שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מרד בנח"ל: לוחמים נטשו בסיס בגולן

  מרד על רקע "ותיקוּת-צעירוּת" בגדוד "גרניט" של חטיבת הנח"ל: 11 לוחמים לפני שחרור סירבו לבצע מטלות ניקיון ושמירות בבסיס ברמת הגולן ונשלחו ל-20 ימי מחבוש. עשרה מחבריהם הצעירים נטשו כאות הזדהות את הבסיס

  מרד בנח"ל: לוחמים בגדוד "גרניט" (932) של חטיבת הנח"ל נטשו בסיס ברמת הגולן כהזדהות עם חבריהם שנענשו על סירוב פקודה. 11 הלוחמים שסירבו פקודה נשפטו ונשלחו ל-20 ימים בכלא הצבאי. עדיין לא הוחלט אם להעניש את הלוחמים שעזבו את הבסיס.

   

  בשבוע האחרון מחו כמה לוחמים ותיקים בפלוגה המסייעת של הגדוד בפני מפקדיהם כי מוטלות עליהם משימות לוגיסטיות, שאינן ראויות לפרק הזמן של שירותם הצבאי, מאחר שהם נמצאים חודשים ספורים לפני השחרור. גורמים בצבא ציינו כי הלוחמים הוותיקים סירבו לקום למסדר וכן לנקות שירותים או לשמור בעמדה בתוך בסיס ברמת הגולן, שבו שוהה כעת הגדוד באימון.

   

  מפקד הגדוד, סגן-אלוף יואב כצנלסון, שפט 11 חיילים ותיקים בדין משמעתי וגזר עליהם 20 ימים בכלא הצבאי. כאות הזדהות החליטו עשרה מחבריהם הצעירים בפלוגה לעזוב הבוקר את הבסיס לבתיהם. עד שעות אחר הצהריים שבו לבסיס עשרת החיילים הנוטשים.

   

  טרם הוחלט אם החיילים שעזבו יוענשו, אולם יצוין כי במקרי עבר בצבא הוחלט להעמיד לדין גם חיילים שעזבו בנסיבות דומות. מפקדי הפלוגה והגדוד זכו לגיבוי בחטיבה ובאוגדה על תגובתם המבטאת מדיניות צה"לית בשנים האחרונות של אפס סבלנות כלפי תופעות של "צעירות-ותיקות". בצבא ישרו קו בנושא במרבית החטיבות הסדירות, וקבעו נהלים אחידים שלפיהם לוחמים משני המחזורים הוותיקים יזכו להקלות שיקבלו ביטוי ביותר הוצאה לפעילות מבצעית ופחות מטלות לוגיסטיות.

   

  "המ"פ מתעמר בחיילים" 

  חיילים בגדוד טענו היום כי "יחס המ"פ הוא בגדר התעמרות כלפי חיילים טובים ומסורים אחרי תקופה ארוכה ושוחקת של פעילות מבצעית בגבול לבנון, שבמהלכה אף חייל לא הפלה את חברו בכל משימה שהיא. הגישה באימון

   צריכה להיות מקלה יותר וקשוחה פחות כלפי חיילים עם פז"ם של שנתיים וחצי בצבא, כאלה שנלחמו ב'צוק איתן' ללא דופי ומהווים דוגמה לחבריהם הצעירים יותר בגדוד".

   

  מדובר צה"ל נמסר כי "הבוקר נשפטו מספר לוחמים מגדוד 'גרניט' ל-20 ימי מחבוש לאחר שסירבו לבצע משימות שהוטלו עליהם. התנהלות החיילים חמורה ועומדת בניגוד לפקודות הצבא האוסרות על אפליה על רקע ותק".

   

  לפני 10 שנים אירע מרד דומה באותו גדוד. אז 38 לוחמים נטשו את בסיס האימונים ברמת הגולן על רקע טענות שלא מכבדים את זכויותיהם כ"לוחמים ותיקים". כל החיילים חזרו אז לבסיס כמה שעות לאחר מכן, ואלו שנחשבו למובילי המרד, תשעה במספר, קיבלו עונשי מאסר בפועל של עד 56 ימים.

   

  בנח"ל מדובר כאמור במקרה נדיר מאוד, אך בחטיבות אחרות בצה"ל אירעו מקרים דומים בתדירות גבוהה יותר. בקיץ האחרון 14 לוחמים מגדוד 51 של חטיבת גולני נטשו קו ברמת הגולן במחאה על כך שחברם לפלוגה הודח מתפקידו. בינואר אשתקד שבעה חיילים מגדוד 12, גם כן בגולני, עזבו את בסיסם ברמת הגולן במחאה על יחס ממפקדיהם.

   

  במקביל למחאת החיילים הוותיקים בגדוד "גרניט", הביעו לוחמי בעלי זקן בפלוגה שבה אירעה התקרית תרעומת על ההודעה שקיבלו ממפקדיהם, ולפיה בימים הקרובים תיכנס לתוקף הפקודה החדשה המחמירה בהיתרים לגידול הזקן. בצה"ל טענו בתגובה כי אין קשר בין תרעומת החיילים המזוקנים בפלוגה לסירובי הפקודה הקשורים לתופעת הצעירות ותיקות: "כפי שהוחלט בקיץ האחרון, שונתה הפקודה בנושא גידול זקן בצה"ל. הנושא אף נדון בבג"ץ והפקודה אושרה. בימים אלו נכנסה לתוקף הפקודה וכלל הבקשות להיתר חריג לגידול זקן נבחנות לעומק על ידי הגורמים המוסכמים בפיקודים תוך התחשבות בהמלצות מפקדים ורבנים. נדגיש כי כל בקשה נבחנת באופן שוויוני ללא הקשר למסלול שאליו משתייך החייל. לכל חייל ישנה הזכות לערער על ההחלטה המתקבלת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים