שתף קטע נבחר

"אנחנו נישאר בתוך הגרון שלהם": ח"כ עודה מגיב על סערת דיכטר

יו"ר הרשימה המשותפת מגיב בחריפות באולפן ynet לדברי דיכטר: "רוצה לייצר מסך עשן כדי שאנשים לא ידברו על חוק ההשעיה". על החוק עצמו אמר: "לא נתפטר, נפנה לערכאות"

 

 

 

לאחר המהומות שפרצו הלילה (ג') בכנסת, שבהן תקף ח"כ אבי דיכטר בחריפות חסרת תקדים את יו"ר הרשימה המשותפת ואמר לו בערבית: "הגיהינום מחכה לך", מאיים איימן עודה לפנות לוועדת האתיקה, ומבהיר: "חוק ההשעיה לא חוקי, נפנה לערכאות".

 

בריאיון לאולפן ynet התייחס עודה לחילופי הדברים בינו לבין דיכטר, ואמר: "זו השתלחות חסרת רסן, גובלת בהתרת דם". הוא הוסיף כי חוק ההשעיה, שעבר הלילה בכנסת ולפיו ברוב מיוחד ניתן יהיה להשעות חבר כנסת אם התנהגותו חרגה מהמצופה, הוא חוק "אנטי דמוקרטי בעליל, אפילו ברמה ההיסטורית, שנותן זכות לחברי כנסת להדיח חברי כנסת אחרים".

 

דיכטר הלילה במליאה (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
דיכטר הלילה במליאה(צילום: ערוץ הכנסת)

"דיכטר רוצה לייצר מסך עשן כדי שאנשים ידברו על הסוגיה הזו ולא על הסוגיה העיקרית שהיא הכרסום המתמשך במרחב הדמוקרטי", הוסיף עודה. "אנחנו נתלונן בוועדת האתיקה נגד הדברים החמורים ביותר שאמר".

 

לשאלה מה מתכוונים חברי הכנסת הערבים לעשות בנוגע לחוק ההשעיה, ש"נולד" לאחר שחברי הרשימה המשותפת ביקרו את משפחות המחבלים, אמר עודה: "מה אנחנו מתכוונים לעשות נגד החוק הזה? בוודאי שאנחנו נפנה לערכאות, אם ממשלה כל כך ימנית, כל כך גזענית לכל הדעות, שלא מצליחה להביא רוב חוקתי של 61 מנדטים, אז בוודאי שאנחנו נפנה לערכאות. אני חושב שההחלטה שהתקבלה אתמול היא לא חוקתית".

 

 

 

על הצהרות העבר, לפיהן חברי הכנסת הערבים יתפטרו אם יעבור החוק, אמר עודה: "אנחנו נישאר בתוך הגרון שלהם ואנחנו נישאר בשביל להשפיע. מה הם לא עשו בשביל להוציא אותנו? מה הם לא הסיתו נגדנו? מה הם לא אמרו לציבור שלנו עלינו? מה הם לא עשו? כמו הסתות ש'ערבים נוהרים לקלפיות', הם עשו את הכול. אנחנו נישאר בגרון שלהם ואנחנו עוד נשפיע על הפוליטיקה במדינה.

 

"אתה יודע שיש הגמוניה שאנחנו אף פעם לא נקבל אותה, אתה יודע שאנחנו מייצגים דעה אחרת לחלוטין, אנחנו לא חלק מההגמוניה הציונית בכנסת, וכוחה של הדמוקרטיה זה להכיל דעות אחרות. הפגיעה הקשה ביותר בדמוקרטיה היא המשך הכיבוש. למה אני אומר את זה? כי אני מאמין שעם שמשעבד עם אחר אינו יכול להיות עם חופשי. אם אתה רוצה להצביע על החור השחור בדמוקרטיה הישראלית הייתי אומר לך שזו האפליה נגד האוכלוסייה הערבית. לכן מי שרוצה דמוקרטיה אמיתית, בוודאי צריך לקדם את הערכים שאנחנו מקדמים אותם". עודה הוסיף: "אני חשבתי שהאזרחים הערבים במדינת ישראל כן זוכים לזכויות, אבל כנראה גם זה איכשהו הלך לאיבוד אצלכם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות הכנסת
איימן עודה
צילום: דוברות הכנסת
מומלצים