שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בלי ירושה או לוטו: 5 כללים לביטחון כלכלי

  האם אפשר לצאת מהמערבולת הכלכלית שבה נתונה רוב האוכלוסייה בלי לקבל ירושה משפחתית או לזכות בשיחת טלפון ממפעל הפיס? הכירו את "חמשת החוקים לשליטה במצב הכלכלי ולביטחון כלכלי"

  המציאות קשה. ארבעה אחוזים בלבד מהאוכלוסייה הבוגרת, כך על פי מחקרים בינלאומיים, מחזיקים בהון מעל מיליון דולר. מה שאומר שהם נהנים מעצמאות כלכלית. לעומת זאת, מה עם שאר 96 האחוזים? האנשים שכולנו מכירים. שמקיפים אותנו. אולי אפילו אנחנו עצמנו.

   

   

  אתם מכירים את זה. עובדים מצאת החמה עד צאת הנשמה, צורכים וצורחים, כי המינוס גדל ועמו ההתחייבויות, הטלפונים הקשים מהבנק ומלכודת ההלוואות. והכי גרוע – בגיל הפרישה מתברר - אחרי שהוצאנו במהלך החיים את מרבית החסכונות כדי לחסל את האוברדראפט – שדווקא בעת זקנה הידרדרנו מתחת אל קו העוני.

   

  אז כאן עולה השאלה: האם אפשר לצאת מהמערבולת הכלכלית שבו נתונה רוב האוכלוסייה בלי לקבל ירושה או לזכות בשיחת טלפון מאריאלה ממפעל הפיס?

   

  כן, זה אפשרי, ואפילו בכוחות עצמנו. אבל זה רק אם נדע להתגבר על האויב הגדול ביותר שמונע מאתנו לצבור נכסים שמאפשרים לנו ליהנות מידי חודש בחודשו מהכנסה פאסיבית. ומי זה אויב המסתורי? יכול להיות שתופתעו לשמוע שמדובר בעצמנו.

   

  איך עושים את זה? תראו, קיימים חמישה כללים פשוטים לפעולה שיישום שלהם יביא אתכם לחוף מבטחים פיננסי, הרבה לפני הגעתכם לגיל פנסיה. ואם הכל יתנהל כשורה? אולי עוד תפרשו קודם. תעשו חיים. תבלעו את העולם. וכל זה כשאתם נהנים מהכנסה פאסיבית קבועה שצברתם במו ידיכם.

   (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)
   

  אבל לפני זה, חשוב לי להציג את הסיפור המוזר של שני זוגות מקסימים שהגיעו אלי לפני כשמונה שנים. אלון ורונית, דני וג'ני, הם זוגות בשנות ה-30 לחייהם, אחד מבני הזוג השתחרר מצבא הקבע. לכל אחד מהזוגות שני ילדים. שתי המשפחות משתכרות אותה הכנסה חודשית. אז איך יכול להיות שאחת מהשתיים הידרדרה מתחת לקו העוני והשנייה הגיעה בתוך כמה שנים לרווחה כלכלית בדרך לעצמאות כלכלית מלאה?

   

  אלון ורונית אומנם משתכרים 15 אלף שקל בחודש אבל מוציאים 18 אלף שקל. בגלל ש״אין להם ברירה״. הם צריכים, מוכרחים, מחויבים להוצאות בסדר הגודל הזה. מצד שני? דני וג'ני מוציאים רק 12 אלף שקל בחודש.

   

  אם ככה, הזוג הראשון מוציא כל חודש 3,000 שקל שאין לו. והזוג השני מתחיל את החודש עם 20% מההכנסה שהולכים לחיסכון. כסף שעושה בשבילם עוד כסף.

   

   

  ומה קורה אחרי שנה? בלי להיכנס לחישובי ריביות, לזוג הראשון יש חוב בבנק של 36 אלף שקל ולזוג השני –יתרה של 36 אלף שקל פנויים להשקעה. ואחרי שלוש שנים? החוב של אלון ורונית כבר צמח ליותר מ-100 אלף שקל.

   

  אבל רגע, אולי יש אור בקצה המנהרה. קרן השתלמות נפתחה ועכשיו אפשר לפדות אותה. אז אלון ורונית מאושרים ומשדרגים את האוטו של רונית, ודני וג'ני מגדילים את סכום ההשקעה שלהם. וכבונוס? מכיוון שהחסכון שלהם הושקע בתבונה וצבר תשואה נאה הם אפילו הגדילו את הוצאותיהם החודשיות ב-700 שקל, על חשבון הרווחים מההשקעות ועדיין ממשיכים להזרים 20% מההכנסה לקופת החיסכון בקלות.

   

  ועכשיו הבנק לוחץ. אלון ורונית נאלצים לקחת הלוואה כדי לצמצם את יתרת החוב. אבל המצב שלהם? רק מחמיר. בנוסף ל-3000 השקלים מינוס בכל חודש, הם מתחילים לפרוע את ההלוואה, כך שהמינוס החודשי שלהם מטפס ל-5,000 שקל. המשמעות? המינוס השנתי מזנק אף הוא והמלכודת מתחילה להיסגר.

   

  עשר שנים קדימה. אלון ורונית נמצאים מרחק הלוואה אחת מקריסה ודני וג’ני? טיפסו בכוחות עצמם לעשירון העליון. וכך הגענו לחמשת החוקים לשליטה במצב הכלכלי ולביטחון כלכלי:

   

  1. חוק ״הנדנדה״

  החוק הראשון פשוט: מי שמתחיל נמוך מגיע גבוה. ומי שמוציא הרבה ימצא את עצמו כעבור כמה שנים עני. המפתח הוא חיסכון. חיסכון מעלה את רמת החיים ולא להיפך. זה כמו בדיאטה. בכל פעם שאני אוכל יותר ממה שאני שורף, אני משמין.

   

  מתי חוסכים וכמה חוסכים? חיסכון הוא סוג של מחויבות קבועה וארוכת-טווח. ובגלל זה הוא צריך להיות קבוע. העניין פשוט: קבלו החלטה על גובה החיסכון הקבוע. 20 אחוזים מההכנסות, 10 אחוזים או אפילו 5 אחוזים. אגב, אם בהמשך אתם יכולים להגדיל את ההפרשה החודשית לחסכון? מה טוב לכם. הללויה. יציאה לפנסיה בגיל מוקדם יותר.

   

  2. חוק הדלי

  אתם מכירים את זה. כמה מים שלא נשפוך פנימה, אם יש חור הדלי לא יתמלא לעולם. מה הקשר? כשסך ההכנסות גדול מההוצאות אנחנו נכנסים למעגל העושר והכנסות מנכסים יגדילו את המעגל. ומצד שני? כשהיחס בין ההכנסות להתחייבויות הוא שלילי אנחנו מועדים לתוך תהום העוני.

   

  העניין הוא זה: מילדות מלמדים אותנו להוציא. לצרוך. וההבדל הקריטי? להבדיל בין מה שאנחנו צריכים להוציא (דברים בסיסיים) למה שאנחנו רוצים להוציא. רק כך נוכל להעלות את רמת החיים. אחרת זה רק עניין זמן עד שהחורבן הכלכלי הורס את הבריאות, המשפחה והחיים.

   

  3. חוק ההליכה אחרי העדר

  שאלתם את עצמכם למה כולנו עושים את אותן הטעויות? הסיבה ברורה. אנחנו פשוט מושפעים מהסביבה הקרובה וממה שהכניסו לנו לראש בגיל צעיר. וזה מה שקורה. כל עלייה במשכורת מעלה את רמת החיים ורמת ההוצאות, ומרחיבה את בור האשראי. וכשמישהו מחליט לעשות שינוי? הוא מיד חוטף מבני משפחה וחברים, כולל שלל סיפורי אימה על כישלונות של אחרים.

   

  מדובר בשעבוד. וחבל. ויודעים מה? גם אם היציאה מעברות לחרות כלכלית כרוכה בפידבק שלילי אל תוותרו על החלום. זה בהישג ידכם.

   

  4. חוק החלום הגדול

  זה לא מסובך. אין שום סיכוי שתגיעו להגיע לעצמאות כלכלית, לצבירת נכסים אם אין לכם חלום משמעותי. והדבר המוזר? חלום הוא לעולם לא יהיה כסף.

   

  חופשה של שלושה חודשים פעם בשנה. חופש כלכלי. לעשות מה שאנחנו רוצים מתי שאנחנו רוצים. לא להיות תלויים בעבודה או בבוס. או אפילו לישון בשקט. וכמה שהחלום יהיה גדול יותר, עוצמתי יותר – כך תרצו יותר לממש אותו בחיים שלכם.

   

  5. חוק ההעתקה

  מזל טוב, הגעתם להכרה שאתם רוצים לעשות שינוי בחיים ולצאת מהשעבוד. הדרך הקלה והבטוחה ביותר לעשות את זה היא… ללמוד ממי שכבר הצליח לעשות את זה, עדיף שגם עם אנשים אחרים וכמה שיותר פעמים. אתם לא צריכים להמציא את הגלגל מחדש. הידע רב הערך והפשוט הזה קיים כבר עשרות שנים, ועובר מדור לדור. ולכן, הדבר היחיד שנשאר לכם לעשות, רק להקשיב, ליישם ולחייך מהתוצאות.

   

  גיל אורלי הוא מנחה תכנית סוד הכסף- לקחת שליטה וליצור ביטחון כלכלי  


  פורסם לראשונה 26/02/2016 21:12

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים