שתף קטע נבחר

הקללה הפכה לברכה: כך ממליכים הרפובליקנים את טראמפ

אפילו הטוב מבין האסטרטגים הפוליטיים של טראמפ לא היה יכול להזמין עבורו מופע כזה: מיט רומני תדלק את תחושת הכעס של תומכי טראמפ, וספג אחר כך השפלה מידי המיליארדר שצוחק כל הדרך לקרב הישיר על הבית הלבן. פרשנות

 

עושה כרצונו ומצליח. טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עושה כרצונו ומצליח. טראמפ(צילום: רויטרס)

הכישלון של המפלגה הרפובליקנית: מועמד לנשיאות לשעבר עולה בעיצומה של מערכת בחירות לתקוף מועמד נוכחי ממפלגתו שלו. אתמול (ה') בסולט לייק סיטי שביוטה, במשך 20 דקות, במילים שנונות, בדקירות של סכין מושחזת, קרע מיט רומני את דונלד טראמפ לגזרים: "הוא מזויף ונוכל", אמר רומני. "הוא לא מתאים להיות נשיא".

 

אבל מה שרומני עשה מסייע רק לאדם אחד, והוא דונלד טראמפ. העוצמה של הדברים הייתה בעיקר בשל העובדה כי הם נאמרו בטון שקט וללא שמץ של התלהמות, אלא שכדי לחסום את דונלד טראמפ, או להפיל אותו, צריך הרבה יותר מאש נציג הממסד הרפובליקני, ולא דווקא אחד המבריקים שבהם, שהוא עצמו נכשל במרוץ הפרטי שלו לבית הלבן כשרץ מול ברק אובמה ב-2012. 

 

רומני עזר לממסד הרפובליקני להגיע לקתרזיס: הם שיבחו אותו, ומחאו כפיים ליושרתו, לאומץ לבו והניעו את ראשם בהסכמה. אפילו ג'ון מקיין אזר אומץ ושבר שתיקה: אחרי שרומני העז, גם הוא פרסם הודעה שהוא מסכים עם כל מילה שלו. במפלגה הרפובליקנית היו מאוד מרוצים מרוח הלחימה של רומני, מתעוזתו, והמדאגה שביטא בשם כל המתנגדים לטראמפ, אבל כשמסתכלים על הסיטואציה מהצד השני, אי אפשר להימלט מהתחושה שרומני דווקא סייע לטראמפ ולא להיפך.

 

הציוצים של טראמפ נגד רומני ()
הציוצים של טראמפ נגד רומני
 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

גם השער של "טיים" יעבוד לטובתו ()
גם השער של "טיים" יעבוד לטובתו

כל המרוץ של המיליארדר הבוטה בנוי על כך שהוא מועמד של זעם, שהוא קול המחאה, שהוא מבטא את תסכול הבוחרים שמאסו בממסד שלהם, הממסד הרפובליקני. אפילו הטוב מבין האסטרטגים הפוליטיים של טראמפ לא היה יכול להזמין עבורו מופע כזה: רומני בדבריו תדלק את תחושת הכעס של תומכי טראמפ.


עבורם, טראמפ יצא עוד יותר גדול אם כמעט כל הממסד המפלגתי מתאחד כדי לחבוט בו. אך טראמפ כמו טראמפ לא נשאר חייב והשאיר אבק לנאום חוצב הלהבות של רומני. "הוא התחנן בפניי שאתמוך בו ב-2012. אם הייתי אומר לו לרדת על הברכיים ולהתחנן, הוא היה עושה זאת", אמר הערב טראמפ בכנס בחירות במדינת מיין.

 

טראמפ סיפק עוד השפלה וסיפר איך ארגן בפנטהאוז שלו כינוס תורמים, אבל היה זה ערב גשום בניו יורק והאורחים הגיעו עם נעליים נוטפות מים והרסו לו את השטיחים. "הייתי יכול לתבוע אותו שישלם עבור החלפת השטיחים", אמר טראמפ ובתנועת יד מבטלת הסביר שעכשיו רומני הוא כלל לא רלוונטי, והוא מתוסכל כי רצה גם הפעם לרוץ לנשיאות אבל פחד לפגוש את טראמפ בזירה.

 

טראמפ יפרוש? מכה כפולה לרפובליקנים

מיט רומני בא לקלל, אך בסופו של יום ייתכן שנתן ברכה גדולה לטראמפ: הוא אמר בקול גדול מה שאומרים בחדרי חדרים ראשי הרפובליקנים כבר כמה חודשים. עכשיו המשחק ברור: נציג הממסד, מועמד לשעבר לנשיאות יוצא נגד מנהיג תנועת ההמונים של המפלגה הרפובליקנית. עמידתם של הרפובליקנים נגד טראמפ רק תחזק אותו כפי שחיזקו אותו כל האמירות הפרובוקטיביות שהשמיע לאורך המרוץ.

 

הוא כינה את המקסיקנים "אנסים ופושעים" והשיח הפוליטי הממוסד עסק בשאלה האם יעברו שעות או ימים עד שטראמפ ייאלץ לפרוש כי דבר כזה לא אומרים. טראמפ עלה ופרח. הוא פגע במוסלמים, ריטש נשים, העליב נכים, פגע ביקיר האומה האמריקנית וגיבור המלחמה ג'ון מקיין ולאחר כל אחד מהמקרים הללו צפו האסטרטגים והפוליטיקאים המזועזעים כי הנה הגיע סופו הרי איש אפשר להיות כל כך אנטי פוליטיקלי קורקט ועוד לזכות.

 

אז טראמפ הוכיח שאפשר ועשה מה שאף פוליטיקאי לפניו לא העז לעשות: הוא העליב את האפיפיור. הקברנים של המערכת הפוליטית היו משוכנעים כי הנה מגיע הסוף. טראמפ שיגר לעברם אצבע משולשת וגרף ניצחון אחר ניצחון כשהשיא הגיע ביום שלישי ב"סופר טיוזדיי".

 

ככה לא בולמים את טראמפ. אי אפשר לדכא תנועה עממית של מיליונים, שבמשך שנים הרגישו שאין להם פה. שאין להם קול והם שקופים. מול תנועה המונית צריך להעמיד תנועה המונית. הממסד הרפובליקני היה צריך להוציא לרחובות את כל אלו שנפגעו מגזענותו של טראמפ וממהלכיו הבריוניים: את ההיספנים, את הנכים, את הנשים ואת המוסלמים.

 

הם היו צריכים להעלות אותם על האוטובוסים ולשלוח אותם להפריע באסיפות של טראמפ. אבל יותר מכך, מה שהם היו צריכים לעשות שם בהנהגה של הרפובליקנים זה לדאוג בעוד מועד לטפח מועמד ראוי שיעמוד מולו. נניח שעכשיו יפרוש טראמפ. מי יוליך את הרפובליקנים? קרוז? הוא גרוע מטראמפ. רוביו? הוא לא הצליח לתפוס תאוצה ודעותיו חשוכות לא פחות מאלו של קרוז רק שדיבורו נעים יותר. מפלגה שמייצגת את חצי אמריקה וראשיה לא הצליחו להצמיח מתוכם אף לא מתמודד אחד שאיננו מפחיד ויש לו יכולת מנהיגות, איבדה את עצמה.

 

המפלגה הרפובליקנית אחראית לכך שטראמפ משחק לבד על המגרש. את השנים האחרונות הם בזבזו בלהכפיש את אובמה ובתחמונים שנועדו לתקוע מקלות בגלגלים שלו. הם היו עסוקים מכדי להצמיח מנהיגים ועכשיו טראמפ גם עושה להם בית ספר וגם מכניס אתם להתקפי חרדה. כמו שזה נראה עכשיו, הוא יהיה זה שיצחק אחרון: אם לא יתנו לו את הכבוד הראוי לו לטענתו, הוא עדיין יכול לפרוש ולרוץ במפלגה עצמאית, מה שיהפוך את הילרי קלינטון, שנואת נפשם של הרפובליקנים, לנשיאה הבאה. כך יעניש אותם פעמיים: גם פירק להם את המפלגה וגם שם בבית הלבן נציגת דמוקרטים שתמרר להם את החיים.


פורסם לראשונה 04/03/2016 00:03

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מסמן ניצחון אחר ניצחון. טראמפ
צילום: AP
מומלצים