שתף קטע נבחר

זיהום בחוף פלמחים: צבע המים הפך לצהוב-כתום

גולשים שהגיעו בימים האחרונים לחוף פלמחים נדהמו לגלות כי המים מזוהמים. לדבריהם, מי שנכנס לים חש צריבות בעיניים. תושב פלמחים: "כבר כמעט שבוע ברצף מוזרם לפה ביוב. אני לא יודע מה יש שם. זה קצף כתום על המים". צלול: "אלמלא מגיני הים - הרשויות היו ממשיכות להשתיק את הסיפור ולהעלים אותו"

זיהום חמור בחוף פלמחים: המים בחוף פלמחים נצבעו הבוקר (יום ד') בצבע צהוב-כתום, בשל זיהום שמקורו עדיין לא ידוע. גולשים שגלשו בים דיווחו על צריבות בעיניים.

 

 

משה קוסטי, גולש המתנדב כמגן ים של צלול, סיפר ל-ynet: "הבוקר ירדתי לחוף וראיתי את הצבעים במים. במקום לגלוש צילמתי את התמונות". לדבריו, ביום שישי הוא נכנס למים ולאחר מכן חש ברע. "נכנסתי אז למים. לא ידעתי שיש בכלל זיהום", הוא סיפר. "זה לא משהו שרואים בהתחלה. התחלתי להרגיש ממש ממש רע. קיבלתי את כל הגועל הזה לעיניים. הייתי חולה יומיים".

 

 (צילום: משה קוסטי   ) (צילום: משה קוסטי   )
(צילום: משה קוסטי )

 (צילום: משה קוסטי   ) (צילום: משה קוסטי   )
(צילום: משה קוסטי )

 

אדיר אבלחק, תושב פלמחים, אמר: "כבר כמעט שבוע ברצף מוזרם לפה ביוב. אני לא יודע מה יש שם. זה קצף כתום על המים. הייתי שבוע על אנטיביוטקה כי קיבלתי כוויות שטחיות בעיניים לפני כחודש. כמה ימים לא הצלחתי לראות. זה לא סתם. וזה לא קרה רק לי. אלא לעוד גולשים. הכל מסריח ומגעיל. מזרימים לפה חומרים רעילים וזבל. זה פשוט הזוי מה קורה פה. ועם הזיהום רוחצים פה אנשים ואף אחד לא מודע לזה. יש פה גם ילדים קטנים שנכנסים למים. זה פשוט מרתיח אותי הזלזול בבריאות האזרחים".

 (צילום: משה קוסטי   ) (צילום: משה קוסטי   )
(צילום: משה קוסטי )

 

מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת צלול, שיבחה את עירונתם של הגולשים. "אלמלא עירנותם של מגיני ים שדיווחו על הזיהום כבר מתחילת השבוע שעבר, ואף העידו על פגיעות בריאותיות כאלה ואחרות, הרשויות היו ממשיכות להשתיק את הסיפור ולהעלים אותו", היא אמרה. "איש לא פרסם אזהרת בריאות לציבור שלא להיכנס לים. מרגע שהתקבלו הדיווחים יש לנו נהלים קבועים, שבהם אנחנו פונים לגורמים שונים במשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות".

 

היא הוסיפה שהמצב כיום, שבו לעתים לא מודיעים על זיהום ים שלא בעונת

 הרצחה, הוא מגוחך. "בחורף הישראלי יש ימים בהירים ואפילו חמים, ואנשים הולכים לים, ובמשך כל העונה יש במים גולשים וחותרים ושחיינים וראוי שהם ידעו אם המים מזוהמים וזה ממש לא בסדר שלא מודיעים לציבור ולא מציבים שלט בים", היא אמרה. 

 

מרשות המים נמסר: "בשל עודפי קולחים ומחסור באיגום הוזרמו קולחים מטופלים (לא ביוב) ממט״ש אשדוד ומט״ש יבנה לנחל שורק. הנושא נבחן על-ידי אנשי המקצוע, וצפוי להידון עם מכלול הגורמים המקצועיים (ממשרד הבריאות ומהמשרד להגנת הסביבה) בתחילת השבוע. המשך הפעולות יהיו בהתאם להבנות ולהחלטות הגורמים המקצועיים".

 

במשרד הבריאות פרסמו אזהרה רק לאחר פרסום הכתבה. "עקב זרימת קולחים רבים בנחל שורק, משרד הבריאות מזהיר את העוסקים בספורט חורף ימי באזור שפך נחל שורק (בקרבת קיבוץ פלמחים). 

יש להתרחק מאזור שפך הנחל ולהימנע מלגלוש באזור הנמצא מוך השפך וסביבתו. בנוסף, משרד הבריאות מזהיר את המטיילים לאורך נחל שורק מלהיכנס למים ו/או להשתכשך בהם  משרד הבריאות ממשיך לבצע בדיקות של איכות מי הים ויעדכן את הציבור בהתאם לממצאים ולצורך", נמסר בתגובה.

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "נציגי המשרד הגיעו לאזור חוף פלמחים וביצעו דיגום של מי הים ומי נחל שורק על מנת לאמוד על מקור הזיהום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה קוסטי
הים שינה צבעים
צילום: משה קוסטי
מומלצים