שתף קטע נבחר

קוצר הפטור ממס שבח על מכירת דירות

גזירה לבעלי הדירות: מליאת הכנסת אישרה לקצר את תקופת הפטור ממס על מכירת דירה משנתיים לשנה וחצי. מדובר בפשרה, לאחר שבאוצר רצו לקצר את התקופה לשנה בלבד. המטרה היא לתמרץ רוכשי דירות חדשות שבבעלותם דירה קודמת, למכור אותה בהקדם כדי להגדיל את היצע הדיור. אך בכנסת לקחו בחשבון שחלק מהרוכשים מתקשים למכור את דירתם הישנה

מליאת הכנסת אישרה היום (ג') בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לשינוי מדיניות המיסוי על מקרקעין. על פי ההצעה, שאושרה אתמול על ידי ועדת הכספים, תקופת הפטור ממס השבח בעקבות מכירת דירה תקוצר משנתיים לשנה וחצי בלבד. החוק יחול החל מ-1 במאי השנה. הוא יהיה בתוקף עד 2021.

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

זינוק חד ברכישת דירות: טבריה מובילה

אושר החוק להפשרת הקרקעות החקלאיות

"אומת המדענים לא מצליחה להוזיל את הדיור"

 

כוונת האוצר בקידום הצעת החוק היא ליצור תמריץ בקרב רוכשי דירות חדשות שבבעלותם דירה קודמת אותה בכוונתם למכור, לעשות זאת מהר ככל האפשר, ובכך להגדיל את היצע הדירות. תחילה תוכנן לקצר את פרק הזמן המקנה את הפטור ממס השבח ל-12 חודשים בלבד, אולם בעקבות התנגדותם של מרבית חברי הוועדה, התקבלה פשרה של 18 חודשים.

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), ציין אתמול כי "החוק שאישרה ועדת הכספים הוא מידתי, שגם יתרום להגדלת היצע הדירות במידת מה וגם ימנע פגיעה קשה מדי במי שמבקשים לשפר דיור ומתקשים למכור את דירתם הישנה".

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

לדבריו, "אף שהמטרה לפתור את מצוקת הדיור היא מטרה חשובה, הפתרון האמיתי והמלא לא יבוא משינוי מדיניות מס אלא מנקיטת צעדים של ממש בהגברת ההיצע. אני שמח שהצלחנו לרכך את החוק ומנענו פגיעה קשה באנשים שמתקשים למכור את דירתם הישנה, ועקב כך עשויים היו לספוג הן מס רכישה מוגדל והן תשלום מס שבח".

 

כמו כן, הוסיפה הוועדה סייג לחוק הקובע כי הוא יחול כהוראת שעה בלבד לתקופה של 5 שנים בין השנים 2016 עד 2021. כלומר, עד 2021 הפטור ממס שבח ייקצב ל-18 חודשים, ומ-2021 והלאה המצב יחזור לקדמותו (24 חודשים).

 

כמו כן, ועדת הכספים קיבלה את הסכמת האוצר להצעתה כי שני אחים יורשים, שלכל אחד מהם דירה בנפרד, לא ייחשבו כמחזיקים דירה נוספת להשקעה בשל החלק של הדירה שבבעלותם, ולכן לא יחולו עליהם מסים מוגדלים.

 

בהכנת הידיעה השתתפה מורן אזולאי


פורסם לראשונה 28/03/2016 16:10

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים