שתף קטע נבחר

חומה, עינויים, גירוש. מה בעצם המצע של טראמפ?

הרפובליקני המוביל רוצה לגרש 11 מיליון מהגרים, לבנות חומה בגבול מכסיקו, לאסור כניסת מוסלמים ולעצור הנפקת גרין קארדס. הוא מתכנן להילחם כלכלית בסין, לבטל את "אובמה-קר" ולסגור "אזורים" באינטרנט. הטבעת חשודים בטרור? "אצלי הם יעברו עינויים הרבה יותר קשים". זו תוכנית "הנשיא טראמפ", כולל שלום לישראל

יקשי את חוקי האזרחות למי שנולד בארה"ב. טראמפ סוחף את הרפובליקנים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
יקשי את חוקי האזרחות למי שנולד בארה"ב. טראמפ סוחף את הרפובליקנים(צילום: רויטרס)

המועמד המוביל בפריימריז הרפובליקניים, דונלד טראמפ, עשה עד עכשיו כותרות בעיקר בגלל הצהרות שנויות במחלוקת וזניחה מוחלטת של מדיניות הפוליטיקלי קורקט המקובלת בפוליטיקה האמריקנית. מתנגדיו מאשימים אותו ברעיונות פופוליסטיים במקרה הטוב, ובהיעדר מצע וקו אידיאולוגי ברור במקרה הרע. אז מה באמת התוכנית של האיש שמשנה בימים אלה את פניה של הפוליטיקה בארה"ב ומאיים להביא לפיצול המפלגה הרפובליקנית, שבכיריה חוששים כל כך מעלייתו?

 

לאורך הקמפיין שלו, שנמשך כבר תשעה חודשים, ניפק איל התקשורת והנדל"ן לא מעט הצהרות סותרות, אבל בסך הכול אפשר לשרטט בקווים כלליים כמה רעיונות שהוא רואה את עצמו מוביל אם ינצח בפריימריז ולאחר מכן בבחירות לנשיאות מול המועמד או המועמדת של הדמוקרטים, ב-8 בנובמבר.

 

הגירה

טראמפ הבטיח לבנות חומה בגבול הדרומי של ארה"ב, עם מכסיקו, כדי למנוע ממהגרים בלתי חוקיים לחצות אותו. לדבריו חומה כזו תעלה 12-10 מיליארד דולר. הוא אמר כי מכסיקו היא שתצטרך לשלם על החומה – ואם לא תעשה כן, תצטרך להתמודד עם השלכות. עוד אמר כי יגדיל את המסים על אשרות כניסה ומעבר בגבול עבור עובדים מכסיקנים. לדבריו גם קיצוץ בסיוע החוץ למכסיקו עומד על הפרק. לדבריו יגרש 11 מיליון מהגרים נטולי מסמכים החיים בארה"ב וישים קץ למדיניות שלפיה ילדים שנולדים בארה"ב למהגרים בלתי חוקיים זוכים לאזרחות אמריקנית.

 

באחת ההצהרות המסעירות ביותר שלו בקמפיין קרא טראמפ להטיל איסור זמני על כניסת מוסלמים לארה"ב, ואמר כי לא יאפשר כניסת פליטים מסוריה. טראמפ טען שבמצב העניינים הנוכחי, כשהחשש העולמי מטרור ג'יהאדיסטי גדול כל כך, צריך "לעצור ולהבין מה מתרחש" לפני שתתאפשר מחדש כניסתם של מוסלמים לארה"ב. הוא קרא להבין שמדובר במלחמה: "יש אנשים שרוצים לפוצץ לנו בניינים וערים".

דמגוג והנשיא ה-45? שער המגזין "טיים" נגד טראמפ, החודש ()
דמגוג והנשיא ה-45? שער המגזין "טיים" נגד טראמפ, החודש

עוד אמר טראמפ כי ישלש את מספר אנשי הביטחון והבקרה בגבולות וידרוש מכל העסקים לוודא במאגר מידע אלקטרוני שעובדיהם שוהים בארה"ב בהתאם לחוק. לדבריו יעכב מימון פדרלי ל"ערי מקלט" המסרבות לסייע לממשל הפדרלי לגרש מהגרים בלתי חוקיים.

 

הקמפיין של טראמפ טען גם כי בכוונתו לעצור הנפקת גרין-קארדס חדשים ולדרוש ממעסיקים לתת עדיפות לעובדים אמריקנים. עם זאת, בימים האחרונים, במסגרת מה שנראה כריכוך כללי של הקו שהוא נוקט, הודה טראמפ כי שינה את עמדתו לגבי ויזות: "אני משנה את דעתי, אני משנה את דעתי. אנחנו צריכים אנשים בעלי מיומנויות גבוהות במדינה הזו, ואם אנחנו לא יכולים לעשות את זה – נכניס אותם". הוא אמר שכל רפורמה במדיניות ההגירה של ארה"ב אם יהיה נשיא - תיעשה באמצעות פשרה.

 

דאעש

טראמפ הבטיח לתת מכת מחץ מהירה לדאעש ואמר כי הוא פתוח לשיתוף פעולה עם רוסיה לשם כך. לדבריו "יפציץ את הנפט" שמסייע לממן את פעילות דאעש ויעצור את "ערוצי המימון האחוריים" של הארגון. טראמפ הבטיח להחזיר לשימוש את שיטת העינויים של "הדמיית הטבעה", שבמסגרתה מזרימים החוקרים מים על פניו של הנחקר המרותק לכיסא, וגורמים לגופו לתפקד כמו במצבע של טביעה. מדובר בשיטת חקירה שאסורה לפי החוק האמריקני, ושבעבר כשנחשף כי השתמשו בה נגד חשודים בטרור – הדבר עורר ביקורת קשה בעולם ובארה"ב עצמה. טראמפ אמר גם כי יתמוך בשיטות אחרות "גרועות הרבה יותר מהדמיית טביעה". הוא לא ציין באילו שיטות מדובר.

 

אתמול, במה ששוב נראה כצעד שמטרתו להציג קו מעט מרוכך, פרסם טראמפ הצהרה שלפיה הוא מבין שארה"ב "מחויבת לחוקים ולאמנות" וכי לא יורה לצבא ארה"ב להפר את החוקים האלה או לא לכבד אותם אם ייבחר לנשיא. מעריכים כי כוונתו, בין השאר, לעינויים ולאיום שהשמיע קודם לכן לפגוע בבני משפחות של אנשי דאעש.

 

טראמפ אמר כי היה רוצה "להוציא" בני משפחה של אנשי דאעש ולסגור "אזורים" של האינטרנט בניסיון למנוע מארגון הטרור לגייס אליו לוחמים חדשים. עוד אמר כי הוא רוצה להקים "אזור בטוח" עבור פליטים סורים בתוך סוריה, אבל הבהיר כי מדינות המפרץ הערביות הן אלה שיצטרכו לממן זאת.

יפציץ את הנפט. דאעש מוציא להורג ()
יפציץ את הנפט. דאעש מוציא להורג

טראמפ אמר שארה"ב צריכה להתמודד עם דאעש לפני שתטפל בשאלת עתידו של נשיא סוריה בשאר אסד, והסביר: "צריך לטפל כל פעם בדבר אחד". הוא פקפק בצורך שארה"ב תסייע לארגוני אופוזיציה בסוריה, בטענה ש"אין לנו מושג מי הם".

 

ביטחון

טראמפ אמר כי בכוונתו להגדיל את צבא ארה"ב ואת עוצמתו כדי להפוך אותו ל"חזק כל כך שאף אחד לא יתעסק איתנו". לדבריו כסף רב מדי מתבזבז על רכישת ציוד שהצבא כלל אינו רוצה. הוא מעוניין שיפן, גרמניה, דרום קוריאה וסעודיה יישאו בחלק גדול יותר מעלויות הסיוע הצבאי שארה"ב מספקת. "איננו יכולים עוד להגן על כל המדינות האלה", אמר, והסביר זאת בגירעון האמריקני. הוא אמר כי בכוונתו להגביר את הנוכחות של צבא ארה"ב בין סין המזרחי ובין סין הדרומי כדי "להרתיע את סין מלהיכנס להרפתקאות".

 

ישראל והפלסטינים

לאורך הקמפיין כולו הקפיד טראמפ להביע תמיכה נלהבת בישראל. "אני 100% עם ישראל, אין לנו בת ברית טובה יותר", אמר, וטען כי אובמה והסכם הגרעין השגוי שיזם עם איראן הם הדבר הכי גרוע שקרה לישראל. בשנה שעברה האשים את אובמה ואת מזכיר המדינה קרי כי הם "מכרו את ישראל".

 

לפני כמה חודשים, כשהסערה סביבו בארה"ב החלה לגדול, הודיע כי הוא מגיע לישראל, ביקור שעשוי היה להביך את ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות התבטאויותיו הקשות של טראמפ נגד אובמה ונגד מוסלמים. נתניהו אמר כי הוא מגנה את דברי טראמפ על המוסלמים אבל ייפגש איתו, ובסופו של דבר בוטל הביקור בעקבות מסרים ישראליים לטראמפ. הוא הודיע כי יקיים את הביקור בישראל אחרי שייבחר לנשיא.

"לא לתייג איש טוב ואיש רע". טראמפ על ישראל והפלסטינים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"לא לתייג איש טוב ואיש רע". טראמפ על ישראל והפלסטינים(צילום: רויטרס)

בדצמבר, באירוע בפני יהודים, אמר טראמפ כי הוא יכול להביא שלום בין ישראל לפלסטינים בתוך חצי שנה אף שמדובר בהסכם הקשה בהיסטוריה: "יש שם כל כך הרבה אלימות ומוות. זה יהיה דבר גדול לישראל ולצד השני", אמר טראמפ. עם זאת הוא מתח גם ביקורת מרומזת על ישראל: "אני לא בטוח שלישראל יש את המחויבות לעשות את זה וגם לצד השני. אני לא משוכנע שישראל רוצה לעשות את הצעד הסופי הזה. ישראל ויתרה על המון ולא קיבלה קרדיט על זה. יחסי הציבור של ישראל לא טובים".

 

באוקטובר האחרון, בתחילת גל הטרור בישראל ובשטחים, יצא טראמפ נגד הטענות שישראל משתמשת בכוח מופרז: "אנחנו לא דואגים לישראל. כוח מופרז? פוגעים בהם מכל כיוון, והם עושים את מה שהם חייבים לעשות".

 

מנגד, בעימות טלוויזיוני בחודש שעבר אמר טראמפ: "לא יעזור אם אני אתחיל להגיד שאני מאוד פרו-ישראלי. זה לא יעשה טוב להשפיל את השכנים". הוא אמר כי אף שהוא לחלוטין בעד ישראל, אין סיבה לתייג את ישראל והפלסטינים כ"איש הטוב" ו"האיש הרע".

 

מסחר

טראמפ התלונן שסין, יפן, מכסיקו, וייטנאם והודו "קורעות את ארה"ב" על-ידי כך שהן מבצעות פיחות במטבע שלהן ונמנעות מחלק מהסחורות שמייצאת ארה"ב. הוא אמר כי לא יחתום על הסכם השותפות הטראנס-פאסיפי שאמור לאחד 12 מדינות, ושינהל משא ומתן מחדש על הסכם הסחר החופשי של צפון אמריקה עם מכסיקו וקנדה. לדבר הוא יכריז על סין כמי שמבצעת מניפולציות במטבע שלה ויטיל מסים על מוצרי הייצוא שלה כדי להפעיל משקל נגד. עוד אמר כי הוא רוצה לקדם צעדים משפטיים של ארגון הסחר העולמי נגד תכוניות של ממשלת סין שמסבסדות יצואנים.

"קוד כתום". שערי העיתונים בניו יורק נגד טראמפ (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"קוד כתום". שערי העיתונים בניו יורק נגד טראמפ(צילום: רויטרס)

טראמפ אמר כי בכוונתו למנות את איש ההשקעות קארל אייקן לנהל את המשא ומתן על יחסי סחר טובים יותר עם סין. אייקן אמר כי הוא שמח לייעץ לטראמפ, אבל לא יחתור לתפקיד רשמי בממשלו אם טראמפ אכן ייבחר לנשיא. טראמפ אמר כי יפעל נגד יצרנית המזגנים United Technologies Corp's Carrier במכסיקו אחרי שהחברה החליטה להעביר את הייצור שלה מאינדיאנה ונגד כלי רכב של היצרנית Ford Motor Corp המיוצרים במכסיקו ונמכרים בארה"ב.

 

מסים

טראמפ הבטיח לקצץ במסים ולפשט אותם. הוא אמר כי אנשים שמרוויחים פחות מ-25 אלף דולר לשנה ואנשים נשואים שמרוויחים פחות מ-50 אלף דולר בשנה לא ישלמו מס הכנסה. לדבר יהיו שלוש דרגות הכנסה במקום שבע הקיימות כיום. לטענתו יבטל את מס המינימום האלטרנטיבי ומס העיזבון. מס החברות יקוצץ ל-15% מ-35% כיום.

 

כלכלה

טראמפ הבטיח להיפטר מהגירעון של 19 טריליון דולר על-ידי הגדלת מספר מקומות התעסוקה וקיצוץ בזבוזים של הממשל, אבל הוא לא פרסם נייר מדיניות רשמי שמסביר כיצד יעשה זאת. לדבריו לא יקצץ את תוכנית הבריאות Medicare ו-Medicaid לאזרחים ותיקים ובעלי הכנסה נמוכה או את הטבות הביטוח הלאומי לגימלאים. הוא טען כי יבצע קיצוצים במשרד החינוך ובסוכנות להגנת הסביבה.

 

בריאות

טראמפ אמר כי בכוונתו לבטל את ה"אובמה-קר" ולהחליף אותה במערכת של חשבונות חיסכון לצורכי בריאות. הוא אמר כי עדיין

ידרוש מחברות הביטוח לספק כיסוי לאנשים עם בעיות בריאות קודמות, כמו שמאפשרת כיום תוכנית "אובמה-קר". לדברי טראמפ הוא יוכל לחסוך לממשל 300 מיליארד דולר על-ידי ניהול משא ומתן על מחירים טובים יותר עם חברות תרופות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טראמפ. "אנחנו במלחמה"
צילום: רויטרס
מומלצים