שתף קטע נבחר

פייסבוק בריטניה: בונוס לעובדים במקום מס

ברקע להאשמות על אי תשלום מסים במדינות רבות בעולם, בימים האחרונים פורסמו דיווחים כי ברשת החברתית מתכוונים לחלק מאות מיליוני ליש"ט לעובדים במקום לרשות המיסים הבריטית

רבות דובר על תשלומי המס של הרשת החברתית הגדולה בעולם, פייסבוק. במהלך השנים האחרונות נשמעו האשמות כי זו האחרונה אינה משלמת מסים ברוב המדינות בהן היא פועלת, על אף שהיא גובה במטבע מקומי ומפרסמת, על פי פילוח גולשים, בחשבונות המקומיים של לקוחותיה ובשפת אימם. בכל התייחסויותיה לנושא, טענה פייסבוק כי היא משלמת על פי חוק - כלומר למדינה בה היא רשומה - אירלנד, שם שיעור מס החברות נמוך יותר.

 

כתבות נוספות בערוץ כלכלה

לעבוד כמו בפייסבוק: קשקשו על קיר המשרד

מחיר כל פוסט משמיץ בפייסבוק: 10,000 שקל

מיליונים בשלט רחוק: חברות מרוויחות ברשת

 

אתר "סנדיי טיימס" הבריטי מדווח כי בפייסבוק מתכננים לחלק לעובדים בממלכה בונוסים בשווי כולל של 280 מיליון ליש"ט. זאת, על מנת לסייע לרשת החברתית להפחית את שיעור המסים בממלכה. לפי הפרסום, התוכניות נחשפו ימים ספורים לאחר שבפייסבוק ניסו להרגיע את הביקורת הציבורית על המס הנמוך שהם משלמים, והבטיחו לשלם מיליוני ליש"ט נוספים לרשות המסים הבריטית.

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

פייסבוק תוכל לרשום את הבונוסים לעובדים - ממוצע של 775 אלף ליש"ט לעובד - כהוצאה שיש עליה מס, ולקזז אותה למול מס החברות שעליה לשלם. חלוקת הבונוסים תתבצע החל מהשנה הנוכחית ועד 2018, כך שנטל המסים צפוי להתכווץ.

 

עבור השנה הפיננסית שהסתיימה ב-2014, חילקה פייסבוק לעובדים בונוס מניות בשווי כולל של 35 מיליון ליש"ט, ובעקבות זאת דיווחה על הפסד של 28.5 מיליון ליש"ט. כלומר עבור 2014 היא שילמה מס חברות בגובה 4,327 ליש"ט בלבד. יש לציין כי מאז 2014 הוכפל מספר העובדים במטה פייסבוק בריטניה, וכעת נאמד בכ-800.

 

בפייסבוק סירבו להגיב על הדיווח. בסוף השבוע האחרון פרסמה הרשת שההכנסות שלה בבריטניה עומדות על 700 מיליון ליש"ט. והודיעה כי החל מהחודש הבא תפסיק לנתב את ההכנסות שלה מפרסום דרך אירלנד, ובמקום זאת תרשום את ההכנסות בבריטניה.

 

עם זאת, ההודעה נוגעת למפרסמים גדולים בלבד. העסקים הקטנים שמפרסמים בפייסבוק בריטניה ימשיכו לקבל חשבוניות דרך מטה החברה הבינלאומי באירלנד, שמטפל בכל עסקיה מחוץ לצפון אמריקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Shutterstock
פייסבוק facebook
צילום: Shutterstock
מומלצים