שתף קטע נבחר

אופניים חשמליים מגיל 16? "במילא לא יאכפו"

ילדים שרוכבים כבר שנים על אופניים וקורקינט חשמליים לא חושבים שהחוק החדש ישנה את המציאות. "עד עכשיו היה מותר לנסוע רק מגיל 14, אבל זה לא עניין אף אחד, כולם נוסעים כבר מגיל 10. אז למה שהחוק החדש ישנה?". אם לבן 13: "לא אקח ממנו את האופניים"

  

 

האם שינוי התקנות בנוגע לגיל המותר לרכיבה באופניים חשמליים ובקורקינט חשמלי יחולל שינוי בפני הרחובות בישראל? ועדת הכלכלה קבעה היום (ד') כי המינימום לשימוש באמצעי התחבורה הללו יעמוד על 16 שנים. אך ברחוב לא בטוחים עד כמה אפקטיבית תהיה ההחלטה. יובל, עדיין לא בן 15, רוכב על אופניים חשמליים כבר שנה וחצי. "אני אמשיך לנסוע על האופניים, אבל אני חושב שהחוק נכון. אני אפילו חושב שההורים יחרימו לי אותם בגללו", הודה.  

 

בדיון בוועדת הכלכלה בראשות היו"ר, ח"כ איתן כבל, אישרה הוועדה את התקנות שהגיש משרד התחבורה בנושא הסדרת השימוש בקורקינט (גלגינוע) חשמלי ואופניים חשמליים. העלאת גיל הרכיבה תיכנס לתוקף בעוד קצת יותר מחודש, לאחר הפרסום ברשומות. יתר סעיפי התקנות, הכוללים שינוי בתקנים, יכנסו לתוקף בעוד ארבעה חודשים. 

 

שעות אחרי ההחלטה, בבאר שבע נפצעו שני נערים - אחד בן 14 והשני בן 16 - שנסעו על אופניים חשמליים ונפגעו ממכונית פרטית. מצבו של המבוגר יותר מוגדר קשה וחברו בינוני.

אופניים חשמליים. מי יאכוף את התקנות? (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אופניים חשמליים. מי יאכוף את התקנות?(צילום: עידו ארז)

חלק מבני הנוער טענו שהחוק יגרום להפחית בנסיעות: "אני אסע פחות, אבקש טרמפים ואלך יותר ברגל. ההורים לא ייקחו לי את האופניים, הם הרי אלה שקנו אותם", אמר אחד מהם.

 

לעומתם, רבים טענו כי האיסור על נסיעה מתחת לגיל 14 לא נאכף כלל עד כה. "עד עכשיו היה מותר לנסוע מגיל 14 אבל אפילו זה לא מעניין אף אחד. כולם נוסעים כבר מגיל 10. אז מדוע שהחוק החדש ישנה משהו?"

 

ליאור בן 15 רוכב כבר מכיתה ו', כשהיה בן 12. לדעתו, אף אחד לא יפסיק לרכוב באופניים בגלל שגילו צעיר מדי. "ההורים לא יכולים לקחת לנו את האופניים. אם רוצים אכיפה, אולי קנסות להורים יעזרו".

 

רועי אומנם כבר בן 16 אבל רוכב כבר כמה שנים על הקורקינט החשמלי. "אני חושב שבמילא אין אכיפה, אז למה משנות התקנות? אם ההורים מרשים, הילדים ימשיכו לנסוע. ההורים שלי נתנו לי כבר מכיתה ז' כי לכולם היה. לא הייתה להם ברירה".

 

מיה בת 14 וחצי החליפה את האופניים החשמליים ברגילים: "זה יותר כיף וההורים שלי די שמחו כי זה יותר בריא ועדיף מחשמלי. בהתחלה הם פחדו ממש אבל הם הסכימו, הם ידעו שאני אחראית".

 

עדי, בת גילה, בטוחה שילדים ימשיכו לנסוע: "זה נוח וזה מהיר, אני אמשיך לנסוע כי אני רוכבת כבר מכיתה ז'. ההורים דווקא אוהבים את זה, הם לא צריכים להסיע אותי לכל מקום. אפילו בזמן שהיו איומים שמסתובב בשכונה מחבל, הם ידעו שאני אגיע הביתה במהירות. אם ילדים לא מסכנים את הציבור, אז זה בסדר".

 

ומה יעשו האמהות? עבור נטלי התקנות לא ישנו דבר. "זה לא יגרום לי לקחת לילד את האופניים אפילו שהוא בן 13.5. אני מבינה את החשש וחושבת שיש אחריות גדולה להורים לפני שנותנים להם כלי תחבורה כזה".

 

בשיחה עם ynet היא מספרת כי היא ובעלה הגבילו את המהירות בקורקינט של הבן שלהם. "עקבנו אחריו גם כדי לראות שהוא נוסע בזהירות ושהייתה תקרית שהוא לא נסע זהיר החרמנו לו את הקורקינט לשבועיים. ההורים צריכים להסביר לילדים ולגרום להם לקחת אחריות ואפילו להשקיע בקסדה 'מגניבה' הכל כדי לשמור עליהם. אני סומכת עליו ויודעת שהוא נזהר ואבקש ממנו לשים את האפוד הזוהר ואסביר לו שזה חשוב ושזה החוק, אבל בהחלט לא אאסור עליו לנסוע, זה חלק מהעצמאות שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אופניים חשמליים. מי יאכוף התקנות?
צילום: עידו ארז
מומלצים