שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

לראשונה בתולדות המוסד: טקס אשכבה סודי לדגן

ראש המוסד יוסי כהן החליט על טקס אשכבה פנימי לאנשי הארגון שלא יוכלו להגיע להלוויה בראש פינה שתתקיים ב-15:00. הבוקר יוצב ארונו של דגן במפקדת המוסד באזור ת"א ומשם יוטס להלוויה הצבאית

המוסד נפרד ממאיר דגן : לראשונה בתולדותיו יערוך המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים טקס אשכבה פנימי חשאי לאחד ממפקדיו שהלך לעולמו ביום חמישי האחרון. כך החליט אתמול (שבת) ראש המוסד יוסי כהן.

 

הטקס יאפשר לאנשי המוסד שלא יוכלו להשתתף בהלוויה בראש פינה, אם מטעמי עבודות דחופות שבהן הם עוסקים ואם מטעמי סודיות והרגישות בחשיפה באירוע פומבי הפתוח לתקשורת, לחלוק כבוד אחרון למפקד המוערך.

מאיר דגן (צילום: לע"מ) (צילום: לע
מאיר דגן(צילום: לע"מ)

בשעה 09:30 יוצב ארונו של מאיר דגן במפקדת המוסד צפונית לתל אביב למשך שעתיים. במקום ייערך טקס בהשתתפות ותיקי המוסד וכל עובדי המוסד הנמצאים בישראל ואינם בשליחות בחו"ל. בטקס ישתתפו גם ראשי המוסד לשעבר.

 

בטקס עתידים לדבר ראש המוסד שסיים את כהונתו לפני שלושה חודשים, תמיר פרדו, ששימש סגנו של דגן בשתי תקופות בעשור הקודם, ואחריו הראש המכהן יוסי כהן. אחריהם עתיד לדבר נציג עובדי המוסד, איש מבצעים בכיר שפעל במבצעים רבים לצדו ותחת פיקודו של דגן. עובדי המוסד יעברו על פני הארון ואז הארון יוטס לראש פינה לטקס ההלוויה הצבאי שיחל בשעה 15:00 בראש פינה.

 

אחרי שדגן הורה לקרוא את המדרשה של המוסד על שמו של הלוחם אלי כהן שנתלה בדמשק ושדרה באזור גלילות צפונית לתל אביב נקראה על שמו של מאיר עמית, אחד מראשי המוסד, בארגון שוקלים לקרוא למטה הארגון, או לאחד מהמתקנים המרכזיים שלו על שמו של מאיר דגן.

 

ראש המוסד יוסי כהן (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות) (צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)
ראש המוסד יוסי כהן(צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות)

ראשי המדינה ומערכת הביטחון צפויים להשתתף בהלוויה של דגן, בן 71 במותו, בראש פינה. דגן התגורר במושבה במשך קרוב ל-20 שנה, במקביל למגוריו בתל אביב. ראש מועצת ראש פינה, אביהוד רסקי, אמר כי דגן "היה אחד האנשים הרציניים שהכרתי בחיי. איש ישר והגון, איש ארץ ישראל השורשי ביותר. הוא האמין בקיום שלנו במדינה הזו, ופעל למען זה בכל הכוח, הן בימיו בצבא והן בהמשך".

 

דגן, אלוף במילואים, ייטמן בטקס צבאי מלא בחלקה הצבאית בבית העלמין של המושבה הנמצא לצד הכביש המוביל מהמושבה לצפת. מדובר באחד מבתי העלמין הוותיקים בגליל, שבו טמונים מייסדי המושבה לצד קברו של שלמה בן יוסף, ראשון עולי הגרדום בתקופת המנדט הבריטי.

 

המחוז הצפוני במשטרה נערך להלוויה רבת משתתפים, שכרוכה גם באבטחה הדוקה בשל ריבוי הבכירים שצפויים להגיע. מהמשטרה נמסר כי תנועה ערה של כלי רכב ביטחוניים ועומסים צפויים בכבישים 65, 85 ו-90 לאורך כל שעות היום.

 

לבית העלמין עצמו לא ניתן יהיה להגיע בכלי רכב פרטיים ויתקיים מערך היסעים (שאטלים) מהחניון הסמוך למחנה פילון הנמצא מזרחית למחלף אליפלט.

 

כביש מספר 8900 מראש פינה לצפת ייחסם לשני הכיוונים החל משעה 12:00. מעבר יינתן לתושבי שכונת הרחבה ד' בראש פינה עם הצגת תעודה מזהה בלבד. מכיוון צפת ייחסם הכביש בצומת נוף כינרת.

 

במשטרה ציינו כי לא תתאפשר כניסה לבית העלמין עם כלי נשק וכמו כן לא תותר הכנסת ציוד צילום לבית העלמין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים