שתף קטע נבחר

חשד - פצצה במזוודה: "אירופה במצב מלחמה"

30 בני אדם נרצחו ועוד 190 נפצעו במתקפת הטרור בנמל התעופה ובמטרו של בריסל. בנמל התעופה נמצא קלצ'ניקוב ליד המחבל ונמצאה גם חגורת נפץ שלא התפוצצה. רבים שם ספגו פגיעות ברגליים - ייתכן שמטען הוטמן במזוודה או בתיק על הקרקע. צרפת ובריטניה מתגברות כוחות, בריסל בעוצר - ובדאעש חוגגים: "שלא תעזו להרוג מוסלמים"

מנהיגי צרפת, בריטניה ובלגיה מכנסים היום (יום ג') ישיבות חירום בעקבות מתקפת הטרור בבריסל, ששוב תפסה את היבשת לא מוכנה – למרות הכוננות הגבוהה כל כך שבה היא נמצאת. 10 בני אדם נרצחו בשני פיצוצים, לפחות אחד מהם של מחבל מתאבד, בנמל התעופה הבינלאומי בבריסל, ובצהריים עלה ל-20 מספר ההרוגים בפיצוץ שאירע שעה וחצי אחר כך בתחנה של הרכבת התחתית בבריסל, ליד מטה האיחוד האירופי. בשני הפיגועים נפצעו כ-190 בני אדם. בנמל התעופה נמצאה בצהריים חגורת נפץ שלא התפוצצה, וחבלנים פוצצו אותה באופן מבוקר.

 

ראש ממשלת צרפת, מנואל ואלס, שארצו ספגה בעצמה שתי מתקפות טרור בשנה שעברה, אמר בצהריים כי אירופה "נמצאת במצב של מלחמה" וכי המתקפה בבריסל פגעה ביבשת כולה. עמיתיו פועלים בהתאם: בלגיה הודיעה כי היא פורסת 1,600 שוטרים נוספים ברחובות וכי 225 מהם יישלחו לבריסל, גרמניה הידקה את הפיקוח בגבולות ובריטניה שולחת את כוחות הביטחון להפגין נוכחות מוגברת באתרים מרכזיים בלונדון ובערים אחרות. הולנד נקטה צעד חריג ביותר, כשראש הממשלה ההולנדי קרא לאזרחים שלא לנסוע לעת עתה לבלגיה השכנה. עוד לפני כן הוגברה הכוננות בשורה של נמלי תעופה באירופה.

 

עובד בנמל התעופה בבריסל, שסייע לטפל בנפגעים שם, סיפר כי רבים מהנרצחים ומהפצועים ספגו פגיעות קשות ברגליים ובפלג גופם התחתון – באופן שמעורר חשד כי אחד ממטעני החבלה הוטמן במזוודה או בתיק נסיעות שהונחו על הרצפה. אלפונסה יואולה, בן 40, העובד במערך האבטחה של נמל התעופה, אישר את העדויות שלפיהן לפני הפיצוץ הראשון בנמל התעופה גבר צעק דבר מה בערבית.

 

"אחר כך התקרה של נמל התעופה קרסה", סיפר בידיים מכוסות בדם. "עזרתי לפנות חמישה הרוגים שספגו פגיעות קשות ברגליים, כאילו הפצצה התפוצצה בכבודה של אחד הנוסעים". הפיצוץ הראשון בנמל התעופה אירע ליד סניף של בנק בלפיוס, בסמוך למעליות בזרוע השמאלית של אולם הטיסות היוצאות, והשני – שהיה חזק יותר – התרחש קרוב יותר לסניף של סטארבקס, במרכז האולם. ככל הנראה הפיצוץ הזה – השני – בוצע על-ידי מחבל מתאבד. בנמל התעופה נמצא גם רובה קלצ'ניקוב - לפי הרשויות, ליד גופתו של מחבל.

הרכבת התחתית אחרי הפיצוץ שבו נפגעו עשרות ()
הרכבת התחתית אחרי הפיצוץ שבו נפגעו עשרות

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

ב-12:30 (שעון ישראל), שעתיים אחרי הפיגוע במטרו, דווח על פיצוץ נוסף שנשמע ליד תחנת מטרו בבריסל, אך נראה כי מדובר בפיצוץ מבוקר שביצעו כוחות הביטחון. ראש ממשלת בלגיה, שארל מישל, קיים מסיבת עיתונאים בעקבות המתקפה והודה כי יש הרוגים רבים: "מה שפחדנו ממנו קרה – מתקפת טרור עיוורת ופחדנית". הוא הכריז על שליחת כוחות ביטחון נוספים לרחובות. "אנחנו מבינים שאנחנו נמצאים בפני רגע טרגי, ועלינו להיות רגועים ולהפגין סולידריות", אמר מישל. הוא ציין כי לפי שעה לא ידוע אם למתקפה יש קשר למעצרו של המחבל הנמלט מפיגועי פריז בבריסל בשבוע שעבר.

 

עדי ראייה דיווחו כי במקום לא היו כוחות אבטחה משמעותיים מספיק וגם לא פרמדיקים, וכי עברו דקות יקרות עד להגשת הסיוע. זאת אף שעוד לפני הפיגוע רמת הכוננות בבלגיה הייתה גבוהה מאוד – דרגה 3 מתוך 4.

 

בדאעש חוגגים: "תצטערו שהרגתם מוסלמים"

מתקפת הטרור בבריסל החלה בסביבות השעה 09:00 (שעון ישראל), כשמחבל מתאבד פוצץ את עצמו באולם הטיסות היוצאות בנמל התעופה הבינלאומי בבירה ורצח 14 בני אדם. עשרות כאמור נפצעו. באותה מתקפה כאמור אירע פיצוץ נוסף. לפי חלק מהדיווחים, עמדת צ'ק-אין של חברת התעופה "אמריקן איירליינס" הייתה היעד לפיצוצים – אך אין לכך אישור רשמי.

מזוודות, הריסות ודם בנמל התעופה בבריסל ()
מזוודות, הריסות ודם בנמל התעופה בבריסל

נוסעים עוזבים את נמל התעופה אחרי הפיצוצים (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נוסעים עוזבים את נמל התעופה אחרי הפיצוצים(צילום: EPA)
שעה וחצי אחר כך נרצחו 20 בני אדם בפיצוץ נוסף – הפעם בתחנת הרכבת התחתית הסמוכה למטה האיחוד האירופי בעיר. לפי דיווחים, הפיצוץ שם אירע בתוך קרון של הרכבת התחתית. בעקבות הפיצוצים העלתה בלגיה את רמת הכוננות שלה לדרגה הגבוהה ביותר והשביתה לגמרי את התחבורה הציבורית בבריסל, כולל נמל התעופה הבינלאומי, המטרו והאוטובוסים. אזורים בבירה שבדרך כלל הם הומי אדם פונו מאנשים מחשש לפיגועים נוספים, והאיחוד האירופי הנחה את עובדיו להישאר בבתים. הרשות הבלגית לניהול אירועי אסון פרסמה הודעה חד-משמעית לתושבי בריסל: "הישארו במקום שבו אתם נמצאים כרגע".

 

אזרח ישראלי שהיה בנמל התעופה, מתנדב איחוד הצלה יעקב ישראלי, סיפר ל-ynet: "היינו באמצע תפילת שחרית, נחתנו בטיסה מניו יורק. פתאום היה פיצוץ שהרעיד את כל הבניין ואז היה עוד פיצוץ. הריצו אותנו בכל נמל התעופה, אמרו שיש בלגן. בתור ישראלי אני מתנדב באיחוד הצלה מספיק שנים, והבנתי שמדובר בפיצוץ. ראיתי שכל מי שאיתי בסדר והבנתי שזה מקום שבו לא אוכל לתת סיוע כי אי-אפשר להגיע לשם. עכשיו אנחנו עולים על אוטובוס, אני לא יודע לאן לוקחים אותנו. אנחנו רואים כוחות ביטחון וחיילים רצים".

חלונות שבורים בנמל התעופה הבינלאומי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חלונות שבורים בנמל התעופה הבינלאומי(צילום: רויטרס)

מחלצים אנשים מהמטרו ()
מחלצים אנשים מהמטרו

ליד תחנת המטרו שבה אירע הפיצוץ ()
ליד תחנת המטרו שבה אירע הפיצוץ

פצועים בנמל התעופה ()
פצועים בנמל התעופה

תקרת הטרמינל בנמל התעופה קרסה ()
תקרת הטרמינל בנמל התעופה קרסה

עשן מיתמר אחרי הפיצוצים בנמל התעופה הבינלאומי ()
עשן מיתמר אחרי הפיצוצים בנמל התעופה הבינלאומי

שר הפנים של גרמניה אמר כי העובדה שמתקפת הטרור בוצעה בנמל תעופה ובתחנת מטרו ליד מוסדות האיחוד האירופי מאותתת שמדובר בהתקפה לא רק על בלגיה – אלא על תנועת החופש של אירופה. בינתיים ברשתות החברתיות חגגו תומכי דאעש את מתקפת הטרור: "המדינה האיסלאמית (דאעש) תאלץ אתכם לשקול אלף פעם לפני שתהרגו מוסלמים שוב. דעו לכם שלמוסלמים יש עכשיו מדינה שתגן עליהם", כתב אחד מתומכי דאעש בקבוצה המזוהה עם הארגון.

 

בלגיה ידועה כאחד המוקדים הבוערים ביותר של תומכי הג'יהאד העולמי באירופה. היא המדינה האירופית שממנה יצאו הכי הרבה

טרוריסטים למלחמות בסוריה ובעיראק ביחס לגודל אוכלוסייתה. רק ביום שישי האחרון עצרו כוחות הביטחון של בלגיה, אחרי ארבעה חודשים של מצוד, את סאלח עבד א-סלאם, המחבל היחידי שנמלט בחיים ממתקפת הטרור בפריז. הוא אותר ב"פרבר הטרור" של בריסל מולנבק, שם הסתתר בסיוע חברים. עבד א-סלאם עצמו העיד בחקירה כי תכנן לבצע פיגועים נוספים בבלגיה עצמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזוודות והרס בנמל התעופה בבריסל
מומלצים