שתף קטע נבחר

"משרד הפנים דרש הצהרת נאמנות מאלטון ג'ון כתנאי להופעתו בישראל"

המפיק שוקי וייס נאם בוועידת "ידיעות אחרונות" ו-ynet למאבק בחרם וביקר בחריפות את טיפול המדינה בניסיונות ה-BDS להניא אמנים מלהופיע בישראל: "רעיון ההחתמה הזוי וירד מהפרק. שיח הפוליטיקאים הבוטה מדגיש שהמדינה לא רואה חשיבות בביקורי אמנים בינלאומיים". תגובת משרד הפנים: "מדובר בשקר ממדרגה ראשונה. נשקול תביעת דיבה"

מדברים על החרם: "משרד הפנים דרש מאלטון ג'ון לחתום על הצהרת נאמנות כתנאי לקבלת אשרת עבודה", כך חשף הערב המפיק הבינלאומי שוקי וייס בפאנל שהנחה העיתונאי רז שכניק בוועידה של ידיעות אחרונות ו-ynet נגד החרם על ישראל, בו השתתפו גם השחקנית יעל אבקסיס והמוזיקאי עידן רייכל.

 

"הדרישה הובאה בפנינו באופן רשמי רק לפני שבועיים. כמובן שהרעיון ההזוי הזה ירד מהפרק", הוסיף וויס ואמר כי ג'ון, שיופיע בישראל ב-26 במאי, סירב - כמו אמנים אחרים. "חשובה ההבחנה שמוזיקה היא שפה משל עצמה וצריך להשאירה במקום הזה, תוך הדגשת הטוב שהיא עושה לאנשים בכל העולם. מוזיקה היא שפה בינלאומית שמצליחה לגשר במקום בו הפוליטיקה נכשלת. אני יכול להעיד שאמנים רבים לא מודעים לפוליטיקה במזרח התיכון, ולרוב מושפעים על ידי ה-BDS הפועל ללא הפרעה שנים רבות", אמר.

 

וייס הוסיף כי הקריאות הללו משפיעות על האמנים בעניין כדאיות הביקור, ומובילות "למסקנה פשוטה ובכלל לא פוליטית של 'למה אני צריך את הכאב ראש הזה?' לצערי זה הלך רוח של רבים מעמיתיי בעולם בשנים האחרונות. כל שהמדינה עשתה בשנים האחרונות אם בכלל היה קרב בלימה, כי במישור הבין לאומי אנחנו בצד של הרעים".

 

"החתמת אלטון ג'ון על הצהרת נאמנות - רעיון הזוי" (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
"החתמת אלטון ג'ון על הצהרת נאמנות - רעיון הזוי"(צילום: גטי אימג'ס)

עוד הוסיף המפיק כי קריאותיו בעשר השנים האחרונות מקבלות טיפול מאוחר מהמדינה, אחרי שכבר הופעות מתבטלות. "השיח הבוטה של הפוליטיקאים, שמשווים את מה שציבור המאוכזב רוצה לשמוע, רק מדגיש לדעתי שהמדינה לא רואה חשיבות בביקורי אמנים כי זה לא צורך קיומי, כי זו אינה גדר. שמעתי תגובות רבות כמו 'שלא יבואו, מי צריך אותם בכלל'. הדיון הציבורי לאחר פיגוע תרבותי עולה לסדר היום. השיח מסב נזק יותר מאשר תועלת. זהו דו שיח של חרשים שפוגע בקשר החשוב והעדין עם האמנים והסוכנים שלהם, מה שמשאיר אותנו, הסקטור הפרטי, להילחם בתופעה - אבל גם לשאת בתוצאות".

 

 

"מדובר בשקר ממדרגה ראשונה שנועד לספק כותרות למפיק על גבי משרד ממשלתי", נמסר מרשות האוכלוסין וההגירה שבמשרד הפנים בתגובה לדברים. "מעולם לא התבקש אף אמן לחתום על הצהרה כזאת והמחשבה על כך הזויה ופרי דמיונו של וייס. אנו נשקול תביעת דיבה על הכפשת שמנו". כן הדגישו גורמים בלשכת המשרד בתל אביב, שמולה ווייס עובד בדרך קבע, כי המפיק לא פנה אליהם כבר חודשים רבים, וכי בנושא אלטון ג'ון לא התבצעה פנייה כלל. 

 

בתגובה לדברים אמר וייס כי "הדוגמה ניתנה כאחת ממיני דוגמאות הבאות להמחיש את חוסר התאום והתמיכה של המדינה בקיום אירועי תרבות בינלאומיים בישראל - עלויות האבטחה הגבוהות המושתות במלואן על המופעים, חוסר היכולת לבטח את המופעים ועלות אישורי העבודה שהוצע להעלותם באופן משמעותי, יחד עם דרישה לחתום על התחייבויות מצד אמנים שאינן מקובלות בשום מקום אחר אליו היינו רוצים להשוות את עצמנו. למען החידוד, האמנים המגיעים אינם בגדר 'עובדים זרים', ואם יורשה לי - אלה בדיוק המקומות בהם המדינה יכולה לסייע במקום להקשות".

 

משתתפי הפאנל, יעל אבקסיס, שוקי וייס ועידן רייכל (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משתתפי הפאנל, יעל אבקסיס, שוקי וייס ועידן רייכל(צילום: מוטי קמחי)

עוד במסגרת הפאנל סיפרה השחקנית יעל אבקסיס על תקרית לא נעימה שחוותה במהלך צילומי סדרה צרפתית בהודו, כשאחד השחקנים סירב לדבר איתה כשגילה שהיא ישראלית. "אמרתי להפקה שאם אין שינוי בהתנהלות שלו, אני לא עושה את התפקיד. ברגעים כאלה אני מרגישה שגרירה של המדינה, סליחה על המלים הגדולות, אבל זה בדיוק ככה". השחקנית אף הוסיפה כי אותו שחקן לקה בשיתוק בתקופה שלאחר מכן.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אלטון ג'ון. יופיע בישראל, עם או בלי חתימת נאמנות
צילום: EPA
לאתר ההטבות
מומלצים