שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "הרבה מהשירים הגיעו ממשבר פנימי"

  רגע לפני לידת בתה, מוציאה מארינה מקסימיליאן את "ימים חדשים בפתח", סינגל חדש מאלבום שני שבדרך שמזגזג בין אופטימיות מתבקשת לרגעי התמודדות קשים מן השנה החולפת. "היה מטלטל להפסיק להופיע בגלל מה שעבר לי על הקול", היא נזכרת. "למזלי יש לי את הכתיבה, בתוכה רגש מאיים הופך לשיר". האזינו

  לשיר החדש שלה בחרה מארינה מקסימיליאן לקרוא "ימים חדשים בפתח". הסינגל הוא השני מתוך אלבומה "ארמונות עשן", שינחת ב-5 באפריל בחפיפה ללידת בתה הראשונה - סיבה מספיק טובה להסיק שאכן חוויה חדשה עומדת מולה. אך בצלילה אל מילות השיר, מתחת לשכבות האופטימיות, ניתן למצוא גם רסיסי עצב, אכזבה ופיכחון. 

    

  "אלו שירים שנכתבו בשנתיים האחרונות, וזה דבר מנטלי ופיזי שקורא לך לחשוב על החיים", היא מסבירה, ומתייחסת להתמודדות מקצועית ואישית מורכבת עם האפשרות שתאבד את קול השירה שלה אותה חוותה לפני כמה שנים והתגלגלה בין היתר לשיר החדש. 

   

  את לא מסתירה את העובדה שהוא נכתב בתקופה לא קלה.

   

  "כן, רוב השירים באלבום נכתבו בתקופה רגישה במיוחד מבחינתי, בגלל מה שעבר לי על הקול. זה מאוד טלטל אותי. גם יצאתי להפסקה מהופעות. מה שקרה זה שיש לי כבר 8 שנים ציסטה על המיתר השמאלי, ובעקבות תקופה מאוד מוצלחת בקריירה ושחיקה של המיתרים המצב החמיר. הייתי צריכה לצאת לתקופה של שיקום, ללמוד מחדש, לנסות להבין איך אני מתנהלת מקצועית לאור הדבר הזה. זו היתה חוויה מטלטלת, להפסיק להופיע. אני מדמה את זה ממש לפיזיותרפיה כזו, כמו מישהו שצריך ללמוד מחדש צעד צעד. אצלי זה משהו מאוד בסיסי בחיים, השירה וההופעה, אז הרבה מהשירים הגיעו מאיזה שבר פנימי כזה - של מה החיים ומהי מוזיקה בשבילי".

   

  היה בך פחד אמיתי לאבד את הקול?

   

  "אמיתי מאוד. התמודדתי עם זה בקושי רב. זה בעצם תהליך מאוד ארוך. מה שנחמד זה שלאחרונה שומעים הרבה יותר על זמרים שצריכים לשמור על הקול שלהם, כמו אדל או סם סמית'. אז יש כל מיני הצעות מקצועיות של מה אפשר לעשות. זה מעלה הרבה דברם אמוציונליים. למזלי יש לי את הכתיבה, שאני יכולה לפרוק לתוכה רגש מאיים ולהפוך אתו לשיר.

   

  "לשמחתי, בגלל שמוזיקה היא דבר כל כך יפה גדול ורחב הבנתי שהביטוי פה הוא הדבר החשוב. 'ימים חדשים בפתח' זה להרשות לעצמנו להביע, גם אם זה לא מה שחשבנו. הסגנון שלי משתנה ואולי סוג ההפקה, אבל העיקר שזה הכל בתוך המוזיקה ואפשר להמשיך ליצור".

   

  משהו חדש מתחיל. מארינה מקסימיליאן (צילום: אילנית כהן) (צילום: אילנית כהן)
  משהו חדש מתחיל. מארינה מקסימיליאן(צילום: אילנית כהן)

  לשירה החדש של מקסימיליאן, שעל הפקתו המוזיקלית אחראים יהל דורון וגיא מנטש, בן זוגה בשנתיים האחרונות, קדם השיר "1990", אותו הוציאה לפני מספר חודשים והשיב אותה לילדה שהיתה כשעלתה לארץ, בגל העלייה מברית המועצות של תחילת שנות התשעים. זו היתה התייחסותה הראשונה לנושא, שהגיעה בתקופה מעניינת, בה לא מעט מבני הדור ההוא מחבקים סממני ארצות מוצא, אותם ניסו להשיל במשך שנים כדי להשתלב בחברה הישראלית. "בלי שהתכוונו זה יצא מאוד מרגש", היא אומרת. "שימח אותי שזה לא דיבר רק על העלייה שלנו, אלא על מדינה שלמה של מהגרים. חיפשתי עם סבתא שלי את המילים ברוסית וזה יצר שיח מקסים שבו אמרתי לה איזה מילים מרגשות אותי במעבר לשפה והיא חלקה מה בעיניה".

   

  מפתה לקשר בין אימוץ מחדש של הזהות הרוסית לבין תופעות כמו ערס פואטיקה. סופסוף הבנו שיש יותר מישראליות אחת.

   

  "יכול להיות שזה קשור לזה שאנשים מרגישים כבר מבוססים. נחשפתי לאחרונה לסצנה המדליקה של 'דור 1.5', שהם אנשים שעלו בדור שלי ועושים מפגשים אמנותיים של ספוקן וורד וקריאת שירה. נהניתי מזה מאוד אבל זה לא מכנה משותף שאי פעם חיפשתי. זה מקסים בעיני. רק יופי יכול לצמוח מזה".

   

   

  "ימים חדשים בפתח"

  מילים ולחן: מארינה מקסימיליאן

   

  עשית מה שאפשר

  נשארת עם טעם מר

  אומרים לך אין דבר

  עכשיו נותר לך לקוות

  להזדמנות טובה

  שתגיע ותניע

   

  עשית מה שבער

  שקעת אל תוך הכר

  חשבת שאי אפשר

  עכשיו נותר לך לנסות

  לפתוח פתח צר

  להביע להריע

   

  ימים חדשים בפתח

  יש תחושה של תיכף

  יגיע משהו טוב

  נעים להפנים ת'לקח

  גם בלי להגיש ת'לחי

  ללמוד דרך הטוב

   

  בכל שושנה יש קוץ

  את ליבי מולך אחלוץ

  נדלג אל תוך הבוץ

  עכשיו מוטב לי לשנות

  שותלת כלנית

  שתפריח ואניח

   

  ימים חדשים בפתח

  יש תחושה של תיכף

  יגיע משהו טוב

  נעים להפנים ת'לקח

  גם בלי להגיש ת'לחי

  ללמוד דרך הטוב

   

  אני זו שטמנתי את הראש שלי בחול הרך החם

  אני זו שטמנתי את הלב שלי בארמונות עשן

  ימים חדשים בפתח...

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אביב אברמוב
  מארינה מקסימיליאן. תקופה של לימוד מחדש
  צילום: אביב אברמוב
  לאתר ההטבות
  מומלצים