שתף קטע נבחר

בגלל סחבת: הוקל עונש למעלים מס במיליונים

איש עסקים הורשע בהעלמת הכנסות של 4.6 מיליון שקל בתחילת העשור שעבר. הוא נידון ל-2.5 שנות מאסר, אבל בגלל התמשכות הוחלט להקל עליו

בית המשפט המחוזי בלוד הפחית לאחרונה בחצי שנה את המאסר ואת גובה הקנס שנגזרו על איש עסקים שייבא לארץ ירקות קפואים, והורשע בכך שהעלים בשנים 2001-1999 מס הכנסה של כשלושה מיליון שקל. השופטים התחשבו בין במצבו הרפואי ובעובדה שההליכים נמשכו שנים ארוכות, וקבעו שהוא ירצה שנתיים מאסר במקום שנתיים וחצי.

 

הנאשם, שעסק בייבוא באמצעות שתי חברות שייסד, הורשע בשורה של עבירות על פקודת מס הכנסה: מסירת תרשומת כוזבת בדו"ח, השמטת הכנסות, עריכת ספרי חשבונות כוזבים ושימוש במרמה במטרה להתחמק ממס. על פי כתב האישום, בדו"חות המס שהגיש לרשויות הושמטה הכנסה בסכום כולל של יותר מ-4.6 מיליון שקל.

 

בית משפט השלום בפתח תקווה גזר עליו 30 חודשי מאסר בפועל, 12 חודשי מאסר על תנאי, וקנס בסך 100 אלף שקל. בית המשפט ייחס משקל לשיקולי הרתעה והדגיש את חומרת העבירות, שבוצעו על ידי בניית מערכת מתוחכמת להעלמת מס שיטתית, ובעזרת מסמכים פיקטיביים ומזויפים.

 

בסיום ההליך, הגיש איש העסקים ערעור על גזר הדין בבית המשפט המחוזי בלוד. הוא טען שלא ניתן מספיק משקל לשנים הרבות שחלפו ממועד ביצוע העבירות, והוסיף שזוהי הפעם היחידה שבה הסתבך בפלילים, כך שמדובר ב"מעידה חד פעמית". כיום הוא הוכרז בפושט כרגל, מצבו הכלכלי קשה וגם מצבו הבריאותי רעוע.

 

מנגד הצביעה המדינה על כך שמדובר בהשמטת הכנסות שהתבססה על שיטה מתוחכמת וקשה לאיתור, וציינה שגם המערער גרם להתמשכות ההליכים, על ידי בקשות דחיה חוזרות ונשנות.

 

זמן ארוך לכל הדעות

הרכב השופטים – הנשיא אברהם טל, השופטת זהבה בוסתן והשופט ד"ר שמואל בורנשטין – החליט להקל במקצת בעונשו של המערער. בשונה מבית משפט השלום, הם התמקדו בחלוף הזמן ובמצבו האישי של הנאשם, ופחות בטבען של העבירות והדרך המתוחכמת שבה הן בוצעו.

 

השופטים אמנם ציינו שמדובר במעשים חמורים, הסכימו שגזר הדין ניתן כ-14 שנים לאחר ביצוע העבירות, כאשר הנימוק המרכזי היה "עומס על יומנו של בית המשפט". בעניין זה הם כתבו: "מדובר בפרק זמן ארוך ומשמעותי לכל הדעות, אשר מטה את הכף אל עבר הקלה מסוימת נוספת בעונשו של המערער".

 

כמו כן, השופטים סברו כי שיש להתחשב במידה מסוימת גם במצבו של המערער: "נסיבותיו האישיות של המערער, כפי שתוארו לפנינו, אכן אינן פשוטות. המערער אינו צעיר, וחלוף הזמן הרב מאז ביצוע העבירות הביא עמו שינויים משמעותיים בחייו, הן מבחינה בריאותית, הן מבחינה אישית והן מבחינה כלכלית".

 

בסופו של דבר קבעו השופטים קבעו כי איש העסקים ירצה 24 חודשי מאסר. כמו כן, הקנס שהוטל עליו הופחת ל-70 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים