שתף קטע נבחר

בא והולך: בעיית היציבות של מנחם קורצקי

חמש קבוצות, אבל רק פרידה טובה אחת: המאמן בן ה-41 שהתפטר ממכבי נתניה מתקשה למצוא בית בכדורגל הישראלי, ולצד מחמאות על יכולת מקצועית גבוהה מסתמן כאדם שמתקשה תחת לחץ, מסתכסך עם אנשי הנהלה ובעיקר מקבל החלטות שגויות. טביב: "הוא בוחר קבוצות בעייתיות"

כשמנחם קורצקי הודיע בסוף השבוע על התפטרותו ממכבי נתניה, מעטים היו אלו שבאמת הופתעו. גם בגלל מצבה האיום והנורא של נועלת הטבלה, אבל גם בגלל קורצקי עצמו, שבארבע השנים האחרונות בנה לעצמו תדמית של אורח לרגע בקבוצות אותן אימן. רק בקבוצה אחת מהחמש סיים כשורה את הקדנציה, ובשאר - קם והלך. 

 

לצד הצלחות מקצועיות בהפועל רעננה ובית"ר ירושלים ניכר שהמאמן בן ה-41 סובל מקשיי התאקלמות. הוא מגיע לבית חדש, משפץ ומשדרג אותו, ואז עוזב אותו בטריקת דלת ומשאיר קירות סדוקים. כמעט בכל פעם. האנשים שעבדו איתו מדברים על מאמן מוכשר שכבר הספיק להטביע חותם בכדורגל הישראלי, אבל גם על כזה שלא מתפקד טוב תחת לחץ, נוטה להיכנס לחיכוכים עם אנשי הנהלה ומרבה לקבל החלטות שמתבררות כשגויות.

 

נטייה לחיכוכים. מנחם קורצקי (צילום: ישראל יוסף) (צילום: ישראל יוסף)
נטייה לחיכוכים. מנחם קורצקי(צילום: ישראל יוסף)

 

קריירת האימון של קורצקי החלה בעירוני רמת השרון, כשהיה בסך הכל בן 37. הוא החזיק בתפקיד ניהולי, עד שהתבקש להחליף את מומי זפרן במשחק מול בני יהודה לאחר שהאחרון חש ברע. אנשי רמת השרון, אז בליגת העל, הופתעו לגלות מוח כדורגל נהדר שיודע לנהל משחק ברמה גבוהה, וראו את קורצקי מוביל את קבוצתם הקטנה למרכז הטבלה כשאיש לא השאיר לה סיכוי להישאר בליגה.

 

אבל כבר את הקדנציה הראשונה שלו כמאמן סיים קורצקי בטעם רע. באמצע עונת 12/13 הוא השעה את שחקניו רועי לייבוביץ' ועשהאל בן שבת, אך הנהלת הקבוצה ביטלה את החלטתו והחזירה את השניים לאימונים. הצעד הזה הוביל לנתק בינו לבין ראשי הקבוצה, ובמהרה הוא הודיע על התפטרותו. "הכל נעשה ברוח טובה", אמר אז, למרות הסכסוך הכוחני עם היו"ר טל עזגד וראש העיר איציק רוכברגר.

 

הוא לא נשאר מובטל זמן רב. חודשיים לפני סיומה של אותה עונה, קורצקי הוזעק על-ידי בעלי הפועל רעננה, אשר אלון, בתקווה שיצליח להעלות אותה לליגת העל. תחת קורצקי השיגה רעננה מאה אחוזי הצלחה בשבעת המשחקים שנותרו לה, ועלתה לליגה של הגדולים. העונה הבאה, 2013/14, הייתה היחידה שקורצקי התחיל וסיים באותה קבוצה. למרות הסיבוב השני הקשה שעבר על רעננה הוא זכה לשקט יחסי מהמועדון, עמדת במשימתו והשאיר את הקבוצה בליגה. ואז הגיעה ההצעה מאלי טביב.

 

טביב פנה לקורצקי בעקבות ההצלחה ברעננה (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
טביב פנה לקורצקי בעקבות ההצלחה ברעננה(צילום: אוהד צויגנברג)

 

"יש פתגם שאומר 'החיפזון מהשטן'. זה מה שאמרתי לקורצקי כשהוא בישר לי שקיבל הצעה מבית"ר ירושלים", מספר אשר אלון. "אמרתי לו שעדיף יהיה לו להישאר עוד עונה אצלנו ולהתבסס כמאמן, אבל הוא היה להוט לעזוב, וחבל לי עליו. הוא מאמן מצוין ואדם הגון, מקצוען אמיתי שהבין כדורגל. הבעיה היא שקבלת ההחלטות שלו לא הייתה נכונה".

 

קורצקי נענה להצעתו של טביב ובנה את בית"ר בתנאים לא פשוטים, אבל אחרי 19 מחזורים הרומן הסתיים - שוב בינואר. אחרי הודעת הכחשה מבלבלת במיוחד הגיע בבוקר האישור הרשמי לפיטוריו של קורצקי, אבל אלי טביב טוען שבכלל לא כך היה.

 

“לא פיטרתי אותו, הוא היה זה שהחליט להתפטר", סיפר הבעלים, "מנחם לא עשה משהו רע, אני לא שומר לו טינה והדלת שלי תמיד תהיה פתוחה בפניו כמו עם אלישע לוי שעבד איתי בכפר סבא. אני יכול להעיד שקורצקי הוא מאמן טוב, יש לו טביעת עין טובה ולפני הכל הוא גם אדם טוב, אולי הסיבה לחוסר ההמשכיות שלו היא בחירת קבוצות בעייתיות".

 

אז איפה הייתה הבעיה? תלוי את מי שואלים. "טביב והוא לא הסתדרו בעניינים מקצועיים", מספר מקורב לקורצקי. "הוא עשה עבודת קודש בבית"ר, קידם את אלי דסה, עומר אצילי ושלומי אזולאי ובנה קבוצה נהדרת, אבל בסופו של דבר הפרידה הייתה בלתי נמנעת".

 

"הפרידה הייתה בלתי נמנעת". קורצקי בימיו בבית"ר (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
"הפרידה הייתה בלתי נמנעת". קורצקי בימיו בבית"ר(צילום: אוהד צויגנברג)

 

גורם בבית"ר טוען אחרת: "קורצקי לא עמד בלחצים שהיו סביב הקבוצה. בית"ר זה לא רעננה או רמה"ש, זה לחץ מהתקשורת, מהקהל, זה המועדון הכי לחוץ במזרח התיכון. הוא הגיע למועדון גדול, ונכשל. קורצקי טעה כשנגרר לעימות המילולי עם האוהד שהפיץ את ההקלטה בתקשרת, ושגה מקצועית כשלא הקשיב לטביב בנושא שיתופו של עומר אצילי. הוא פספס הזדמנות לאמן במועדון גדול, הזדמנות שסלובודן דראפיץ' לקח בשתי ידיים".

 

"קורצקי הוא מלח הארץ, גבר שבגברים"

ושוב, קורצקי לא נשאר הרבה זמן מחוץ לעניינים. אחרי שעזב את בית"ר, קיבל הצעה מהפועל פתח תקווה שנלחמה אז על חייה בליגת העל ונפרדה מעידן בר און. המטרה בהחלק הייתה בהישג יד, אבל הפסד דרמטי להפועל חיפה הוביל בסופו של דבר לירידה לליגה הלאומית. למרות זאת, שני הצדדים היו מרוצים מהשידוך וקורצקי פתח את העונה הבאה בפ"ת. אבל אז הבעלות על המועדון עברה מדורון בן דקון לדורון גלנט, והתמונה השתנתה.

 

"קורצקי הוא מלח הארץ, גבר שבגברים", מספר בן דקון. "בתחילת העונה הנוכחית כשהחלטתי לעזוב אמרתי לו שאני מעמיד תקציב מינימום ושיש לי בעיה לשלם את השכר שלו. הרגשתי לא נעים כלפיו, כי הוא עשה עבודה מצוינת, אבל בלי להתבלבל הוא אמר שמכיוון שהוא מרוצה מהניהול ומכך שאני לא מתערב לו בעבודה, הוא יבוא לקראת המועדון ויפחית 40 אחוז משכרו. לא נתקלתי בדבר כזה אצל מאמנים. ההחלטה לפטר אותו הייתה טעות ענקית, אבל זה קרה אחרי שעזבתי. שאלתי אותו מה קרה והוא אמר 'אני לא נשאר בכוח במקום שבו לא רוצים אותי'".

 

בן דקון: "הפיטורים של קורצקי היו שגויים" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בן דקון: "הפיטורים של קורצקי היו שגויים"(צילום: אורן אהרוני)

 

גלנט, שקיבל מבן דקון את סמכויות הניהול, הוא זה שפיטר את קורצקי והציע אותו למכבי נתניה. המתיחות ביניהם, שלא במפתיע, היא זו שהביאה לפרידה. החיכוך האחרון ביניהם אירע כשהבעלים ביקש מהמאמן לבחון את הבלם דניאל בואטנג, בעבר קפטן קבוצת המילואים של ארסנל, אבל קורצקי פסל אותו אחרי אימון אחד, החלטה שגלנט ראה בה אקט של זלזול. "קורצקי מאמן מצוין, מוטיבטור שיודע להחזיק את חדר ההלבשה. אבל כשאתה עובד במערכת צריך שתהיה אינטרקציה עם יתר הגורמים, ולצערי לא הצלחתי למצוא שפה משותפת ביחסי העבודה איתו", סיפר גלנט.

 

והנה, קצת יותר מחודשיים אחרי שחתם, הגיעה פרידה נוספת כשקורצקי הודיע למרים פיירברג על התפטרותו ממכבי נתניה. זה קרה יומיים בלבד אחרי עזיבתו של היו"ר המושמץ דורון אוסידון, כשהקבוצה כמובן עושה את הדרך הבטוחה לירידה טראומתית באחת מהעונות הגרועות ביותר שידעה קבוצה בליגה הבכירה בישראל. "זו הייתה משימה בלתי אפשרית", אמר גורם בסביבתו. "האנרגיה שלילית, האוהדים צורחים, קשה מאוד לכבוש שער. הוא מאמן יוצא מהכלל שהעביר אימונים ברמה גבוהה, אבל הסיטואציה הייתה מאוד קשה".

 

מכבי נתניה. סיטואציה בלתי אפשרית (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מכבי נתניה. סיטואציה בלתי אפשרית(צילום: אורן אהרוני)

 

עכשיו הוא שוב מחוסר עבודה, אבל תקדימי העבר מרמזים שבקרוב נראה אותו שוב על הקווים. האם בעונה הבאה הוא ימצא סוף סוף בית חם ויראה לאורך זמן את הכישורים שכולם מדביקים לו? ימים יגידו. מה שבטוח הוא שבמקרה של מנחם קורצקי, אסור לכם למצמץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
מנחם קורצקי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים