שתף קטע נבחר

אלקין: עניין של זמן שהרשות הפלסטינית תקרוס

השר זאב אלקין נאם באוניברסיטת בר אילן והזהיר: "הרשות נולדה עם אבו מאזן ותיעלם איתו כשיילך". הוא הפתיע כשאמר: המועמד היחיד שיכול לנצח את חמאס יושב בכלא הישראלי - והוא מרואן ברגותי

"קריסת הרשות הפלסטינית זו לא שאלה של אם אלא של מתי. גל הטרור הוא פרומו לקריסת הרשות". כך אמר הבוקר (ב') שר העלייה והקליטה והשר לענייני ירושלים, זאב אלקין בנאום שנשא באוניברסיטת בר אילן במסגרת "פורום בר אילן". הוא הציג את גישתו לאתגר הצפוי לישראל ביום שאחרי אבו מאזן והפתיע: "רוב המועמדים לרשת את אבו מאזן אינם 'בחירים' ולא ינצחו את חמאס בבחירות. האיש בעל הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח נמצא בכלא הישראלי והוא מרואן ברגותי".  

 

לדברי אלקין, ימי הרשות הפלסטינית, כמו גם הסכם אוסלו, ספורים. "אין טעם להמשיך בהחייאה המלאכותית הזו לרשות אלא לארגן לה מצבה ראויה על הקבר יחד עם הסכם אוסלו. הרשות הפלסטינית נולדה עם אבו מאזן, שיזם ודחף את אוסלו והרשות תיעלם עם אבו מאזן, כשיילך".

אלקין. בגנות "ההסתה הפלסטינית" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אלקין. בגנות "ההסתה הפלסטינית"(צילום: אלכס קולומויסקי)

אבו מאזן. "הרשות תיעלם כשיילך" (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
אבו מאזן. "הרשות תיעלם כשיילך"(צילום: עפר מאיר)
 

השר הזהיר כי יש להיערך ביטחונית לקריסת הרשות, "ולהפסיק את דיוני הסרק שבוחנים אם זה טוב למדינת ישראל או לא. הרשות תקרוס בין שנרצה ובין שלא, הרכבת כבר יצאה מהתחנה. כרגע, לצערי, נראה שאנחנו טרם הפנמנו את המצב החדש ואנחנו לא נערכים אליו כראוי".

 

עוד הוסיף אלקין כי גם הקהילה הבינלאומית "חייבת להפסיק לנסות לחזק את הרשות הפלסטינית, כיוון שמדובר בהחייאה מלאכותית בלבד שתתנפץ לנו בפנים. זה נכון שישנם כמה תרחישים, אך התרחיש הסביר ביותר בעיניי הוא אנרכיה שנובעת מחוסר יורש ברור לאבו מאזן, מחוסר נכונות ללכת לבחירות מוסדרות לראשות הרשות ומעודף נשק חוקי ובלתי חוקי בשטחי הרשות".

 

וכיצד הוא, שיושב בקבינט המדיני ביטחוני, מציע לנהוג? "על מנת להילחם בגל הטרור הנוכחי", סיכם אלקין, "עלינו לטפל בו באנטיביוטיקה ולא באקמול. צריך להבין שהטרור של היום נולד מהזנחה של 23 שנה, מאז הסכם אוסלו. לכן, אנחנו צריכים לגעת בשורש הבעיה שהיא ההסתה בספרי הלימוד, בתקשורת ובעיקר בדרשות במסגדים. במקביל, יש להיערך ביטחונית ולהבין את השטח החדש. מקור הסמכות הוא לא היררכי ומוסדי יותר, יש לזהות את השחקנים החדשים מבעוד מועד מתחת לפני השטח. אם נדע לזהות אותם בעבודה שקטה, נוכל לנהל את המצב. אין ספק שזו פצצה מתקתקת שעוד ניתן לפרקה בפיקוח, אם רק נתעורר בזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים