שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  רובין רייט: "בית הקלפים הופכת למציאות"

  הקריירה של רובין רייט דישדשה. כל מה שהיא הייתה צריכה זה תפקיד אחד טוב כדי לחזור לפסגה. ואז הגיעה ההצעה לגלם את קלייר אנדרווד, אשת הנשיא האמריקאי בלהיט הענק "בית הקלפים", והכל הפך להיסטוריה. בראיון ל"ידיעות אחרונות" לרגל עליית העונה החדשה של הסדרה, היא מודה ששום תסריטאי לא היה יכול להמציא מתמודד כמו דונלד טראמפ, מדברת על משבר גיל ה־50, על בתה הדוגמנית מנישואיה לשון פן ועל הכיף שהיה לה בישראל

  בעיתוי מושלם, בזמן שהמרוץ לנשיאות בארה"ב הופך להיות יותר ויותר הזוי, סוריאליסטי וביזארי - עולה למרקע העונה הרביעית של "בית הקלפים". ולפתע, המציאות עולה על כל תסריט. כי ליד דונלד טראמפ גם כוכב הסדרה, הנשיא האכזר והציני פרנק אנדרווד, נראה חלבי משהו. כמובן שהתקשורת האמריקאית כבר עושה אינספור השוואות בין טראמפ, המועמד האמיתי שהגיח מהריאליטי, לאנדרווד, הנשיא הפיקטיבי מ"בית הקלפים".

   

  אחת השאלות שמעסיקות את האמריקאים יותר מכל היא מה היה עושה אנדרווד, הנשיא המניפולטיבי וחסר העכבות, שלא בוחל בשום דרך כדי להשיג את מטרותיו, אם היה צריך להתמודד בבחירות נגד טראמפ. השחקן קווין ספייסי, שמגלם את פרנק, העניק בימים האחרונים תשובה ברורה: "פרנק היה עומד מאחורי טראמפ, אבל רק כדי לדחוף אותו מתחת לגלגלי רכבת נוסעת".

   

  בתפקיד קלייר אנדרווד. "היא עיט" (צילום: נטפליקס) (צילום: נטפליקס)
  בתפקיד קלייר אנדרווד. "היא עיט"(צילום: נטפליקס)
   

  טראמפ אמנם רפובליקאי ואנדרווד נמנה על המפלגה הדמוקרטית, אבל יש הטוענים שבעצם מדובר באותו בן אדם: שניהם מניפולטיביים, אופורטוניסטים, נרקיסיסטים, חלקלקים, שמפליאים להשתמש בתכסיסים ובתחבולות.

   

  את תפקיד היריב מספר אחת של הנשיא אנדרווד, שרץ בסדרה לכהונה נוספת תופסת בעונה הקרובה רעייתו, קלייר. המלחמה בין השניים כבר זוכה להשוואות לקרב בין טראמפ להילארי קלינטון. בראיון בלעדי ל"ידיעות אחרונות" מספרת הכוכבת ההוליוודית רובין רייט, המגלמת את קלייר, מה היא חושבת על טראמפ, אנדרווד והמציאות שמציבה פייט אמיתי לעונה הרביעית של הסדרה. "המציאות עולה על כל דמיון", צוחקת רייט. "במערכת הבחירות האמיתית יש השנה דברים דרמטיים ומפתיעים, עד שאתה אומר: 'אלוהים ישמור, זה פשוט מטורף'. אנחנו יוצרים ב'בית הקלפים' דרמה פוליטית בדיונית, אבל היום אתה רואה אלמנטים ממנה במציאות. המציאות מוזרה מכל דמיון".

   

  מה באמת מערכת היחסים בין הסדרה לפוליטיקה האמיתית?

   

  "יש לנו יד חופשית ליצור כל דבר שנרצה עד כמה שהוא יישמע מגוחך או בלתי אפשרי תחת הגג 'פוליטיקה'. מי מהציבור באמת יודע מה קורה מאחורי המסך של הממשל? אני לא חושבת שמישהו מאיתנו יודע".

   

  הפוליטיקאים יודעים. איזה פידבק את מקבלת מהם?

   

  "אני מקבלת כל מיני תגובות. חלקן מצחיקות ומופרכות. ערב אחד, מיד עם צאת העונה הראשונה של 'בית הקלפים' ישבתי ליד פוליטיקאי ידוע. הוא אמר לי: 'אני אוהב את הסדרה, היא מצוינת. אני ואשתי ראינו את כל העונה בבת אחת כבר בלילה שבו היא יצאה', אז שאלתי אותו: 'מה אתה אוהב בה כל כך? כמה מזה מציאותי לדעתך?', והוא אמר: 'אה, כ־99%'. הופתעתי ותהיתי: 'באמת? וואו. מה האחוז שלא מציאותי?'. ובלב אמרתי לעצמי: 'האחוז הוא בטח, טוב, הוא לא היה הורג עיתונאי. ודוחף אותו אל תוך רכבת דוהרת'. והוא ענה לי, 'טוב, האחוז שנראה לי שאיננו מדויק הוא שלא היינו מעבירים חוק חינוך כל כך מהר'. נפלתי על הרצפה מצחוק. הוא לא דיבר על איתי על הרצח והעדיף לבחור בחינוך".

   

  איך קלייר אנדרווד הייתה מתמודדת עם טראמפ בעימות טלוויזיוני?

   

  "(חושבת) בכנות, אני לא יודעת איך לענות על השאלה הזו. אני בסופו של דבר משחקת דמות בסדרה ואומרת את מה שכתוב בתסריט".

   

  יחסי אהבה־שנאה

  העונה הרביעית של "בית הקלפים" מבית "נטפליקס" עלתה בסוף השבוע גם בישראל, והיא זמינה במלואה בסלקום TV, yes VOD וב־HOT. העובדה ששלושה גופי שידור מעלים אותה במקביל, ועבור סלקום TV, היא אחד הפיתויים העיקריים למשוך מנויים - מוכיחה כמה המותג "בית הקלפים" חזק. בסיום העונה השלישית העימות בין הנשיא אנדרווד לאשתו, קלייר, הגיע לשיאו כשקלייר הודיעה לו שהיא עוזבת אותו. הפרידה ביניהם תהדהד במהלך העונה החדשה. קלייר תנסה לרוץ לקונגרס בכוחות עצמה בזמן שבעלה הנשיא ינסה לשים לה רגליים.

   

  "אני חושבת שמדובר ביחסי אהבה־שנאה קלאסיים", מסבירה רייט. "אם אתה מכניס שני אנשים דומיננטיים לחדר - הם בהכרח יריבו אחד עם השני. יחד עם זאת קיימת ביניהם גם אהבה גדולה שאי־אפשר להתעלם ממנה. העובדה שקלייר מאוד דומיננטית גורמת לכמה קונפליקטים מעניינים ודינמיקות בין־אישיות מדהימות. ומה שנפלא בצמד הזה, שהם צוות. ואם הם תמיד יסתדרו ויעשו מה שנכון עבור כל אחד, לא הייתה לנו יותר מדי דרמה בסדרה אז. הם ניזונים אחד מהשני, גדלים אחד אל מול השני ותומכים אחד בשני. ואם מישהו מהם לא עומד בהסכם הזה, הוא ישלם ביוקר".

   

  העונה החדשה עוסקת במצב הנוכחי והסוער במזרח התיכון?

   

  "אסור לי להגיד. אתה תיאלץ לצפות בסדרה ולגלות בעצמך".

   

  איך התכוננת לעונה הנוכחית?

   

  "קווין ואני עושים את התפקיד מתוך שינה כמעט, אז הפעם לא הלכתי לוושינגטון ולא קראתי על פוליטיקה. כשהתחלתי לפני כמה שנים לעבוד על הסדרה, הייתי זקוקה לדברים מוחשיים, כדי לבנות את הדמות של קלייר. בין היתר ראיתי סדרה תיעודית על טבע וכדור הארץ, ופתאום הופיע קטע שבו ראו עיט, וחשבתי לעצמי: 'זהו זה, קלייר היא העיט'. היא מרחפת מעל הטרף שלה והאנשים היקרים לה במלכותיות, באיפוק, עם עוצמה שקטה. ופשוט חיקיתי את התכונות של הציפור הזו. כמו כן ברגע שאת לובשת שמלה של גוצ'י, ארמני או רלף לורן, ונעליים של לואי וויטון סיימת את היום. את כבר שם, בתוך הדמות של קלייר".

   

  ואכן בסדרה את עוטה תלבושות מדהימות. זה השפיע גם על אופייה של המלתחה האישית שלך?

   

  "לא, בכלל לא", צוחקת רייט. "את המלתחה של קלייר אני מעצבת יחד עם הסטייליסטית שלי. הבאתי אותה לסדרה כדי שתעזור לי לשנות ולהתאים תלבושות מתצוגות וחלונות ראווה. אנחנו לוקחות בגדי מעצבים ומשנות אותם, בהתאם לחזון שלי לגבי מה קלייר הייתה לובשת. בחיי הפרטיים, אני לובשת ג'ינס, מגפי אופנוענים ומעיל עור כל יום. זה סוג המדים שלי".

   

   (צילום: נטפליקס) (צילום: נטפליקס)
  (צילום: נטפליקס)
   

  אפרופו אופנה, דילן, הבת שלך ושל שון פן החלה לדגמן במילאנו והיא נראית נהדר ומאוד מזכירה אותך.

   

  "תודה רבה. אני מסכימה שהילדה המתוקה שלי, נראית נהדר. אני אוהבת את זה שהיא מדגמנת ושאוהבים אותה באיטליה. היא אדם יפה גם מבפנים".

   

  געגועיי לתל־אביב

  רייט, שתחגוג בחודש הבא יום הולדת 50, נמצאת בתקופה נהדרת, גם בחיים הפרטיים וגם בקריירה. "אני לא מרגישה בת 50", היא אומרת. "אני כבר לא דואגת כמו בעבר, ולמדתי להתמקד בדברים שבאמת חשובים. הקטנוניות הופכת פחות משמעותית".

   

  ההצלחה של "בית הקלפים" עשתה לה רק טוב. וכך גם הפרידה מהבעל שון פן, אבי שני ילדיה. מאז שהתגרשה ב־2010, רייט פורחת, כולל רומן ואירוסים עם השחקן בן פוסטר, שצעיר ממנה ב־14 שנה. השניים התאהבו, אחרי שהכירו במהלך צילומי הסרט "רמפארט" של הבמאי הישראלי אורן מוברמן, ובראיון ל"ווניטי פייר" לפני שנה היא אמרה: "בחיים לא היה לי סקס כל כך טוב כמו שיש לי עם בן". ולמרות הסקס המשובח, הקשר הסתיים באוגוסט האחרון ומאז לא נקשר שמה של רייט עם גבר חדש.

   

  הקריירה של רייט חסתה שנים ארוכות בצל שני תפקידים מיתולוגיים - הנסיכה באטרקאפ בסרט הפולחן "הנסיכה הקסומה" ("במשך עשר שנים קיבלתי בגללו רק הצעות לתפקידים של נסיכות") וג'ני ב"פורסט גאמפ". "עד עכשיו, כל יום פונים אליי - 'אני אוהב את באטרקאפ, אני אוהב את ג'ני'", היא נאנחת, "וזה היה כאמור לפני המון המון שנים".

   

  בשנים האחרונות, אחרי שסיימה להתמסר לגידול הילדים, ואחרי השחרור מעולו של פן, היא שוב מסתערת על הקריירה. בזכות "בית הקלפים" רייט מעוטרת בלא מעט ביקורות משבחות ופרסים (גלובוס הזהב למשל). "ככל שאני מתבגרת, בגלל שחוויתי דברים רבים יותר בחיים, הדמויות שאני מקבלת נהיות עמוקות יותר", היא אומרת. "זה כיף לקבל פרסים. תמיד נעים כשמכירים בך, זו תמיד תחושה טובה. משחק הוא עבודה רגשית שדורשת הרבה התבוננות אל תוך הלב וזה תמיד נעים כשמישהו אומר לך: 'היי, כל הכבוד על העבודה הקשה שעשית'".

   

  רייט עם ארי פולמן. "יש לו לב רחב" ()
  רייט עם ארי פולמן. "יש לו לב רחב"
   

  עוד הוכחה לזינוק בקריירה של רייט, הוא הליהוק שלה בהפקת הסרט הכי מסקרן של התקופה הקרובה, "וונדר וומן", לצידה של גל גדות. רייט מסרבת לדבר על התפקיד המסתורי שלה בסרט בשל האיפול המוחלט שהטילו האולפנים. העבודה המשותפת עם גדות, אגב, היא לא הקשר הישראלי היחידי של רייט. ב־2013 היא כיכבה בסרט "כנס העתידנים" של הבמאי ארי פולמן, ששילב אנימציה ושחקנים בשר ודם. "לארי יש לב רחב", היא אומרת. "אנחנו נורא אוהבים אחד את השני. מהרגע שהכרנו, מאוד התקרבנו". זמן קצר אחרי סיום הצילומים באמריקה, רייט הגיעה לישראל כדי לבלות עם פולמן. "ארי לקח אותי לצוף בים המלח ולביקור בירושלים", סיפרה רייט. "מאוד התרשמתי מישראל, אני אוהבת את תל־אביב. היא עיר נהדרת. ביליתי בה בהמון מקומות: בתי קפה, מסעדות, ברים. היה ביקור נפלא".

   

  לאחרונה פנתה רייט גם לבימוי, ובעונה הנוכחית של "בית הקלפים" היא חתומה על פרקים אחדים. "במהלך העונה השנייה, המפיקים של הסדרה שאלו אותי אם אני מעוניינת לביים בעונה השלישית. כנראה בגלל שלא הצלחתי לסתום רוב הזמן את הפה על הסט ושוחחתי עם הבמאים. כשהמפיקים שאלו אותי, מיד אמרתי כן. הם פתחו עבורי את הדלת וזו הייתה חוויה מלמדת מאוד. גם בעונה הרביעית ביימתי, וזה היה נהדר. אני לומדת תוך כדי עשייה. עברתי בית ספר לקולנוע בסדרה. זו מתנה אמיתית".

   

  אחרי מה שחווית ב"בית הקלפים", ואחרי שהתנסית בבימוי, יש לך כוונות ללכת לפוליטיקה?

   

  "זה קורע, שאלה היסטרית", היא פורצת בצחוק. "ממש לא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים