שתף קטע נבחר

ספר לימוד לכיתה א': "לכושיות אנו מחופשות"

בספר המיועד לתלמידים חרדים מסופר על ילדות שמתחפשות ל"כושיות משונות", ובהתאם "את הפנים בחום צבעו, בובת תינוק נשאו על הגב". בעמותת טבקה הפועלת למען יוצאי אתיופיה זעמו: "משרד החינוך מאשר ספרים גזעניים ופוגעניים". במשרד הבטיחו לתקן

 

"מילות גנאי פוגעניות". מתוך הספר ()
"מילות גנאי פוגעניות". מתוך הספר

כך מלמדים את ילדי כיתה א' על חג הפורים בישראל: "השנה לכושיות משונות אנו מחופשות" ו-"כל הדרך בכושית פטפטו". אלו הציטוטים המופיעים בספר חינוך לכיתה א' במגזר החרדי שאישר משרד החינוך. בתגובה מסרו: "בעקבות הפנייה ניתנה הנחיה מיידית לאסור את השימוש בספרים הללו".

 

הציטוטים מופיעים בספר ההכנה לכיתה א' בשם "נפלאות בכתב", שהגיע לידי ynet ומופץ ללמידה לאחר שעבר את אישור משרד החינוך. אנשי עמותת טבקה, הפועלת למען יוצאי אתיופיה, פנו למשרד החינוך בדרישה להסיר את הספר מרשימת ספרי הלימוד המאושרים, כיוון שתוכנו מציג את יוצאי אתיופיה בצורה שלילית המלווה בניסוחים סטריאוטיפים.

 

תחת הכותרת "פורים שמח" ולצד איור של ילדה בעלת גוון עור כהה, ששערה אסוף בצמות, נכתב כך:

"רותי ושולי ישבו וחשבו:

השנה בפורים למה יתחפשו?

אולי לבובת שלג נחמדת?

ואולי לגברת מגונדרת?.

לבסוף כך החליטו:

השנה לכושיות משונות

אנו מחופשות.

ישבו השתיים, צמות קלעו,

את הפנים בחום צבעו,

בובת תינוק נשאו על הגב

וכך לכיתה צעדו יחדיו.

כל הדרך בכושית פטפטו

האם אותן בכיתה יכירו?"

 

בשבוע שעבר שלח מנכ"ל עמותת טבקה, פנטהון אספה-דויט, מכתב לשר החינוך נפתלי בנט ודרש כאמור להסיר את הספר. "מדובר בספר הנגוע בגזענות בוטה, פוגענית ומכוערת, שאין לה מקום במדינה יהודית-דמוקרטית", כתב מנכ"ל העמותה הנאבקת בגילויי גזענות כלפי קהילת יוצאי אתיופיה.

 

 

ספר ההכנה לכיתה א' ()
ספר ההכנה לכיתה א'

"מדובר בתיאור של דמויות עם גוון עור כהה, שהמחבר בחר להציגן כ'כושיות', מילת גנאי פוגענית ומשפילה. באופן מקומם הצמיד המחבר תיאורים העולים עם סממנים אתניים הידועים בציבור כמאפיינים את קהילת יוצאי את אתיופיה כגון קליעת צמות ונשיאת תינוקות על הגב. פועל יוצא מפסקה זו - 'כושיות משונות' הינו תיאור ההולם והעולה בקנה אחד עם יוצאות אתיופיה", הוסיף במכתבו.

 

" אנו רואים בחומרה רבה את המשך המדיניות של משרד החינוך אשר מקדם ומאשר ספרים גזעניים ופוגעניים כלפי יוצאי אתיופיה. משרד החינוך ממשיך לחנך לסטיגמות", מסר פנטהון אספה-דויט. לדבריו, "רק לפני כחודש המדינה סערה על פתגם רוסי, שפגע בדימויה של קהילת יוצאי רוסיה. ואנו עדים שוב למחדל שהפעם נפגעיו הם יוצאי אתיופיה.

 

"עמותת טבקה התריעה בעבר בנושא דומה, ודרשה לגנוז ולתקן ספר היסטוריה המציג את יוצאי אתיופיה רק כנחשלים ונזקקים ומטיל ספק על המניעים הציוניים המובהקים שלהם בעלייתם ארצה. לא יעלה על הדעת שמשרד החינוך שמתיימר להוביל מערכת חינוכית משלבת, שוויונית וסובלנית, מאשר ספר גזעני ופוגעני שמחנך ילדים מגיל רך לבידול ולסטיגמות גזעניות".

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "המשרד רואה זאת בחומרה. בעקבות הפנייה ניתנה הנחיה מיידית לאסור את השימוש בספרים הללו. כמו כן יחודדו ההנחיות בנושא זה בקרב גורמי המקצוע שמאשרים ספרי לימוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים