שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

נתניהו: "דגן הקדיש את חייו לביצור כוחה של מדינת ישראל"

במערכת הפוליטית סופדים לראש המוסד לשעבר שהלך לעולמו. ראש הממשלה: "מאיר היה לוחם ומפקד נועז". הנשיא: "מגדולי הלוחמים שקמו לעם היהודי". יו"ר האופוזיציה הרצוג: "גיבור ישראל, המדינה חייבת לו חוב עצום"

נתניהו ודגן בשנת 2011 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו ודגן בשנת 2011(צילום: רויטרס)

"מאיר היה נחוש להבטיח שעם ישראל לא יהיה עוד חסר כוח וחסר מגן, ועל כן הקדיש את חייו לביצור כוחה של מדינת ישראל". כך ספד הבוקר (יום ה') ראש הממשלה בנימין נתניהו לראש המוסד לשעבר מאיר דגן שהלך הבוקר לעולמו. ברחבי המערכת הפוליטית הספידו את האלוף במילואים שנפטר בגיל 71 לאחר מאבק במחלת הסרטן. הנשיא ראובן ריבלין: "מאיר היה מגדולי הלוחמים עזי הנפש, רבי הדמיון ועמוקי האמונה שקמו לעם היהודי". יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג: "מאיר לחם באומץ באויבינו וחתר באותה נחישות לשלום".

 

נתניהו הוסיף ואמר: "אני מבקש להביע צער עמוק על פטירתו של אלוף במיל' מאיר דגן ז"ל. מאיר היה לוחם ומפקד נועז, שתרם רבות לביטחון המדינה במערכות ישראל, במטה ללוחמה בטרור ובהמשך כראש המוסד. התמונה שבה נראה סבו מושפל בידי חיילים נאצים, זמן קצר לפני שנרצח בשואה, עמדה תמיד לנגד עיניו. בשמונה השנים שבהן כיהן כראש המוסד, הוביל את הארגון למבצעים נועזים, פורצי דרך וגבולות. לוחם גדול הלך לעולמו".

 

הנשיא ריבלין אמר כי "מסירותו של דגן למדינת ישראל הייתה מוחלטת. הוא ראה את טובתו בטובתה ועשה כל שביכולתו להבטיח את קיומה לדור ולדורות. מורשת ותלאות השואה שעבר סבו, נחרתו בנפשו. ביום השואה האחרון ביקש ממני מאיר כנשיא מדינת ישראל להזכיר את שמות בני משפחתו ואת התמונה הנוראה של סביו בטקס לכל איש יש שם וכך עשיתי. מאיר דגן, ענק הענקים כפי שכונה, סימל בעיני רבים את השואה והתקומה. הכרתי את מאיר כאיש עצה, איש תבונה, איש אוהב ואהוב בחספוסו, מנהיג ואחד העם. אני מרכין בכאב ראש לזכרו ושולח תנחומיי למשפחתו".

דגן וריבלין בשנת 2011 (צילום :גיל יוחנן) (צילום :גיל יוחנן)
דגן וריבלין בשנת 2011(צילום :גיל יוחנן)
 

 

 

מאיר דגן (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
מאיר דגן(צילום: דנה קופל)
 

ח"כ הרצוג הביע צער עמוק על פטירתו של האלוף במילואים, וכתב בעמוד הפייסבוק שלו: "מאיר היה גיבור ישראל שלחם באומץ באויבינו ומבקשי רעתנו וחתר באותה נחישות לשלום שאליו הוא ייחל. הוא פיקד על המוסד בשלל מבצעים עלומים וכמוסים והגן על חייהם של אזרחי ישראל. מדינת ישראל חייבת לו חוב עצום על כל שעשה במהלך שירותו. מאיר נאבק במחלתו במשך זמן ממושך באותם כוחות ותעצומות נפש השמורים לגיבורים. יהיו זכרו וזכר פועלו ברוכים".

 

הנשיא לשעבר שמעון פרס אמר: "מדינת ישראל והעם היהודי חיים וקיימים בזכות ענקי רוח ומעשה כמו מאיר דגן. מאיר היה ענק בכל תחום שרק אפשר והשפיע על חיי כל אחד ואחת מאיתנו. אזרחי ישראל חבים לו. מאיר ניצח במלחמות גלויות וחשאיות עבור מדינת ישראל. הוא בנה ואפשר לנו יכולות גלויות וגנוזות. הוא היה לוחם אמיץ שאין דומה לו, מדינאי חכם שידע שאין ניצחון צבאי ללא ניצחון מדיני. הוא מעולם לא נכנע לשום דבר, לא לאויבינו ולא למחלה הארורה. זהו יום קשה מאד עבורי, יום עצוב לאזרחי מדינת ישראל. מאיר היה מטובי חבריי, הוא ייחסר לי מאוד, הוא חסר לי כבר עכשיו. מטובי הלוחמים שהיו לנו ומטובי חבריי".

 

שר המודיעין ישראל כץ ציין את תרומתו הגדולה של דגן לביטחון מדינת ישראל בדרכים גלויות ועלומות: "מדינת ישראל, אזרחיה ויהודים מכל העולם חייבים רבות למאיר דגן על פעילותו לאורך שנים רבות של שירות ביטחוני ובתפקידו האחרון כראש המוסד. הוא תרם תרומה עצומה לביטחונה וחיזוקה של מדינת ישראל מול איומים קרובים ורחוקים. יהי זכרו ברוך".

 

 

שר האוצר משה כחלון מאיר דגן סיפר שאחיו הגדול עמוס שירת תחת דגן, שהיה לבן בית במשפחת כחלון. "עשרים שנה חלפו מאז נפגשנו לראשונה בחיפה. מאז זכיתי בעצתו הטובה בכל עניין אישי, פוליטי ולאומי. נפגשנו אין ספור פעמים. בכל פעם ראה את טובת המדינה כיסוד לכל שיקוליו ועצותיו. השנים האחרונות המחישו עד כמה מאיר היה נחוש. נחוש להמשיך ולפעול בדרכו למען המדינה. מאיר משך בעגלה למרות הקשיים וראה בכל יום הזדמנות להמשיך ולשרת. אבד למדינה בן נאמן ומסור. את הפרק שרשם מאיר ביסודות הביטחון שלנו עוד מוקדם לסכם. היה שלום. אורך מאיר".

 

השר יובל שטייניץ אמר כי "מאיר הוא אחד הלוחמים המהוללים ביותר בתולדות ישראל, ותרומתו לביטחון ישראל בתפקידיו השונים הייתה משמעותית ביותר. מאיר היה לא רק לוחם נועז ואיש מודיעין מדהים, אלא גם איש שיחה חכם ומרתק. זוהי אבידה גדולה למכיריו, מוקיריו ולעם ישראל".

 

ח"כ ליברמן אמר כי דגן היה "איש אמיץ שגילם בדמותו את התעוזה והעוצמה של מערכת הביטחון הישראלית". בעמוד הפייסבוק שלו הוסיף: "מדינת ישראל מרכינה את ראשה על מותו של מאיר דגן, ראש המוסד לשעבר ולוחם אמיץ שתרומתו הגדולה לביטחונה של מדינת ישראל תוכל להתפרסם ברבים, אם בכלל, רק בעוד שנים רבות. הכרתי איש אמיץ שגילם בדמותו את התעוזה והעוצמה של מערכת הביטחון הישראלית".

 

ח"כ ציפי לבני אמרה כי "מת גיבור היום. מנהיג שידע להוביל אחריו חיילים בשדה הקרב הצבאי ולוחמי מוסד בשדה החשאי. ראיתי אותו מישיר מבט לדרג המדיני ואומר עמדותיו ללא מורא, מתוך אחריות כבדה לעתיד המדינה. אהבתי והערכתי אותו מאוד, וכך גם חש כל מי שעבד איתו".

 

ראש השב"כ לשעבר ח"כ יעקב פרי אמר כי "מאיר היה מעמודי התווך של מערכת הביטחון, צה"ל וקהילת המודיעין. איש חד, חריף, אמיץ ויצירתי. את מאיר אפיינה חוסר השגרתיות, מקוריות המחשבה ואומץ הלב הייחודי. תכונות אלו באו לידי ביטוי במגוון הרב של התפקידים השונים אותם מילא במהלך שירותו בצבא ובמוסד. לוחם ללא חת בטרור וממניחי היסודות בתורות הלחימה ומבצעי המודיעין. איש חייכן, חבר ויועץ מקורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו ודגן בשנת 2011
צילום: רויטרס
מומלצים