שתף קטע נבחר

הפסקת אש בסוריה: "מתפללים שתחזיק מעמד"

בחצות נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין משטר אסד למורדים, שכוללת רק 10 אחוזים משטח סוריה וללא השטחים בשליטת דאעש. במדינה מדווחים על שקט יחסי, הרוסים הודיעו על הפסקת ההפצצות, אך עדיין נשמעות טענות על הפרות. דיווח: אובמה קיים דיונים על צעדים אפשריים במקרה של כישלון

 

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

שקט מתוח בסוריה: כך נפתח הבוקר (שבת) במדינה שחווה כבר חמש שנים מלחמת אזרחים עקובה מדם לאחר שבחצות נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין משטרו של הנשיא בשאר אסד לכוחות המורדים בחמש מחוזות ברחבי המדינה.

 

גורמים המזוהים עם המשטר הסורי וחיזבאללה מדווחים הבוקר על שקט יחסי מאז הלילה ברוב החזיתות, שבהן הוכרזה הפסקת האש על פני 10 אחוזים בלבד משטח סוריה. במקביל, רוסיה הודיעה כי הפסיקה את ההפצצות האוויריות במסגרת הסכם הפסקת האש.  

 

עם זאת, כמו כל הפסקת אש, גם הפעם נטען על הפרות. המורדים טענו כי ארבע שעות לאחר הכניסה לתוקף של הפסקת האלימות, כוחותיהם היו נתונים למתקפה במחוז לטקייה. לטענת המורדים, שלושה לוחמים נהרגו.

מנסים לשמור על חיוך. ילדים משחקים בחומס (צילום: AP) (צילום: AP)
מנסים לשמור על חיוך. ילדים משחקים בחומס(צילום: AP)

כוחות אסד עם מצבור נשק של דאעש (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כוחות אסד עם מצבור נשק של דאעש(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

במקביל, סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי מכונית תופת התפוצצה בכניסה לעיר א-סלמייה, בשליטת משטר אסד, בפרבר המזרחי של חמה. לפי הדיווח, שניים נהרגו ועוד כמה נפצעו. בתקשורת המקומית מייחסים את הפיגוע לדאעש. רשת אל-ג'זירה דיווחה על שני הרוגים וכמה פצועים בהתקפה של המשטר הסורי באזור העיירה ח'אן א-שייח בפרברי דמשק

 

ברשת הקטארית דיווחו גם על חביות נפץ שמטוסי המשטר השליכו לעבר עיירה בפרבר המערבי של אידליב בצפון מערב המדינה. באחד מהערוצים של אל-ערבייה דיווחו מפי גורמי אופוזיציה על ירי רקטי באזור אל-מרג' בפרברי דמשק. מפקד שטח בצבא סוריה החופשי, פארס ביוש, צוטט ברשת סקיי ניוז בשפה הערבית כשאמר כי המשטר הסורי אומנם הפסיק את התקיפות באזורים מסוימים, אך המשיך לתקוף באזורים אחרים. הוא הזהיר כי המשך ההפרות מצד המשטר יובילו לקריסת הפסקת האש.

 

הפסקת האש כוללת את רוב פרברי דמשק ובעיקר את אזור א-רוטה שמופצץ על-ידי משטר אסד וחיל האוויר הרוסי בשיטתיות. הפסקת האש גם כוללת אזורים במחוזות חומס וחמה במרכז המדינה, שבהם יש כמה אזורי עימות בין המשטר למורדים, אך גם אזורי שליטה של דאעש למשל שלא נכללים כמו העיר תדמור בפרברי חומס.

 

הפסקת האש גם כוללת את מחוז דרעא החשוב הגובל עם ירדן, שבו גם כן מתנהלים קרבות עזים בין המשטר הסורי לבין המורדים שאינם נמנים עם דאעש וג'בהת א-נוסרה שגם כן נוכחים בדרום המדינה.

 

בנוסף, גם מחוז קוניטרה הגובל עם ישראל וכולל לא מעט פלגי מורדים בהם גם של ג'בהת א-נוסרה, נמצא תחת הפסקת אש. מחוז נוסף שלפחות חלקים ממנו נכללים כביכול בהפסקת האש הוא מחוז חלב החשוב בצפון המדינה.

 

העיר עצמה מחולקת לשני אזורי שליטה בין המורדים לבין המשטר, שלאחרונה הצליח לנחול הישגים משמעותיים בפרברי העיר בכל הכיוונים. כמובן שאזורים שבהם יש נוכחות דאעש או א-נוסרה באזור חלב לא נכללים בהפסקת האש.

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אזורים שבאופן מוחלט לא יהיו חלק מהפסקת האש נמצאים בעיקר במזרח סוריה, היכן שארגון ה"מדינה האיסלאמית" דומיננטי מאוד כמו במחוז "א-רקה", ה"בירה" כביכול של דאעש בסוריה או מחוז דיר א-זור.

 

אזור נוסף שלא ייכלל בהפסקת האש הוא מחוז אידליב בצפון מערב המדינה שנשלט על ידי ג'בהת א-נוסרה כבר כמה חודשים. חשוב להזכיר כי הפסקת האש המדוברת כוללת אזורי סכסוך בין המשטר לבין המורדים שאינם נמנים עם דאעש וג'בהת א-נוסרה. המשמעות היא שלא כוללת חלקים נרחבים משטח סוריה.

 

"שקט בדמשק לראשונה זה זמן רב"

"בואו נתפלל שהפסקת האש הזו תעבוד כי זו ההזדמנות הטובה ביותר לעם הסורי זה חמש שנים", אמר שליח האו"ם לסוריה סטפן די-מיסטורה. "זו ההזדמנות הטובה ביותר למשהו שהכי קרוב בינתיים לשלום בסוריה".

 

במרכז המעקב הסורי לזכויות אדם גם אמרו שיש שקט יחסי. "בדמשק ובסביבותיה השקט נשמר לראשונה זה זמן רב", אמר מנהל המרכז ראמי עבד אל-רחמן. "גם בלטקיה ובאזור בסיס חיל האוויר הרוסי לא נרשמת פעילות מטוסים".

 

בתוך כך, גורם בכיר בבית הלבן טען הבוקר בדברים שפורסמו בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון כי נשיא ארה"ב ברק אובמה קיים כמה דיונים לגבי הצעדים שיינקטו אם הפסקת האש בסוריה תיכשל.

 

"האלמנטים של תוכנית ב' מגוונים בין אפשרות הגדלת הכוחות המיוחדים האמריקניים על אדמת סוריה, הגדל הסיוע והאימונים לכוחות המקומיים וסיוע ממדינות אחרות באמצעי לחימה או סיוע לוגיסטי", אמר הגורם הבכיר. "זה גם כולל אפשרויות כמו הקמת אזור האסור לטיסה או אזור חיץ לפליטים כדי שהמשטר לא יוכל לפגוע בהם".

 

הסכם הפסקת האש הוכרז אחרי שממשלת סוריה הודיעה כי היא מקבלת אותו, ואילו הגוף המרכזי של המורדים הסורים המתונים, שהביע הסתייגויות משמעותיות לגבי תנאי ההסכם, הודיע כי יקבל אותו למשך שבועיים בלבד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מנסים לשמור על אופטימיות
צילום: AP
מומלצים