שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

שראפובה לא לבד: יפימובה שוב מסתבכת

"מחוץ לרדאר": ממש כמו כוכבת הטניס בת ארצה, אלופת העולם הרוסייה בשחייה נתפסה על שימוש במלדוניום ועלולה לספוג הרחקה לכל חייה. יריבתה הגדולה, רוטה מיילוטיטה, ממש לא תתגעגע אליה

רק לפני שבעה חודשים זה נראה היה כמו סיפור קאמבק מושלם. מול הקהל הביתי התומך חודשים ספורים אחרי שסיימה לרצות עונש הרחקה של 16 חודשים, יוליה יפימובה הרוסייה חרכה את הבריכה בקאזאן וזכתה באליפות העולם ב-100 מ' חזה, תוך שהיא משאירה מאחוריה את רוטה מיילוטיטה הליטאית ואליה אטקינסון הג'מייקנית, שתיים מהשחייניות החמות של התקופה.

 

 

הקהל ביציעים השתולל, הכרוז לא ידע את נפשו מרוב התלהבות, יפימובה עצמה נופפה לקהל וחייכה בצניעות, נראה שהיא התקשתה להכיל את גודל המאורע. על פי הנוסחא המקובלת, המצלמה צריכה כעת להתמקד בפניה הנרגשות של יפימובה ובפייד אאוט איטי לחתוך לכתוביות סיום ולמוזיקה מרגשת. אז זהו שלא...

 

שלשום, נתפסה יפימובה (23) על שימוש במלדוניום, אותו החומר שעלה לכותרות אחרי שמריה שראפובה הודיעה כי נטלה במשך עשר שנים, גם אחרי שהוכנס אל רשימת החומרים האסורים בינואר האחרון. בגלל שזו הפעם השנייה שהיא נכשלת בבדיקת סמים, אם יפימובה תורשע היא עלולה לספוג עונש הרחקה לכל חייה.

 

יש לא מעט קווי דמיון בין שראפובה ויפימובה. שתי כוכבות גדולות מרוסיה שמתאמנות ומתגוררות בקליפורניה נתפסו על שימוש בחומר זהה ועלולות לשלם על כך מחיר יקר.

 

הכל "בגללה". שראפובה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הכל "בגללה". שראפובה(צילום: רויטרס)

 

בכלל, מאז אותה מסיבת עיתונאים דרמטית של שראפובה, החל אפקט דומינו בספורט הרוסי וספורטאי אחרי ספורטאי נתפס על שימוש במלדוניום. בין השמות נכללים מלבד שראפובה ויפימובה גם כוכבים אחרים בתחומם כמו פאבל קוליז'ניקוב, שיאן עולם בהחלקה מהירה, אקטרינה בוברובה, מחליקה מצטיינת על הקרח, אדוארד לאטיפוב, אלוף עולם לנוער בביאתלון וגם כוכבים ממדינות אחרות כמו הרצה השבדית, אבבה ארגוואי, אלופת העולם לשעבר ב-1,500 מ'. סך הכל 100 ספורטאים כבר נתפסו השנה על שימוש במלדוניום. נראה שלא רק שראפובה לא טורחת לקרוא מיילים.

 

בריגה דווקא מתגאים במלדוניום

המלדוניום מיוצר בריגה שבלטביה ובמקור הוא משמש כתרופה למצב של הגבלה באספקת דם לשריר הלב (איסכמיה). המלדוניום מגביר את זרימת הדם בשריר ובכך גם משפר את תפקודו. זרימת הדם המוגברת מסייעת לספורטאי בתהליכי ההתאוששות ובמאמץ הפיזי השוטף. מלדוניום אסור לשימוש בארה"ב וברוב מדינות אירופה. עיקר השימוש בו הוא ברוסיה ובמדינות הבלטיות.

 

הכרזה של ראש עיריית ריגה מהטוויטר שלו (מתוך הטוויטר)
הכרזה של ראש עיריית ריגה מהטוויטר שלו(מתוך הטוויטר)

 

אגב, באופן אבסורדי, ראש עיריית ריגה החליט למנף את הפרסום המפוקפק שקיבלה עירו ועיטר את עמוד הטוויטר שלו בכרזה בנוסח שנות ה-50 עם הכיתוב: "ברוכים הבאים לריגה, הבית של המלדוניום!".

 

תפיסתה של יפימובה היא המכה האחרונה בשנה השחורה שעוברת על הספורט הרוסי. אחרי שערוריית הסמים והשחיתות שהביאה להרחקת המדינה קולקטיבית מתחרויות האתלטיקה הבינלאומיות, הגיעה כעת מכת המלדוניום.

 

המכה האחרונה שנופלת על הספורט הרוסי. יפימובה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המכה האחרונה שנופלת על הספורט הרוסי. יפימובה(צילום: AFP)

 

ההרחקה הצפויה של יפימובה היא כואבת במיוחד עבור רוסיה. אחרי שהעניקה לה באליפות העולם האחרונה את מדליית הזהב היחידה שלה, יפימובה הייתה התקווה הרוסית הגדולה למדליה אולימפית בבריכת השחייה – אחד המוקדים הבולטים של המשחקים האולימפיים. יפימובה היא השחיינית הרוסית הפעילה המעוטרת ביותר כיום ומחזיקה בארבע מדליות זהב באליפויות העולם בבריכות ארוכות ובמדליית ארד אולימפית ב-200 מ' חזה.

 

התירוץ: אנגלית קלוקלת

יפימובה נולדה ב-1992 בגרוזני, בירת הרפובליקה הצ'צ'נית. בגלל המלחמה שפרצה באזור ב-1994, משפחתה עברה לוולגודונסק, שם החלה יפימובה להתאמן בשחייה. נוכח הכישרון הרב שהפגינה עברה יפימובה לעיר הנמל, טאגאנרוג, שם התאמנה אצל מאמנת השחייה המוערכת, אירינה ויאטצ'אנין. כשהייתה בת 16 כבר הוכתרה לאלופת אירופה לבוגרות ב-200 מ' חזה ושנה לאחר מכן זכתה באליפות העולם במשחה הלא-אולימפי ל-50 מ' חזה. לפני חמש שנים העתיקה את מגוריה לקליפורניה ועברה להתאמן אצל דייב סאלו שאימן כמה מכוכבי השחייה הגדולים בעולם ואפילו עבד עם איאן ת'ורפ למשך תקופה קצרה.

 

היו ימים. יפימובה ברגע מאושר יותר בקריירה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
היו ימים. יפימובה ברגע מאושר יותר בקריירה(צילום: gettyimages)

 

רגע השפל הראשון בקריירה של יפימובה תפס אותה דווקא אחרי השנה הטובה בקריירה שלה. חודשים אחרי שחזרה מאליפות העולם בברצלונה ב-2013 עם דאבל מוזהב ב-50 ו-200 מ' חזה. יפימובה נתפסה על שימוש בסטרואיד DHEA וספגה את העונש המנדטורי של הרחקה לשנתיים.

 

בערעור שהגישה טענה יפימובה שהחומר הגיע לה כחלק מתוסף מזון שרכשה בחנות בקליפורניה לצרכי דיאטה ושהובטח לה שהוא איננו מכיל חומרים אסורים. היא גם טענה שהאנגלית הקלוקלת שלה גרמה לאי הבנה בנושא. הערעור שלה התקבל חלקית וההרחקה קוצרה ל-16 חודשים, בד בבד נשללו ממנה מדליות מאליפות אירופה בבריכות קצרות ושיא עולם שקבעה נמחק מטבלת השיאים.

 

בסיום המשחה הן בקושי לחצו יד, בפודיום כבר הייתה נשיקה. יפימובה ומיילוטיטה (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
בסיום המשחה הן בקושי לחצו יד, בפודיום כבר הייתה נשיקה. יפימובה ומיילוטיטה(צילום: gettyimages)

 

היריבות הטעונה עם מיילוטיטה

חזרתה לבריכה בשנה שעברה אחרי ההשעיה הממושכת לא עברה בשקט. ראיון טלוויזיוני בו השוותה יפימובה בין שובה לשחייה לנהג שנשלל ממנו הרישיון לתקופה מסוימת על נהיגה במהירות מופרזת וחוזר לנהוג לאחר מכן, גרם להד תקשורתי ולהרבה ביקורת נגדה.

 

עם זאת וחרף הפרצופים החמוצים של מבקריה ברמה הספורטיבית, הקאמבק של מיילוטיטה התניע את אחד מהקרבות האיכותיים ביותר בשחייה. יפימובה איימה לערער את שליטתה של השחיינית הליטאית המחוננת, רוטה מיילוטיטה, במשחי החזה.

 

קאמבק שהרעיש עולמות. מיילוטיטה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
קאמבק שהרעיש עולמות. מיילוטיטה(צילום: אורן אהרוני)

 

מיילוטיטה שבגיל 15 הסעירה את העולם כשזכתה במדליית זהב אולימפית לא ממש קיבלה את יריבתה בסבר פנים יפות. "כיבדתי אותה בעבר וראיתי בה כאחת מהיריבות החזקות ביותר שלי, אבל כיום אני כבר לא רואה בה כמתחרה ישרה", אמרה מיילוטיטה, "אני חושבת שהעונש שלה היה קל מדי. ספורטאים שנוטלים חומרים אסורים צריכים לשאת בהשלכות כבדות. זה לא שהיא חדשה בספורט, היא יודעת היטב שצריך להיזהר עם כל חומר שמכניסים לגוף".

 

כשמיילוטיטה הפסידה ליפימובה בגמר העולמי האחרון ל-100 מ' חזה, המבט על פניה שידר הלם. לקחו שניות ארוכות עד שניגשה לברך אותה בלחיצת יד קרה. חיבוקים ונשיקות לא היו שם. כשנשאלה בנושא לאחר מכן מיילוטיטה התחמקה בדיפלומטיות והבהירה שהיא מוכנה לענות רק על שאלות שקשורות בה ישירות, אך הודתה שישנה מתיחות בינה לבין יפימובה.

 

נכון לכתיבת שורות אלה, יפימובה טרם הגיבה על השערורייה החדשה. התאחדות השחייה הרוסית הסתפקה בהודעה לקונית ואישרה שיפימובה מושעית עד להחלטה בעניינה.

 

איך שזה נראה כעת חובבי השחייה לא יהנו באולימפיאדה הקרובה מהקרב המסקרן בין יפימובה למיילוטיטה. יפימובה במקום זאת תצא לקרב אחר שיתנהל הרחק מבריכת השחייה האהובה עליה, הקרב על הקריירה שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימגס
יוליה יפימובה
צילום: גטי אימגס
מומלצים