, בפיגוע בצומת הגוש, קובע השר גלעד ארדן בראיון לאולפן ynet כי באזורים שמהם יוצאים המחבלים בגוש עציון "צריך לייצר הרבה יותר בידוק, הרבה יותר מחסומים, הרבה יותר דרכים כדי לצמצם את הסכנה".

 

בראיון תקף השר ארדן את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ואמר כי "המדיניות הביטחונית מהאזורים שמהם יוצאים המפגעים, בעיקר בגוש עציון, לא מחמירה מספיק. יש שם אזורים ברורים שאנחנו מכירים שמייצרים סכנות פעם אחר פעם, ואני לא רואה שיש שם מספיק פעילות עקבית".

ארדן בראיון באולפן ynet (צילום: זהבית שאשא) (צילום: זהבית שאשא)
ארדן בראיון באולפן ynet(צילום: זהבית שאשא)

לדברי ארדן, "השינויים שצריכים להתקיים שם הם שינויים ששר הביטחון צריך להורות לצה"ל לבצע אותם. למשל כתר הרבה יותר ארוך על כפרים שמהם יוצאים עיקר המפגעים. האם זה סביר, שבהרתעה שאנחנו רוצים לייצר, נחזיר תוך לילה אחד את גופות רוצחי השוטרת הדר כהן, ומתוך ההלוויה של רוצחים האלה יורים על כוחות צה"ל? אנחנו צריכים לחזק את ההרתעה ולהביא למצב שהאוכלוסייה שם, כמו במזרח ירושלים, תבין שאם הם לא מתמודדים עם המפגעים שיוצאים מתוכם זה יכביד על אורח החיים היום-יומי שם".

 

השר לביטחון פנים התייחס לתחום שעליו הוא מופקד ולדו"ח המבקר שפורסם אתמול. "יש במשטרה בעיות. למשל קציני משטרה שדאגו לבטל לעצמם דו"חות שלא כדין. בנושא הזה ממנים קצין בודק, ומי שנהג לא כשורה ישלם את המחיר. אני כבר עצרתי את קידומם של קצינים מכיוון שראיתי בטיוטה את הממצאים שהציג המבקר. גם בסבב הניצבים האחרון כולם עברו בדיקות מהימנות. אנחנו מביאים חוק בשבוע הבא לממשלה שיאפשר לנו לשלוח כל מועמד לקידום לפוליגרף. מה שהיה בעבר, לא יהיה".

ארדן: "לחזק את ההרתעה" ()
ארדן: "לחזק את ההרתעה"

על המאבק בחרם, שגם בראשו הוא עומד, אמר ארדן: "פעם ראשונה בהיסטוריה שמוקצה תקציב למאבק הזה. לפני חודשיים השגתי סכום של 130 מיליון שקל. אנחנו בונים קודם כול תוכנית רצינית כדי שהוא ילך למקומות הנכונים. ברור שעדיף שהיו לי מיליארדים, אבל גם הסכום הזה זה יותר ממה שהיה בעבר. יש הישגים משמעותיים מאוד כבר בשנה האחרונה".

 

הוא טען כי "לא מפקירים את הזירה. יש הרבה מאוד פעולות, כולל פעולות שעושה ראש הממשלה בתפקידו כשר חוץ. אני לא יכול להסתיר את עמדתי - אני הרי ביקשתי להתמנות בתחילת הקדנציה לשר חוץ. כיום אני שר לביטחון פנים ואני מרוצה מאוד מהתפקיד וחושב שהוא מעניין. עדיף היה שיהיה גם שר חוץ במשרה מלאה במדינת ישראל".

 

בנוגע לתוכנית המיליארדים למגזר הערבי אמר ארדן: "ברור שאנחנו צריכים לסגור את הפערים שקיימים בין היישובים והאוכלוסייה הערבית לבין מה שקיים במגזר היהודי. אבל כל התוכניות שהושקעו בעבר במגזר הערבי נכשלו וגם זאת תיכשל - אם לא נסגור קודם כול את הפער באכיפה. כל עוד אין תחנות משטרה ביישובים ערביים, כל עוד ילדים גדלים שם בלי תרבות של ציות לחוק".

 

בראיון ל-ynet פירט ארדן על החוק למניעת הסתה ברשת שהוא מקדם: "פניתי לשרת המשפטים ואנחנו עומדים להקים צוות משותף שינסח הצעת חוק שתטיל אחריות על פייסבוק, גוגל וחברות אינטרנט אחרות. לא יכול להיות שמצד אחד הן ירוויחו מיליארדים, ומצד שני אין להן שום אחריות על התוכן. לפעמים פייסבוק ואחרות חזקות אפילו ממדינת ישראל, אבל אני חייב לומר שהנושא הזה עלה כבר בשיחות שלי עם שרים מבריטניה שמוטרדים מההתגייסות לדאעש על בסיס השימוש ברשתות החברתיות, וגם הן מתכוונים לקבוע קווים אדומים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זהבית שאשא
השר ארדן
צילום: זהבית שאשא
מומלצים