שתף קטע נבחר

שעות לפני הפסקת האש: לחימה עזה בסוריה

הלילה בחצות ייכנס לתוקף הסכם הפסקת האש בין הצדדים הלוחמים שרבים פסימיים לגביו. את השעות האחרונות מנצלים המשטר והמורדים לשיפור עמדות. דיווחים על עשרות הפצצות והפגזות - וגם על הרוגים

שעות לפני הפסקת האש שאמורה להיכנס לתוקפה בחצות הלילה שבין שישי לשבת, הלחימה בסוריה נמשכת במלוא עוזה. רוסיה הודיעה כי ממשלת סוריה והמורדים הסכימו לתוכנית הפסקת האש, אבל עד אז האש נמשכת בכמה חזיתות, כשהצדדים הלוחמים מנסים לרשום הישגים אחרונים לפני תחילתה של הפסקת האש.

 

במסגרת הסכם הפסקת האש, שהצדדים הלוחמים בסוריה לא חתמו עליו בעצמם ושהוא פחות מחייב מהפסקות האש הרשמיות המקובלות במצבי מלחמה ברחבי העולם, ממשלת סוריה והמורדים אמורים לנצור את האש כדי לאפשר אספקת סיוע לאזרחים ולתת אפשרות לשיחות השלום בין הצדדים לצאת לדרך.

הרס אחרי ההפגזות היום בדומא (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרס אחרי ההפגזות היום בדומא(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הסכם הפסקת האש לא יחול על ארגוני ג'יהאד כמו דאעש וג'בהת א-נוסרה המקושר לאל-קאעידה, וממשלות סוריה ורוסיה, הנלחמת לצד הסורים, הודיעו כי לא יפסיקו לפעול נגד הארגונים האלה גם כשתחל הפסקת האש. ארגוני מורדים אחרים, הנחשבים מתונים יותר בעיני המערב, הביעו חשש שהחלטת רוסיה וסוריה להמשיך לפעול נגד ארגוני ג'יהאד תשמש עבורן מסווה להתקפות גם נגד אותם ארגונים מתונים.

 

לקראת כניסת הפסקת האש לתוקף דווח על הפצצות כבדות באזור שבשליטת המורדים ליד דמשק ועל קרבות קשים ברוב האזורים של מערב סוריה.

 

הסכם הפסקת האש הוכרז אחרי שממשלת סוריה הודיעה כי היא מקבלת אותו, ואילו הגוף המרכזי של המורדים הסורים המתונים, שהביע הסתייגויות משמעותיות לגבי תנאי ההסכם, הודיע כי יקבל אותו למשך שבועיים בלבד. הוא הדגיש כי אסור שממשלת סוריה ובנות בריתה ינצלו את ההסכם כדי להתקיף פלגים של המורדים בתירוץ שמדובר בטרוריסטים.

מזכרות עם תמונותיהם של פוטין, אסד ונסראללה בדמשק, היום (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מזכרות עם תמונותיהם של פוטין, אסד ונסראללה בדמשק, היום(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

האו"ם מקווה שהפסקת הלחימה תספק מרחב נשימה שיאפשר את קיום השיחות בין הצדדים הלוחמים בסוריה, שיחות

שאמורות היו להתחיל החודש בז'נבה – אבל קרסו עוד לפני תחילתן. משרד החוץ הרוסי אמר כי שיחות ז'נבה עשויות להתחיל ב-7 במרס.

 

לפי דיווחים מסוריה, לפחות 26 הפצצות והפגזות אירעו היום בעיירה דומא שליד דמשק. גורמי הצלה מסרו כי חמישה בני אדם נהרגו שם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הרס בעיירה דומא שליד דמשק, היום
צילום: AFP
מומלצים