שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כך משמידים טונות של עגבניות שגדלות בדרום
  רמי סגל ממושב עין תמר ישמיד 120 טון של עגבניות כי לא משתלם לו למכור אותן. הוא תקף את הממשלה והסיטונאים: "מי שאשם בכך זה הייבוא הפרוע והמערכת שגורמת למחיר גבוה לצרכן. אנחנו החוליה החלשה". צפו וראו כיצד סגל משמיד עגבניות

  "אני אשמיד 120 טון. מי שאשם בכך זה הייבוא הפרוע שנעשה וכל המערכת שגורמת למחיר התוצרת להיות גבוה לצרכן. וזה מתגלגל אלינו בסופו של דבר". כך אמר בעצב החקלאי רמי סגל ממושב עין תמר. "אנחנו החוליה הכי חלשה בשרשרת. הממשלה לא מסבסדת שום דבר עבור החקלאים". צפו בראיון עמו וראו כיצד הוא משמיד עגבניות 

   

  צלום: בראל אפריים, ניצן דרור ויוגב אטיאס

  צלום: בראל אפריים, ניצן דרור ויוגב אטיאס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  סגל סיפר: "המחיר הסיטונאי של העגבניות הוא בין 90 אגורות ל-1.30 שקל, עלות הקטיף והמשלוח היא כי 1.20-1.30 שקל ועל זה אנחנו גם משלמים עמלות בגובה 20%. תעשה את החשבון, זה לא משתלם".

   

  אם תשמידו כל כך הרבה עגבניות, איך הצרכנים יחושו בזה?

  "אתם תחושו בזה מהר מאוד. הייבוא הוא לא בחינם. בשלב כלשהו הסיטונאים של רשתות השיווק יפסידו כסף ואז זה יתבטא במחיר במדף. לצערי אני לא יכול לעשות את כל הדברים, אנחנו חקלאים ולא סוחרים ולא ערוכים למכור בקמעונאות. אנחנו קוטפים בין 6 ל-10 טון ביום וזה לא ריאלי למכור כמות כזו במרכזי הערים ישירות לצרכן".

   

  בשבוע שעבר הופצה בוואטספ ובפייסבוק הודעה של חקלאי בשם מידן קלופ ממושב עידן שבערבה שקרא לציבור להגיע לשדה שלו ולקטוף בחינם עגבניות לפני שיירקבו. "יש 50-30 טון. מחיר משלוח זהה למחיר המכירה לכן לא שווה לי למכור. הייבוא של הרשתות מטורקיה ועזה הורס את החקלאות".

   

  "הורדת המכסים לא תוריד מחירים ותפגע בחקלאים"

  בתוך כך, הלובי החקלאי בכנסת יזם היום (ב') דיון דחוף בוועדת הכספים לבדיקת תקינות המהלכים של משרדי החקלאות והאוצר להוזלת מחירי התוצרת החקלאית ויוקר המחיה בכלל. זאת בהורדת המכס על יבוא המוצרים בכוונה ליצור תחרות בענף.

   

  יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "הורדת מכסים זה המהלך הכי קל אך לא הפתרון שלא יוריד מחירים אבל יפגע בחקלאים". ראשי הלובי הח"כים איתן ברושי (המחנה הציוני) ויצחק וקנין (ש"ס) חשדו כי רשתות השיווק ידעו על מועדי המהלך המתוכנן לפני התעשייה המקומית ומיהרו להגביר את יבוא הדגים בכמות משמעותית לפני שייכנס לתוקף הצו של הפחתת המכסים. ברושי: "בשנה האחרונה נראה שמשרד החקלאות הפך לחלק מהאוצר, לאחר שאיבד את הקשר עם החקלאים, בגלל גישתו ההיסטורית העוינת לחקלאות".

   

  מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו: "לא נגיע למתווה הישיר של הסיוע אם לא תהיה הסכמה עם החקלאים. עד היום, כשהחקלאים סגרו עסקה עם הממשלה, האוצר עמד בהסכמים. גם להבא על כל הפסד שייגרם להם נשיב שקל מול שקל. לחקלאי יש חוסר ודאות כלכלית, והוא במידה רבה מהמר. כדי להקטין את אי הוודאות הפתרון הוא בתמיכה ישירה.

   

  "כשהשוק לא מתוכנן, יש תקופות של שפע וחסר. כשיש שפע לא יהיה יבוא. אין דבר כזה שמחיר עגבנייה בישראל יהיה 1.5 שקל ומישהו יביא עגבנייה מחו"ל ב-4 שקל. למה אנחנו הולכים על המעבר למתווה הסיוע הישיר בסד זמנים לחוץ? כי מי שממן את החקלאות זה בעיקר הבנקים, וכשהם שומעים שינויים דבר ראשון הם עוצרים את האשראי".

   

  שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים: "אני שואל עצמי אם המדינה יודעת מה היא רוצה. באוצר נאמר לי שרוצים להוריד מחירים לחג. בדקתי והתברר לי שהחקלאים והרשתות מוכרים במחירים נמוכים. ואז אמרו לי באוצר שלא יורידו את המכסים אם החקלאים יתחייבו למחירים נמוכים גם בחג, ואם יצרני הירקות הקפואים יסכימו להנחה משמעותית, לפחות 40%, ואחד כבר הסכים למכור 2 שקיות במחיר של אחת, היינו הנחה של 50%".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: בראל אפרים
  סגל והעגבניות שבדרך להשמדה
  צילום: בראל אפרים
  מומלצים