שתף קטע נבחר

רשות ההגבלים לנאמני מגה: רכישת הרשת בידי רמי לוי תפגע בצרכנים

מועד הגשת ההצעות לרכישת הרשת הוארך בפעם הרביעית, עד ליום שישי. במקביל הודיע רמי לוי כי הגיש הצעה. בתגובה כתבה רשות ההגבלים העסקיים לנאמני מגה כי הצעת רמי לוי עלולה לפגוע במתחרים, בספקים ובצרכנים. גורם נוסף מתכוון להגיש הצעה בשם מנהלי סניפים של מגה

מועד הגשת ההצעות לרכישת הרשת הוארך היום (ד') בפעם הרביעית, עד ליום שישי בצהריים. בתוך כך הודיע היום רמי לוי לבורסה כי הגיש הצעה לרכישת הרשת, אולם רשות ההגבלים העסקיים ממשיכה להתנגד בחריפות למכירת מגה לרמי לוי.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הכלכלה :

בפעם השלישית: נדחה מכרז הקנייה של מגה

בקשה לאשר מכירת מגה ל-10 רשתות

 

בית המשפט הודיע בצהריים, כי "בעקבות ההתפתחויות האחרונות וכניסת מתעניינים נוספים, המועד להגשת הצעות לרכישת רשת מגה הוארך". במקביל בוטל מועד סגירת המכרז הקודם - שנקבע להערב ב-18:00.  

 

חשש: שופרסל ורמי לוי יחזיקו כ-50% מהשוק

בעקבות הגשת הצעתו של רמי לוי, למרות המסרים שהעבירו בכירים ברשות ההגבלים העסקיים לפיהם יתנגדו לעסקה זו, שלחה היום רשות ההגבלים העסקיים לנאמני מגה חוות דעת מקדמית במסגרתה תיארה את הבעיה התחרותית שעלולה להוות עסקת רכישת מגה על ידי רמי לוי. 

 

חוות הדעת מתייחסת לשלושה קשיים עיקריים בעסקה האפשרית ובראשם פגיעה בתחרות בין הקמעונאים בעקבות כך ששופרסל ורמי לוי יחזיקו ביחד בנתח שוק של כ-50%, דבר שיוביל לחוסר יכולתם של המתחרים לרסן את התנהגותם.

 

נפגעים נוספים הם הספקים בעקבות הגדלה משמעותית של כוח הקניה של רמי לוי מול ספקי המזון בכלל, וספקי מזון קטנים בפרט.

 

הרשות מתייחסת גם לפגיעה צפויה בצרכנים. זאת משום שהתחרות בין חנויות בתחום קמעונאות המזון ומוצרי הצריכה על כיסו של הצרכן היא בעיקרה תחרות מקומית, והרשות חוששת מפגיעה בתחרות גיאוגרפית במספר לא מבוטל של אזורים גאוגרפיים. מסקנת רשות ההגבלים היא כי המיזוג צפוי לעלות חשש סביר לפגיעה משמעותית בתחרות.

 

כיוון שלוי היה היחיד שהגיש הצעה לרכישת מגה, חוות הדעת של רשות ההגבלים מציבה את נאמני מגה בבעיה. ייתכן שבשל כך, בחרו לדחות את המועד האחרון להגשת הצעות מהיום ליום שישי, בנסיון למצוא קונה נוסף.

 

"אם העובדים לא במרכז לא נצטרף"

לצד רמי לוי שכבר הציע הצעה לרכישה, יש גורם נוסף שמתכוון להגיש הצעה לקניית מגה ובכוונתו לעשות זאת עד יום שישי. רו"ח נבון חונה מתכוון לפנות לכל מנהלי הסניפים של מגה שרובם רוווחיים, כדי שישתתפו יחד במכרז, במטרה שכל מנהל יקנה את הסניף שלו. הניהול של הרשת יהיה משותף. עד כה לטענתו שוחח עם 100 מנהלי סניפים שהביעו נכונות להשתתף כך במכרז.

 

"בימים האחרונים קיבלתי פניות ממאות עובדים, מנהלי ומנהלות סניפים וכן מנהלי אזורים ומרחבים המעוניינים להשתלב ברעיון ובקבוצה שהקמתי שמטרתו עיקרית, הצלת רשת מגה ומניעת פיטורים של אלפי עובדים" אמר ל-ynet.

 

"אומרים שאין חכם כבעל ניסיון ובמהלך זה הוכיחה הקבוצה כי ניסיונם המקצועי והיכרותם האישית של המנהלים את הרשת ועובדיה, הובילה אותם למסקנה כי אסור לוותר עליה או לתת אותה לבעלי הון בעלי אינטרסים כלכליים בלבד".

בימים הקרובים מתכוון רו"ח חונה לקיים מפגש עם מנהלי הסניפים והעובדים, בכפוף לאישור ביהמ"ש.

 

עם זאת, מצד העובדים נרשמת התנגדות ליוזמה. אייל אלי, יו"ר ועד עובדי מגה, אמר כי "חונה פנה אלי ואל פרופ' ירון זליכה באמצעות עורך דינו, בנוגע להצעתו והודענו לו שאנחנו דוחים על הסף את ההצעה".

 

רו"ח חונה אמר בתגובה לעמדת ועד עובדי מגה: "הוועד לא התנגד. לאחר ששמע את ההצעה שלי והתלהב, הפך את עורו אחרי ששמע מאנשים בסביבתו למה לא".

 

את מי אתה מייצג?

"אני מלווה חברות ועסקים ומעלה אותם על דרך המלך. עשיתי ככה עם המשקיעים שקנו את בגיר ואוכל לעשות זאת עם מגה. אני יודע איך עושים כסף, אני יודע להבריא חברות.

 

"אני מייצג פה את מנהלי הסניפים והסניפים שבחרו להצטרף לרעיון שלי היצירתי. הרעיון שלי מאוד פשוט - שכל מנהל סניף יהפוך להיות בעל הסניף עצמו כמרכז רווח, ואני סך הכל נותן לו את שירותי, כמעטפת שלמה של כל השירותים הרבה יותר זולים משהיו עד היום, בכל מיני פירמידות ורעיונות חשבונאיים שידעו לקחת את הכסף ולשרשר אותו.

 

"אני אנצל את הזמן הזה עד שישי בצהריים ואשב עם כל מנהלי הסניפים ועובדי מגה שירצו על מנת לקבל מהם הסכמה רחבה ולא של רק כ-100 אנשים. כולל יו"ר הוועד. אנחנו לוקחים את הסיכון ולפזר אותו על 127 סניפים. אם הם יודעים לנהל סניף של 24 מיליון שקל בשנה הם יודעים להיות מנהלים. אנחנו לא רוצים להצטרף לאף אחד, אם העובדים לא במרכז אנחנו לא מצטרפים".

 

אושרה יוזמה למכירת מגה ל-10 רשתות 

אתמול אישר בית המשפט את הצעתם של שר הכלכלה לשעבר שלום שמחון, ומנכ"ל משרדו לשעבר שרון קדמי, להוביל עסקה במסגרתה תמכר מגה כמקשה אחת ל-10 רשתות שאחר כך יחלקו בינהן את סניפיה. נאמני מגה, רו"ח גבי טרבלסי ועורכי הדין אהוד גינדס ואמיר בר טוב, מתנגדים לעסקה זו.

 

שמחון פנה באמצעות עו"ד דוד פורר, לבית המשפט המחוזי בלוד בבקשה להורות לנאמנים לאפשר לרשתות אלו גישה לחדר המידע של מגה. למרות התנגדות נאמני מגה לפתיחת חדר המידע לרשתות הקטנות ובהן מחסני השוק, סופר דוש, סופר ספיר ועוד - שאין ביכולתן לרכוש את כל 127 סניפי מגה, פנה שמחון לרשות ההגבלים וביקש את אישורה לגיבוש הקבוצה.

 

השתתפה בהכנת הכתבה: נורית קדוש, כלכליסט


פורסם לראשונה 09/03/2016 16:33

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
צילום: רועי עידן
רו"ח נבון חונה
מומלצים