שתף קטע נבחר

החיבוק המדאיג של ה-KKK לדונלד טראמפ

המועמד הרפובליקני המוביל סחף המונים בזכות לשונו המשוחררת וסלידתו מה"פוליטיקלי קורקט" - וגם בזכות התבטאויותיו נגד מוסלמים ומכסיקנים. אבל עכשיו ב"קו קלוקס קלאן" ובארגונים קיצוניים אחרים מציגים אותו כמי שיקדם את "הגזע הלבן", וקוראים לבחור בו. הוא פוחד שזה יפגע בו בקלפי

המועמד המוביל והסנסציוני בפריימריז הרפובליקניים לנשיאות, דונלד טראמפ, זכה אמנם ביום שישי לחיבוק ראשון מהממסד הרפובליקני שביצר את מעמדו, בדמות הודעת התמיכה בו שפרסם מושל ניו-ג'רזי כריס כריסטי. אבל באמריקה מזהים בשבועות האחרונים תמיכה הולכת וגוברת בטראמפ גם בקרב מחנה אחר – והיא צריכה להדאיג הפעם לא רק את מתנגדיו של טראמפ, אלא גם אותו עצמו.

 

עוד ועוד ארגונים גזעניים המאמינים בעליונות האדם הלבן, כולל בכירים בקו-קלוקס-קלאן, מביעים תמיכה פומבית בטראמפ וקוראים למי שמזדהים עם עמדותיהם להצביע לו, ובכך משקפים את הערכתם כי הוא יוכל לפעול טוב מכולם למען הגשמת חזונם – קידום האדם הלבן על חשבון השחורים ובני המיעוטים האחרים.

מתנער מהם. טראמפ וה-KKK (צילום: Gettyimages, AFP) (צילום: Gettyimages, AFP)
מתנער מהם. טראמפ וה-KKK(צילום: Gettyimages, AFP)

הודעת התמיכה המדאיגה ביותר שקיבל טראמפ בימים האחרונים הייתה זו של מנהיג ה-KKK לשעבר דיוויד דיוק, שבתוכנית הרדיו שלו קרא למאזיניו להצביע לטראמפ. "התקשרו למטה של טראמפ והתנדבו. תפגשו שם אנשים טובים שחושבים כמוכם", אמר לשונאי השחורים והמיעוטים. "להצביע לרוביו או לקרוז, כלומר להצביע נגד טראמפ בשלב הזה, זו באמת בגידה במורשת שלכם. אני תומך בהצבעה לטראמפ כמהלך אסטרטגי. אני מקווה שהוא יעשה כל מה שאנחנו מקווים שהוא יעשה".

הלאומן דיוק. "במטה של טראמפ תמצאו אנשים שחושבים כמוכם" (צילום: Emmanuel d'Aubignosc) (צילום: Emmanuel d'Aubignosc)
הלאומן דיוק. "במטה של טראמפ תמצאו אנשים שחושבים כמוכם"(צילום: Emmanuel d'Aubignosc)

טראמפ, נזכיר, הפך את עצמו לאחד המועמדים לנשיאות הכי שנויים במחלוקת בהיסטוריה האמריקנית, בגלל שורה של התבטאויות שהתפרשו כסקסיסטיות וככאלה המשקפות שנאת זרים. הצלחתו מטרידה רבים במפלגה הרפובליקנית, שחוששים כי בשל קיצוניותו לכאורה לא יהיה למפלגה סיכוי לנצח בבחירות לנשיאות. במהלך הקמפיין אמר בין השאר טראמפ שכנשיא הוא יגרש המוני מכסיקנים בחזרה לארצם, האשים את הקהילה המכסיקנית בפשיעה גבוהה והבטיח להקים חומה בגבול בין ארה"ב למכסיקו. הוא גם קרא להפסיק לגמרי כניסה של מוסלמים לארה"ב על רקע המצב הביטחוני העולמי.

 

ארגונים גזעניים בארה"ב ישמחו כמובן אם טראמפ יגשים את חלומו, וישמחו לא פחות שאת הנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב יחליף בבית הלבן מי שלתפישתם יכול לעצור את "ההשתלטות השחורה", כפי שהם רואים זאת, על ארה"ב.

 

וויליאם ג'ונסון, לאומן לבן שמנהיג את "מפלגת החירות האמריקנית", קרא לאחרונה לתומכיו: "הגזע הלבן הולך ונכחד באמריקה ובאירופה כי אנחנו פוחדים להיקרא גזענים. מבוצע נגדנו רצח עם הדרגתי. אל תצביעו לקובני (מרקו רוביו). הצביעו לדונלד טראמפ".

ג'ונסון. "מבצעים בנו רצח עם, הצביעו לטראמפ" (צילום: J. Adam Drake) (צילום: J. Adam Drake)
ג'ונסון. "מבצעים בנו רצח עם, הצביעו לטראמפ"(צילום: J. Adam Drake)

טראמפ עצמו מנסה להתנער מהודעות התמיכה של קיצונים. הוא יודע היטב שגם אדם בעל לשון משוחררת כמוהו חייב לשמור על

מידה מינימלית – גם אם המינימלית ביותר – של דיפלומטיות, ולהיזהר שלא להרחיק ממנו מצביעים שיפרשו את עמדותיו כקיצוניות וגזעניות מדי עבורם. בעקבות דבריו של ג'ונסון, למשל, הוא הודיע כי יחזיר לג'ונסון תרומה של כמה מאות דולרים שהוא העמיד לקמפיין שלו, ולא ישתמש בה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Gettyimages, AFP
טראמפ וה-KKK. הוא מחזיר תרומות
צילום: Gettyimages, AFP
מומלצים