שתף קטע נבחר
הכי באזזזז
  זירת הקניות
  הכנסת מקדמת: חילונים יוכלו להיעדר מעבודה בשבת
  מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעתה של ח"כ עליזה לביא לפיה כל עובד יוכל להימנע מעבודה בימי המנוחה השבועיים גם אם איננו דתי. האישור ניתן כמעט פה אחד הודות להחלטת הקואליציה לאפשר חופש הצבעה
  מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעת חוק פרטית המאפשרת לכל עובד להיעדר ממקום עבודתו בימי המנוחה השבועיים ולא רק למי שמקפידים על שמירת שבת מטעמי דת. זאת מבלי להסתכן בפיטורים או באי קבלתו לעבודה מלכתחילה. האישור ניתן כמעט פה אחד (56 תומכים ורק 3 מתנגדים) להצעת ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בניגוד לעמדת הממשלה ורק הודות להחלטת הקואליציה לאפשר חופש הצבעה.

   

  מדובר בתיקון חוק שעות עבודה ומנוחה הקובע כי יום המנוחה השבועי של עובד נקבע על פי דתו. החוק הקיים מגן על עובד המסרב לעבוד בשל איסור שבמצוות דתו אותן הוא מקיים. המעסיק רשאי לדרוש ממנו להגיש תצהיר המבסס את הכרתו הדתית ואת קיום מצוות דתו. אם העובד הוא יהודי- המעסיק רשאי לדרוש ממנו לומר בתצהיר שהוא גם שומר על כשרות בביתו ומחוצה לו ואינו נוסע בשבת.

   

  הצעת החוק מבטלת דרישות אלה. עובד יהודי יוכל לסרב לעבוד בשבת גם אם איננו שומר שבת כהלכתה אבל הערך של אי עבודה בשבת חשוב לו. "התפיסה לפיה רק יהודי השומר שבת וכשרות רשאי לסרב לעבוד בשבת, מנוגדת למקומה של השבת בתפיסה הישראלית ואינה עולה בקנה אחד עם עיקרון חופש הדת והמצפון, אשר הוכר בשיטת המשפט בישראל", אומרת ח"כ לביא בדברי ההסבר להצעתה כמי שבעצמה שומרת מצוות.

   

  "החוק הקיים מחייב אותך לשקר ולומר שאתה דתי כדי לא לעבוד בשבת. אין זה משנה אם העובד הוא אדם דתי או חילוני יהודי, נוצרי או מוסלמי. חילונים שלא רוצים לעבוד בשבת לא צריכים להסתכן בפיטורים. בתי עסק שהחוק מתיר להם לפעול בשבת לא יהיו חייבים לאלץ את העובדים לעבוד בניגוד לרצונם. זהו תיקון היסטורי .יום המנוחה השבועי הוא ערך נעלה עבור כולנו, גם משיקולים סוציאליים או חברתיים", מוסיפה ח"כ לביא. ועדת הכנסת הממונה על סדרי עבודת הבית תחליט בשבוע הבא איזו ועדה תקדם את החקיקה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "הכנסת מקדמת: חילונים יוכלו להיעדר מעבודה בשבת"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי חי ואורי דוידוביץ'
  ח"כ עליזה לביא: "יום המנוחה הוא ערך נעלה עבור כולנו"
  צילום: אבי חי ואורי דוידוביץ'
  מומלצים