שתף קטע נבחר

מדינות המפרץ: חיזבאללה - ארגון טרור

העימות בין מדינות המפרץ בראשות סעודיה לארגון השיעי עולה מדרגה לאחר שמועצת המדינות הגדירה רשמית את חיזבאללה, על כל מנהיגיו ופלגיו, ארגון טרור: "פעולות הארגון נוגדות את הערכים המוסריים"

המפרץ נגד חיזבאללה: מועצת מדינות שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ החליטו היום (ד') באופן רשמי להגדיר את ארגון חיזבאללה הלבנוני על כל מנהיגיו, פלגיו ושלוחותיו ארגון טרור לכל דבר ועניין.

 

ההחלטה מגיעה על רקע המשבר האחרון בין סעודיה ללבנון, שבמסגרתו החליטה סעודיה להפסיק את העברת הסיוע הביטחוני לצבא לבנון ולמנגנוני הביטחון הלבנוניים בעקבות ההשפעה הגוברת של חיזבאללה במוסדות המדינה.

לא אוהבים אותו במפרץ. חסן נסראללה ()
לא אוהבים אותו במפרץ. חסן נסראללה

מי שהכריז על ההחלטה הוא מזכ"ל מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ, עבד א-לטיף בן ראשד א-זיאני. "מדובר במיליציה. פעולות ההסתה והטרור של חיזבאללה בסוריה, בתימן ובעיראק נוגדות את הערכים המוסריים והאנושיים", אמר.

 

המועצה מכילה את מדינות סעודיה, בחריין, קטאר, כוויית, עומאן ואיחוד האמירויות כשעומאן בדרך כלל נוטה להיות נייטרלית ולהסתייג מההחלטות מהסוג כפי שהתקבלה היום.

 

בקרב מדינות המפרץ כבר נשמעו הצהרות כאלה בעבר, אך ההחלטה כעת להגדיר את חיזבאללה כארגון טרור נועדה לתת למדינות המפרץ חופש פעולה נרחב יותר נגד חיזבאללה, שכן עתה הן יוכלו לפעול נגדו בצורה תקיפה יותר מתוקף היותו מוגדר רשמית ארגון טרור.

 

הסעודים מטילים מעת לעת סנקציות על חברות ואישים שקשורים לחיזבאללה, וסביר להניח שאחרי ההחלטה הנוכחית הפעילות הזו תתגבר.

 

אתמול קרא מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לתומכיו שלא להיגרר לאלימות משום שהמרוויחות ומי שמעוניינות בכך הן ישראל וסעודיה. בנאום בטלוויזיה האשים נסראללה את סעודיה בירידה לרמה נמוכה בשל חיקוי שלו ששודר השבוע בטלוויזיה הסעודית, ועקץ את סעודיה המנהלת מלחמה בתימן כשאמר כי "התימנים הם העם הכי מקופח בעולם – יותר מהפלסטינים".

 

בנאומו האשים נסראללה את סעודיה באחריות לפיצוץ מכוניות תופת בלבנון וטען כי לבנון נכנסת לשלב חדש בשל "ההסלמה הסעודית". נסראללה טען בנאום כי מה שגרם לסעודיה לצאת מכליה נגד חיזבאללה הוא עמדת חיזבאללה בנוגע למלחמה בתימן.

 

מזכ"ל חיזבאללה גם אמר: "סעודיה היא זו שהחלה את הבעיה איתנו מאז שנת 2005 ואנחנו שתקנו". אך לא עוד, כפי שהסביר נסראללה לנוכח מה שעשתה סעודיה בתימן. הוא גם שיגר מסר לסעודים לנוכח צעדי הענישה שלהם נגד לבנון: "מה אתם רוצים מהאנשים בלבנון, מהמדינה, מהצבא ומבני הברית שלנו? תעשו איתנו מה שבא לכם. זה לא חדש מה שאתם עושים נגדנו (סנקציות, התנקשויות וכולי, ר"ק). מי שיש לו בעיה איתנו שיפנה את זה אלינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP / AL-MANAR
ארגון טרור. נסראללה
צילום: AFP / AL-MANAR
מומלצים