שתף קטע נבחר

22:40: טועים בגלל ווייז. 23:00: מוכרז חניבעל

הדרמה הלילית, דקה אחרי דקה: שני חיילי מנהלה נכנסו בשוגג למחנה הפליטים, לאחר שהסתמכו על ווייז. בקבוק תבערה הצית את רכבם הלא ממוגן, והם התפצלו. אחד מהם אותר רק אחרי חילופי אש של שעה, בחצר במחנה. אחד ממאתרי החייל השני: צעקנו "צה"ל, צה"ל"

 

 

זה היה עלול להסתיים בלינץ'. שני חיילי מנהלה תעו אמש (יום ב') בדרכם, ככל הנראה עקב שימוש באפליקציית ווייז, נכנסו בשוגג למחנה הפליטים קלנדיה ורק אחרי שעה מורטת עצבים וחילופי אש חולצו השניים בשלום. חמישה לוחמי מג"ב נפצעו בהפרות הסדר האלימות שאירעו. זו השתלשלות הדרמה הלילית.

 

22:40: שני חיילים מיחידת "עוקץ" נכנסים למחנה הפליטים קלנדיה ברכב צבאי לא ממוגן לאחר שתעו בדרכם מאזור בית אל לבסיס יחידתם במתקן אדם. הם היו אמורים לחזור לבסיס, לאחר שהסיעו לוחמים למשימה מבצעית. השניים ככל הנראה נכנסים לקלנדיה מהאיזור הפלסטיני, מכיוון הכפר א-ראם. לפי הערכה ראשונית הסיבה לכניסתם למחנה הייתה הסתמכות על אפליקציית ווייז - הם פנו לכיוון הכפר א-ראם במקום לכיוון בית אל. הם התעלמו משלטי אזהרה בצדי הדרך שמזהירים מכניסה לשטח פלסטיני.

 

22:50: מתקבל דיווח ראשוני באוגדת איו"ש מאחד החיילים על הימצאותם במחנה הפליטים. פלסטינים מזהים את החיילים ומתחילים להשליך לעברם אבנים ובקבוקי תבערה. אחד מבקבוקי התבערה מוביל להצתת הרכב, בעת שהשניים בתוכו. אחד מהם יורה בנשקו מחשש לחייו. השניים יוצאים מכלי הרכב הצבאי ברגע שההמון הפלסטיני מתקרב לעברם והרכב מתחיל לעלות באש. בצבא מעריכים כי בריחתם מהרכב מנעה לינץ' והצילה את חייהם.

 

 

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

כלי הרכב הצבאי עולה באש בקלנדיה ()
כלי הרכב הצבאי עולה באש בקלנדיה

אחרי המהומות במחנה הפליטים ()
אחרי המהומות במחנה הפליטים

22:55: שני החיילים, שניהם חמושים - מתפצלים. הרכב שנותר מאחור מועלה באש על ידי הפלסטינים. עם אחד מהם הקשר אובד, החייל השני צועד מזרחה עד לאזור ההתנחלות כוכב יעקב, שם נאסף על ידי הכוחות. שלו רצון מהסיור של כוכב יעקב מספר: "הייתי בסיור ביישוב ואז הגיע הסמג"ד של הגזרה ואמר לנו על האירוע. הוא ביקש שהוביל אותו לאחת הכניסות לקלנדיה וביצענו איכון טלפון לחייל שלא נמצא. התחלנו לבצע סריקות וצעקנו 'צה"ל, צה"ל', עד שזיהינו אותו.

 

"הוא נראה מבוהל מאוד ובסטרס עם מדים ונשק", המשיך לספר רצון מכוכב יעקב. "הוא סיפר שהווייז הטעה אותם והם נכנסו לקלנדיה. שם החלה הפרת סדר וכשהם ניסו לחזור חזרה הציר כבר נחסם. הוא אמר שהוא לא יודע מה עם החייל השני ושאולי הוא נפגע. הכנסנו אותו פנימה ליישוב, הרגענו אותו ואז הכוחות הגיעו ולקחו אותו".

 

23:00: בשל חשש לחטיפה ואובדן הקשר עם אחד החיילים מוכרז נוהל "חניבעל" וכוחות מיוחדים מוקפצים. כוחות מסיביים של צה"ל מכתרים את המחנה. הצבא יורה פצצות תאורה ומסוקים מרחפים מעל המחנה.

 

23:50: תוך כדי הפרת סדר אלימה של מאות פלסטינים שכוללת יידוי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה ומטענים וירי לעבר הכוחות, מאותר החייל בחצר במחנה הפליטים, שם הסתתר במשך קרוב לשעה. הם אוספים אותו בריא ושלם.

 

2:30: הכוחות מחלצים את הרכב הצבאי, כשברקע נמשכות הפרות הסדר. חמישה לוחמי מג"ב נפצעו בפעולה, אחד מהם באורח בינוני, ופונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה הר הצופים בירושלים. צעיר פלסטיני נהרג בחילופי האש ובעימותים שהתפתחו במהלך הלילה, 10 נפצעו.  

 

בכיר בצה"ל אמר הבוקר כי חיילים מתודרכים שלא לנסוע דרך שטחים פלסטינים בגדה ולאור מקרי עבר כמו זה שאירע הלילה, צה"ל פעל ביחד עם נציגי ווייז בישראל בשנים האחרונות כדי להוציא את שטחי A ו-B ממסלולי הנסיעה ביהודה ושומרון. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס לכך ואמר: "אסור לשכוח לנווט על פי מפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים