שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביידן מאיץ בישראל: חיתמו עכשיו על מזכר ההבנות הביטחוני
  סגן נשיא ארה"ב הפציר בפגישותיו עם בכירים בישראל לחתום על מזכר ההבנות עד סוף השנה ולא להמתין לממשל הבא. הוא הביע חשש שאם תהיה מחלוקת פוליטית על הסיוע יהיו אזרחים אמריקנים שישאלו למה נותנים כסף לישראל ולא להם

   

  נתניהו (מימין) עם ג'ו ביידן. היום בירושלים (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
  נתניהו (מימין) עם ג'ו ביידן. היום בירושלים(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

  סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מפציר בישראל לחתום על מזכר ההבנות הביטחוני עד סוף השנה ולא להמתין לממשל הבא. ביידן אמר בשיחותיו בירושלים, כי מחצית מהסיוע הביטחוני של ארה"ב למדינות בחו"ל מגיע לישראל, ולארה"ב יש קושי תקציבי להיענות לכל הדרישות הישראליות . ביידן אמר עוד כי אסור להגיע למצב שהאוכלוסייה בארה"ב תהיה חלוקה סביב מתן הסיוע לישראל כדי שלא ייווצר מצב שאזרחים אמריקנים ישאלו את עצמם למה מגדילים את הסיוע לישראל ולא מעבירים כסף לצרכים אמריקאים כגון בריאות.

   

  ביידן אמר עוד כי הממשל הקפיד תמיד שתהיה תמיכה דו מפלגתית בסיוע לישראל והוא חושש שהתמיכה הזו תיפגש אם המדינות לא יחתמו על המזכר עוד בתקופת הממשל הנוכחי. ביידן אמר עוד, כי התרשם שנתניהו מחויב למאמצים לחתום על המזכר. סגן הנשיא הפתיע באומרו כי גם בעבר שנחתמו הפרטים בעניין חבילת סיוע ועם הזמן התגלו צרכים לתוספות – הממשל ידע למצוא את הכסף, כמו במימון כיפת ברזל וההתמודדות עם המנהרות.

   

  האמירה הזו מעניינת לאור העובדה שבמגעים על מזכר ההבנות, האמריקנים דרשו התחייבות מישראל שלא תעקוף את הממשל ותבקש מהקונגרס תוספות תקציב. הנשיא ריבלין אמר לביידן כי עצם החתימה על המזכר בתקופת הממשל הנוכחי חשובה אפילו יותר מסכום הסיוע.

   

  משפחת ביידן נפגשת עם משפחת נתניהו    (צילום: אלי מנדלבאום)

  משפחת ביידן נפגשת עם משפחת נתניהו    (צילום: אלי מנדלבאום)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  פגישת ביידן עם הנשיא ריבלין    (צילום: דניאל אליאור)

  פגישת ביידן עם הנשיא ריבלין    (צילום: דניאל אליאור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ביידן נועד היום עם ראש הממשלה נתניהו ולאחר מכן עם הנשיא ריבלין. בערב הוא צפוי להיפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. עם נתניהו דן ביידן על המלחמה בסוריה, סוגיית דאעש, המעורבות האיראנית בסוריה וזליגת נשק מסוריה לחיזבאללה. כמו כן, דנו על המגעים להסדר בין ישראל לטורקיה וגם על סוגיית צינור הגז ושיתוף הפעולה האזורי.

   

  האמריקנים היו רוצים לראות את טורקיה משתלבת בציר המדינות המתונות באזור, לצד יוון, קפריסין ומצרים – וחושבים שהגז הישראלי יכול להוות מטרייה אנרגטית שתחזק את הציר הזה.

   

  בנושא הפלסטיני דנו ראש הממשלה סגן הנשיא על התיאום הביטחוני בין ישראל לבין הרשות והמשך ההסתה. נתניהו הציג לביידן את סרטונים בנושא וציין שדף הפייסבוק הרשמי של הרשות מהלל את מבצעי הפיגועים אתמול, ובהם הפיגוע בו נהרג אזרח אמריקני.

   

  ביידן במוקטעה עם אבו מאזן ()
  ביידן במוקטעה עם אבו מאזן

  ביידן ביקר בחריפות את אבו מאזן על כך שהוא נמנע מלגנות את הפיגועים: "זה לא יכול להפוך לדפוס פעולה מקובל. זה לא יכול להיחשב על ידי מנהיגים מתורבתים כדרך התנהגות מקובלת אפילו אם זה מיטיב עם צד זה או אחר. זה פשוט בלתי נסבל במאה ה-21. הם פוגעים באזרחים חפים מפשע – אמהות, נשים בהריון, צעירים, קשישים, אזרחים אמריקנים. אין כל הצדקה לאלימות הרצחנית הזאת,

  וארה"ב ניצבת איתן מאחורי זכותה של ישראל להגן על עצמה, כפי שגם אנחנו מגנים על עצמנו ברגע זה".

   

  בערב נפגש ביידן במשך כשעתיים במוקטעה ברמאללה עם אבו מאזן. יו"ר הרשות בחר להדגיש בשיחה שיצירת אופק מדיני שמטרתו להוביל לפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 1967 הוא המפתח לשלום ויציבות באזור. הוא הוסיף שהמשך מפעל ההתנחלויות וקיבוע הכיבוש הם הסיבה לאלימות ולשפיכות הדמים.

   

  באופן חריג הביע אבו מאזן את תנחומיו לסגן הנשיא האמריקני על רציחתו אתמול של התייר האמריקני בפיגוע בתל אביב, אולם הוא דאג להדגיש שישראל הרגה כ-200 פלסטינים במהלך חמשת חודשי ההסלמה האחרונים. זו הפעם הראשונה שבה אבו מאזן מביע גינוי עקיף לפיגוע שהתרחש מאז שהחלה ההסלמה הנוכחית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  סגן הנשיא ביידן וראש הממשלה נתניהו
  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
  מומלצים