שתף קטע נבחר

פרידה מננסי רייגן: "את עם אהובך עכשיו"

רייגן הייתה מהנשים החזקות אי פעם בבית הלבן. שונאיה הציגו אותה כאישה מניפולטיבית ששולטת בבעלה, קובעת לו לו"ז לפי האסטרולוגיה ומבזבזת כסף על בגדים וכלי חרסינה. אבל היא שימשה לו משענת ואהבתם הייתה ענקית: "כשאת לא כאן אני מחכה שתשובי כדי שאוכל לחיות שוב", כתב לה

בארה"ב חולקים הלילה כבוד לגברת הראשונה לשעבר ננסי רייגן, אחת הנשים המשפיעות ביותר שליוו את בעליהן לבית הלבן. רייגן מתה אמש (יום א') בגיל 94 מאי ספיקת לב, אחרי שנים שבהן הייתה חולה. בנה החורג מייקל ספד לה בטוויטר, וכתב כי הוא עצוב על מותה, אבל לפחות "עכשיו היא שוב עם האיש שהיא אהבה". הנשיא ברק אובמה שלח תנחומים למשפחה ואמר כי ננסי רייגן הגדירה מחדש את תפקיד הגברת הראשונה של ארה"ב.

 

ננסי רייגן נכנסה עם בעלה הנשיא רונלד רייגן לבית הלבן ב-1981 והם נשארו בו עד 1989. הוא נהג לקרוא לה בחיבה "מאמי" והיא קראה לו "רוני". היא נחשבה ליועצת הקרובה ביותר שלו ולמגינתו הגדולה ביותר.

 

הגברת הראשונה רייגן תיזכר כמי שדיברה ברכות, אבל גם הייתה אישה חזקה שהשפעתה הרבה על בעלה הפכה אותה לדמות שנויה במחלוקת במהלך תקופת נשיאותו. את השפעתה כגברת הראשונה משווים להשפעה שהייתה לנשים גדולות אחרות בבית הלבן כמו אלינור רעייתו של פרנקלין רוזוולט, אדית רעייתו של וודרו ווילסון והילרי רעייתו של ביל קלינטון.

 

"אני רואה את תפקיד הגברת ראשונה כעוד דרך למנוע מהנשיא להיות מבודד", היא אמרה ב-1985. "אני מדברת עם אנשים. הם אומרים לי דברים. ואם משהו עומד להפוך לבעיה, זה לא מתחת לרמתי להתקשר לאיש סגל ולשאול על כך. אני אישה שאוהבת את בעלה ואני לא מתנצלת לעולם על כך שאני דואגת לטובתו האישית והפוליטית".

ננסי רייגן. הרבתה לריב עם ראש הסגל ()
ננסי רייגן. הרבתה לריב עם ראש הסגל

בני הזוג רייגן. שחקני הקולנוע שהפכו לזוג הנשיאותי ()
בני הזוג רייגן. שחקני הקולנוע שהפכו לזוג הנשיאותי

בשנים האחרונות הייתה רייגן חלשה ושברירית. היא הקדישה את זמנה לטיפול בבעלה בבית בבל אייר, לוס אנג'לס. רייגן דאגה תמיד שהכול יתקתק לפי הספר, וניהלה באופן מאופק את שבוע האירועים שנערכו כדי לציין את זכרו ולחגוג את חייו אחרי מותו ביוני 2004.

 

אחד הרגעים הקשים ביותר של ננסי רייגן כגברת הראשונה של ארה"ב היה כשג'ון הינקלי הגיח מהקהל ליד מלון בוושינגטון ב-30 במרס 1981 וירה שישה כדורים לעבר בעלה הנשיא. הוא פגע בו בחזה וכדור כמעט נכנס ללבו. "יקירתי, שכחתי להתכופף", הוא אמר לה בבית החולים.

 

הכוכבים אמרו

מבקריה של ננסי רייגן טענו שהיא שולטת בבעלה והאשימו אותנו בחטטנות. הם לעגו לקמפיין שניהלה נגד סמים ואלכוהול בקרב בני נוער ולגלגו על כך שנהגה לכאורה להתייעץ עם אסטרולוג כדי לקבוע אירועים נשיאותיים. הנשיא רייגן אמר פעם שהטענות האלה הן "המצאות בזויות". ב-1987 טען: "הרעיון שהיא מעורבת בהחלטות של הממשל וכל זה ושהיא שולטת בי – אין בזה שמץ של אמת".

 

המוניטין הבעייתי הזה של ננסי רייגן החל להיבנות כבר בימי כהונתו של בעלה כמושל קליפורניה והוא הלך איתה עד לוושינגטון. היא הואשמה בבזבזנות ונטען כי היא מתעניינת בעיקר בשיפוצים וברכישת כלי חרסינה לבית הלבן, בבידור ובשעשועים, בארון הבגדים שלה וכו'. המבקרים תיארו אותה כמניפולטורית ערמומית שניסתה לתמרן אנשים ולהשפיע על מדיניות. הם טענו כי היא נהנית מהשפעה בלתי מוגבלת אפילו בנושאים כמו הדחת יועצים נשיאותיים, מאמצים לגיבוש הסכם נשק גרעיני עם ברית המועצות והחלטת בעלה לרוץ לכהונה נוספת ב-1984. אחרים אמרו כי הטענות בנוגע להשפעתה מוגזמות, וכי בפועל היא הייתה רק אישה אוהבת ודואגת.

"הגברת הראשונה צריכה להשגיח על בעלה". ננסי ורונלד מנופפים מחלון בית החולים אחרי ניסיון ההתנקשות (צילום: AFP) (צילום: AFP)
"הגברת הראשונה צריכה להשגיח על בעלה". ננסי ורונלד מנופפים מחלון בית החולים אחרי ניסיון ההתנקשות(צילום: AFP)

הנשיא התנצל אחרי ההתנקשות: "יקירתי, שכחתי להתכופף" ()
הנשיא התנצל אחרי ההתנקשות: "יקירתי, שכחתי להתכופף"

ננסי רייגן הרבתה להתעמת עם ראש הסגל של הנשיא רייגן, דונלד רגן, שמתח עליה ביקורת חריפה בספר שפרסם ב-1988, אחרי שהודח מהבית הלבן במהלך פרשת "איראן-קונטראס" ב-1987. רגן חשף כי היא השתמשה באסטרולוגיה כדי לקבוע את המועדים לנאומי הנשיא ולנסיעותיו ואפילו כדי לקבוע את הניתוח שעבר בעלה ב-1985. "למעשה כל צעד והחלטה של הרייגנים שננקטו במהלך תקופתי כראש הסגל בבית הלבן קיבלו קודם לכן אישור מאישה בסן פרנסיסקו שנתנה הורוסקופים כדי לוודא שהכוכבים מסודרים נכון", כתב דונלד רגן.

 

ג'יימס בייקר, ששימש ראש הסגל בבית הלבן במהלך הכהונה הראשונה של רונלד רייגן, סיפר דברים אחרים. ב-2011 אמר לרשת השידור הציבורית PBS: "אם היה אדם אחד שההצלחה הפוליטית של רונלד רייגן לא הייתה אפשרית בלעדיו, זו הייתה ננסי רייגן".

 

ננסי רייגן עצמה הכירה בהשפעה שיש לה על בעלה. "בנישואים הטובים ביותר שאני מכירה, האישה היא החברה והיועצת הקרובה ביותר של בעלה", כתבה בספר זכרונות ב-1989. "לגברת הראשונה יש תפקיד ייחודי וחשוב למלא בהשגחה על בעלה. זה אך טבעי שהיא תספר לו מה היא חושבת. תמיד עשיתי זאת עבור רוני ותמיד אעשה".

 

"הגיע הרגע. רוני הלך למקום רחוק"

דבר ידוע הוא שרונלד רייגן כתב אין ספור מכתבים לאשתו. באחד מהם כתב: "אני יותר מאשר אוהב אותך, אני לא שלם בלעדייך. את החיים עצמם עבורי. כשאת אינך אני מחכה שתשובי כדי שאוכל לשוב לחיות שוב".

 

ההתמודדות של הנשיא לשעבר רייגן עם מחלת האלצהיימר הפכה את ננסי לפעילה מובילה למען המחקר בתאי גזע, עמדה המנוגדת לעמדתם של רבים מעמיתיה הרפובליקנים. "הגיע הרגע, והדרך הארוכה של רוני לקחה אותו למקום רחוק שבו איני יכולה עוד להגיע אליו. בשל כך אני נחושה לעשות כל מה שאני יכולה כדי לחסוך את הכאב הזה ממשפחות אחרות", אמרה לפני מותו ב-2004.

ננסי רייגן ב-2009. נגד הרפובליקנים, בעד מחקר בתאי גזע (צילום: AP) (צילום: AP)
ננסי רייגן ב-2009. נגד הרפובליקנים, בעד מחקר בתאי גזע(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

עם הנשיא אובמה, ששלח תנחומים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עם הנשיא אובמה, ששלח תנחומים(צילום: רויטרס)

ננסי רייגן בצעירותה. נדדה בין ברודוויי להוליווד ()
ננסי רייגן בצעירותה. נדדה בין ברודוויי להוליווד

ננסי רייגן עברה כריתת שד באוקטובר 1987 בעקבות גידול סרטני שהתגלה בו. סיקור ההליך סייע להגברת המודעות לסרטן השד בקרב נשים בארה"ב.

 

חלק ממבקריה התייחסו בביטול לקמפיין ה"פשוט אמרו לא" שלה נגד סמים ואלכוהול בקרב בני נוער, וטענו כי הוא פשטני, אבל היא הפכה ללוחמת הבולטת ביותר נגד הסמים בשנים שבהן תפוצתו של הקראק גדלה מאוד. ב-1988 היא נאמה בעצרת הכללית של האו"ם ואמרה כי ארה"ב צריכה לעשות יותר על ידי אכיפה גדולה יותר של החוק ומאמצים גדולים יותר במסגרת החינוך נגד השימוש בסמים. היא אמרה כי וושינגטון צריכה להפסיק להאשים מדינות עניות בייצור רוב הסמים שבהם משתמשים האמריקנים.

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

"לא נגיע לשום מקום אם נכביד את המעמסה על כתפי ממשלות זרות במקום על ראשי הערים, השופטים והמחוקקים של אמריקה

עצמה", אמרה בעצרת האו"ם. "אתם מבינים, קרטל הקוקאין לא מתחיל במדלין שבקולומביה. הוא מתחיל ברחובות ניו יורק, מיאמי, לוס אנג'לס וכל עיר אמריקנית שבה הקראק נקנה ונמכר".

 

אמש הביע נשיא ארה"ב ברק אובמה תנחומים בשמו ובשם רעייתו מישל על מותה של ננסי רייגן. הוא אמר כי היא הגדירה מחדש את תפקיד הגברת הראשונה והפכה לפעילה מרכזית לקידום חקר האלצהיימר. "ננסי רייגן כתבה פעם ששום דבר לא יכול להכין אותך לחיים בבית הלבן", כתב אובמה. "היא צדקה, כמובן. אבל לנו הייתה התחלה טובה כי היה לנו המזל להפיק תועלת מהדוגמה הגאה שלה. הגברת הראשונה לשעבר הגדירה מחדש את התפקיד בזמנה פה. מאוחר יותר, במהלך הפרידה הארוכה שלה מהנשיא רייגן, היא הפכה לקול עבור מיליוני משפחות שמתמודדות עם המציאות השוחקת והמייסרת של האלצהיימר. אנחנו אסירי תודה על חייה של ננסי רייגן ומתפללים שהיא ובעלה האהוב שוב יחד".


פורסם לראשונה 06/03/2016 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מאמי" ו"רוני" עכשיו יחד. ננסי רייגן
מומלצים